Blog
źródła błonnika w diecie
Oceń ten post:
3/5 - (5 votes)

Błonnik – jak wpływa na zdrowie i w czym można go znaleźć?

3/5 - (5 votes)

Błonnik pokarmowy z pewnością nie jest tajemniczym czy nowym pojęciem i wiele osób nie raz o nim słyszało w kontekście zdrowego żywienia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę czym on dokładnie jest, jak jego spożywanie wpływa na organizm człowieka oraz w jakich produktach codziennego użytku można go znaleźć. W tym artykule można znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Co to jest błonnik?

Błonnik jest zespołem substancji ścian komórkowych roślin. Substancje te nie są wchłaniane w przewodzie pokarmowym człowieka i nie są również trawione. Jak zatem przyczyniają się do poprawy kondycji organizmu i zdecydowanie lepszego samopoczucia? Po spożyciu, gdy błonnik łączy się z wodą, następuje jego pęcznienie. W jelitach jest on już w swojej powiększonej formie i zmusza on przewód pokarmowy, by pozbył się zbędnych produktów przemiany materii, a także toksyn, które zalegają w organizmie. Pełni zatem ważną funkcję i warto go spożywać w optymalnie zaleconych wartościach, czyli 20-40 gram dziennie.

Jaką rolę odgrywa błonnik w organizmie człowieka?

Błonnik ma zatem niebagatelny wpływ na układ wydalniczy oraz pokarmowy. Mianem błonnika jednak określa się konkretną grupę substancji, a spośród nich wyróżnić można także poszczególne frakcje, które mogą odbiegać pomiędzy sobą ogólnymi właściwościami, choć zazwyczaj w nieznacznym stopniu.

Jednym z rodzajów błonnika jest celuloza. Znaleźć go można przede wszystkim w świeżych warzywach oraz owocach. Nie jest on rozpuszczalny w wodzie. Jego solidną zaletą jest regulowanie poziomu cukru we krwi oraz to, że jego systematyczne spożywanie może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworu końcowych odcinków układu pokarmowego. Prócz tego oczywiście wspomaga wydalanie, zapobiega zaparciom oraz oczyszcza organizm z toksyn.

Hemicelulozy są natomiast częściowo rozpuszczalne w wodzie. Zapobiegają one między innymi powstawaniu nowotworu okrężnicy, ale również usuwają zaparcia. Mogą pomóc nam także obniżyć przyrost masy ciała, a znaleźć je możemy w otrębach oraz ziarnach zbóż.

Ligniny natomiast występują przede wszystkim w ziarnach zbóż. Ich zaletą jest usuwanie nadmiaru kwasów żółciowych oraz cholesterolu pokarmowego. Zapobiegają one tym samym powstawaniu kamieni żółciowych oraz oczywiście mają wpływ na usuwanie toksyn.

Z wysokim cholesterolem oraz kwasem żółciowym radzą sobie również pektyny, będące kolejną frakcją błonnika. Podobnie na poziom cholesterolu wpływają gumy i śluzy, dodawane do jedzenia, ponieważ zwiększają one poczucie sytości u człowieka.

Cechy i właściwości błonnika pokarmowego

Warto skupić się na najważniejszych cechach tego składnika pokarmowego jakimi są:

  • zapobieganie zaparciom,
  • regulowanie poziomu glukozy we krwi,
  • obniżanie poziomu cholesterolu,
  • zapobieganie zaparciom,
  • wspomaganie odchudzania,
  • usuwanie toksyn z organizmu,
  • zmniejszanie ryzyka wystąpienia nowotworu końcowego odcinka układu pokarmowego.

Są to główne zalety spożywania błonnika, ale nie jedyne. Ważnym aspektem codziennego odżywiania jest zatem wprowadzenie go do swojej diety. W jaki sposób można to zrobić?

Błonnik w diecie – źródła występowania

W błonnik bogate są między innymi takie produkty jak ryż brązowy oraz ryż biały. Ponadto można go znaleźć w pomarańczach, jabłkach, jeżynach oraz malinach. Zawierają go świeże śliwki oraz suszone pozbawione pestek. Dużą jego zawartość ma także kasza gryczana, ziemniaki, otręby. W mniejszych ilościach można go znaleźć również w wielu innych produktach.

Wiele osób spożywa zdecydowanie zbyt małą ilość błonnika w ciągu dnia. Jeśli organizm jest przyzwyczajony do takiego funkcjonowania, to nie powinno się od razu maksymalnie zwiększać jego spożywania. Należy robić to stopniowo, aby nie wystąpiły nieprzyjemne konsekwencje żołądkowe.

By pilnować tego celu żywieniowego, niezbędna jest odpowiednia dieta. Nie każdy natomiast w ferworze dnia codziennego znajduje czas na to, aby przygotowywać pełnowartościowe posiłki. Można zatem zdecydować się na zamówienie gotowej diety pudełkowej. W ofercie SuviBox dostępnych jest wiele rodzajów diet, z których każda zawiera optymalną ilość błonnika do spożycia w ciągu dnia.

Oceń ten post:
3/5 - (5 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

3/5 - (5 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.