Blog
Dieta na Hashimoto - co jeść
Oceń ten post:
Rate this post

Co jeść przy Hashimoto? Dieta i jadłospis

Rate this post

Nawet 22% społeczeństwa może być chore na Hashimoto. Choroba ta wywołuje stan zapalny w organizmie i znacznie pogarsza samopoczucie. Odpowiednia dobrana dieta jest kluczowym elementem leczenia. Sprawdź, co jeść przy Hashimoto, jakich produktów unikać, a po jakie sięgać.

Co to jest Hashimoto?

Hashimoto jest jedną z chorób autoimmunologicznych. Oznacza to, że organizm zaczyna atakować sam siebie. W tym przypadku celem są komórki tarczycy, które układ odpornościowy rozpoznaje jako wroga. W efekcie pojawia się przewlekły stan zapalny, a narząd jest powoli niszczony.

Choroba może zaatakować znienacka. Nie ma znaczenia wiek ani płeć. Diagnozuje się ją zarówno u osób starszych, jak i młodych osób. Najczęściej jednak dotyka kobiety. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Możliwe, że przyczyną jest estrogen, czyli hormon występujący w większej ilości u płci żeńskiej.

Objawy Hashimoto

Często początki Hashimoto są niezauważalne. Jej objawy bowiem możesz traktować jak zwykłe zmęczenie lub osłabienie organizmu. Możesz zauważyć wtedy u siebie:

  • przewlekły brak energii;
  • gorsze samopoczucie;
  • suchą skórę;
  • problemy z wypróżnianiem;
  • wypadanie włosów;
  • obfite miesiączki;
  • problemy z koncentracją;
  • nagły przyrost wagi;
  • wysoki cholesterol;
  • uczucie wychłodzenia.

Jak widzisz, spektrum objawów jest bardzo szerokie. Nic zatem dziwnego, że Hashimoto jest rozpoznawane dopiero w późniejszym etapie. Najczęściej uwagę zwraca nagły przyrost wagi. Czerwona lampka zapala się, kiedy przybywa kilogramów, a nawyki żywieniowe są takie same.

W takim przypadku część osób udaje się do lekarza, aby znaleźć przyczynę przybrania na wadze. Gorszym rozwiązaniem jest stosowanie głodówek. Jak się zaraz przekonasz, Hashimoto nie można zagłodzić. Tylko rozsądna i zbilansowana dieta pomoże Ci podczas walki z symptomami choroby.

Jaka dieta przy Hashimoto?

Leczenie Hashimoto polega nie tylko na przyjmowaniu leków (takich jak syntetyczny hormon tarczycy). Ważna jest również dieta, czyli to, co jemy na co dzień. Poszczególne posiłki mogą bowiem negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie, a także nasilać symptomy choroby.

Dieta przy Hashimoto:

  • jedz zdrowo i regularnie – niewskazane są głodówki i odmawianie sobie jedzenia. Staraj się jeść 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasu. Pamiętaj, że Hashimoto nie zagłodzisz!
  • ogranicz mąkę – jasne, pszenne pieczywo tylko zapycha żołądek i nie dostarcza wartości odżywczych. Ponadto ma wysoki indeks glikemiczny, który nie jest wskazany przy Twojej chorobie.
  • postaw na pełnoziarniste produkty – wybieraj pełnoziarniste pieczywo, nieoczyszczone kasze, brązowe ryże, pełnoziarniste makarony i otręby. Nie tylko mają więcej składników odżywczych, ale także cieszą się niskim IG.
  • nie zapominaj o tłuszczach – dobry tłuszcz nie jest zły. Dzięki niemu możesz złagodzić stany zapalne. Dlatego używaj w swojej diecie oliwę z oliwek, olej rzepakowy, awokado, orzechy czy ryby.
  • zrezygnuj z niezdrowych przekąsek – albo przynajmniej ogranicz je, jak tylko możesz. Zamiast cukierków i ciast poznaj świat kolorowych smoothie. Zamiast słonych chipsów sięgnij po chipsy warzywne. Trochę eksperymentów i nie zauważysz różnicy, a organizm Ci podziękuje.
  • sięgnij po chudy nabiał – o ile nie chorujesz na nietolerancję laktozy, włącz do diety chudy nabiał; maślanki, jogurty, kefiry itp. Pamiętaj, że wysokim poziomem laktozy charakteryzuje się powszechne krowie mleko.

 

Co powinno znaleźć się w Twoim jadłospisie?

Skąd wiedzieć, co jeść przy Hashimoto? Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który na podstawie Twoich wyników badań będzie w stanie doradzić, jakie produkty włączyć do jadłospisu, a jakie z niego wyłączyć.

Wypróbuj także diety pudełkowe, dzięki którym możesz jeść regularnie i zdrowo, bez konieczności gotowania i przygotowywania posiłków. Codzienny jadłospis i 5 dań będą czekały na Ciebie. Darmowa konsultacja z naszym dietetykiem pozwoli Ci wybrać odpowiednią dietą do swoich potrzeb i preferