Blog
lekkostrawne danie
Oceń ten post:
3,2/5 - (170 votes)

Co jeść na diecie lekkostrawnej? Porady dietetyka

3,2/5 - (170 votes)

Dieta lekkostrawna polecana jest przede wszystkim osobom chorym oraz podczas rekonwalescencji, np. po operacjach czy wypadkach. Niewiele ma wspólnego z dietą odchudzającą, jednak może stanowić doskonałą podstawę do zmiany nawyków żywieniowych na znacznie zdrowsze i lepsze dla naszego organizmu.

Co to jest jedzenie lekkostrawne?

Lekkostrawne jedzenie to takie, które łatwo przechodzi przez przewód pokarmowy. Nie wymaga wielkich ograniczeń czy restrykcji. Pomaga osobom dotkniętym zaburzeniami trawienia i pracy układu pokarmowego, takimi jak nieżyt żołądka, nowotwory czy wrzody. Pomaga też podczas powracaniu do formy po zabiegach oraz w przygotowaniu do ich przeprowadzenia.

Dieta lekkostrawna ma mniej błonnika, który pod wieloma względami pomaga w odżywianiu się, jednak mocno obciąża przewód pokarmowy, ponieważ nie ulega trawieniu. Wiąże się też często z obróbką wielu produktów, które w większości planów żywieniowych je się na surowo. Są wśród nich np. owoce i warzywa, które bogate są w błonnik.

Dieta lekkostrawna – co jeść w ciągu dnia?

Odpowiedź na to pytanie oprzemy o posiłki, które codziennie spożywa każdy z nas. Niech ta lista stanie się poradnikiem dla osób, które będą chciały zastosować dietę lekkostrawną.

Śniadanie lekkostrawne

Wśród produktów zazwyczaj jedzonych na śniadanie wiele jest tych, które mogą być spożywane na diecie lekkostrawnej. Podstawą śniadania dla wielu osób jest pieczywo – podczas stosowania diety lekkostrawnej należy wybierać jedynie jasne bułki i chleby, produkowane z oczyszczonej mąki bez dodatków (suszonych owoców czy posypek z ziaren sezamu lub maku).

Fani przetworów mlecznych mogą jeść lekkie twarogi, kefiry, jogurty, biały chudy ser i serki homogenizowane bez tłuszczu. Warto sięgać też po naturalny budyń oraz świeże mleko. Dobrym pomysłem będą również jajka – poza tymi gotowanymi na twardo.

Do kanapek na śniadanie warto wybierać chude wędliny. Dla fanów owoców odpowiednie będą przetwory owocowe bez pestek: dżemy, powidła, czy w jakikolwiek inny sposób przetworzone produkty.

Zupy lekkostrawne

Lekkostrawne zupy są doskonałymi daniami podczas diety. Dostarczają wielu składników odżywczych, jednocześnie nie obciążając żołądka. Wśród najpopularniejszych zup, które odpowiednie będą dla osób na diecie lekkostrawnej, są:

  • rosół,
  • zupa ogórkowa,
  • zupa pomidorowa,
  • zupa dyniowa.

Warto jednak zrezygnować z zagęszczania zup zasmażkami z mąki i masła. Warto wymienić je na coś lżejszego, np. mąkę pszenną z wodą lub mlekiem, ugotowane przetarte ziemniaki lub włoszczyznę. Ta druga metoda spowoduje dodatkowo, że zupa będzie bardziej sycąca. Dobrym pomysłem jest też użycie śmietany z roztrzepanym żółtkiem. Ten sposób wyklucza jednak dalsze gotowanie zupy po dodaniu zagęstników, bo żółtko może ulec zwarzeniu.

Produkty lekkostrawne na obiad

Obiad powinien być w pełni wartościowym posiłkiem, dlatego nawet podczas diety lekkostrawnej warto dołożyć starań, by był treściwy. Jako mięsną podstawę dania warto wybrać chudą wołowinę, cielęcinę, drób, ryby czy delikatne mięso z królika.

Podczas obróbki mięsa należy zminimalizować udział tłuszczów, dlatego niewskazane będzie ich smażenie. O wiele lepiej będzie gotować je w wodzie lub próżniowo oraz piec. Jeżeli jednak smażenie jest konieczne, warto skorzystać z małej ilości tłuszczu lub wykorzystać zdrowsze oleje: ryżowy, rzepakowy czy rafinowaną oliwę z oliwek.

Podczas przygotowywania dań warto dosmakować je takimi przyprawami, które nie powodują dodatkowego wydzielania enzymów trawiennych. Należą do nich m.in. koper, natka pietruszki i majeranek. Dodatkiem do mięsa mogą być drobnoziarniste kasze, jasny ryż, makaron z oczyszczonej mąki, gotowane jarzyny i ziemniaki.

Lekkostrawne słodycze i desery

Na diecie lekkostrawnej zaleca się słodzenie dań białym cukrem – oczywiście w granicach rozsądku. Jako desery dozwolone są budynie przygotowywane na mleku krowim i sojowym. Nie można spożywać orzechów i czekolady, które są bogate w błonnik.

Warto jeść też desery na bazie owoców, jednak najlepiej by były one przetworzone. Świeże można jeść z jogurtem, aczkolwiek warto całkowicie z nich zrezygnować.

Produkty niewzdymające na kolacje

Na kolację warto przygotować lekkie posiłki z przetworzonych warzyw. Gotowanie, pieczenie i duszenie są najlepszymi metodami przygotowywania potraw na diecie lekkostrawnej. Warto je stosować, ponieważ ciepłe kolacje jeszcze łatwiej będą się trawić. Wśród produktów, które można jeść na kolację, są:

  • sałatki z gotowanych warzyw,
  • hummus,
  • warzywne pasty i pasztety,
  • gazpacho.

Warto zrezygnować z herbat – są one pobudzające również dla układu pokarmowego, dlatego lepiej wybrać ziołowe napary.

Dieta lekkostrawna – czego unikać?

Najważniejsze, by unikać produktów bogatych w błonnik. Należą do nich między innymi wszelkie owoce suszone, nieobrane i surowe oraz te zawierające pestki. Wykluczyć należy też nasiona roślin strączkowych – ciecierzycę, groch czy fasolę. Unikać trzeba warzyw ze skórką oraz tych jedzonych na surowo i smażonych.

W przypadku mięs należy zrezygnować z ich smażenia i panierowania. Niewskazane są też tłuste gatunki (np. baranina), wędzone kiełbasy oraz ryby czy nawet jaja gotowane na twardo. Wśród pieczywa należy zrezygnować z produktów razowych i produkowanych z pełnego ziarna czy otrębów. W czasie diety lekkostrawnej należy wykluczyć z menu razowe makarony, brązowy ryż i gruboziarniste kasze. Na tej diecie niewskazane są również ciasta z kremami, torty, batoniki, lody i przetwory czekoladowe. Mogą bowiem wzmagać fermentację w jelitach.

Podsumowanie

Dania na diecie lekkostrawnej powinny być przede wszystkim obrobione: gotowane warzywa, przetwory owocowe, pieczone chude mięsa i zupy są najlepszymi przyjaciółmi wrażliwych przewodów pokarmowych. Warto pamiętać też o rezygnacji z pełnoziarnistego pieczywa i innych źródeł błonnika, który bardzo ciężko się trawi.

Dla osób chcących spróbować diety lekkostrawnej dobrą propozycją będzie wybór diety pudełkowej Suvibox oraz konsultacja z naszym dietetykiem, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie wśród ofert naszego cateringu. Diety pudełkowe Suvibox dostępne są na terenie całej Polski, od Nowego Sącza aż po Półwysep Helski.

Oceń ten post:
3,2/5 - (170 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

3,2/5 - (170 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.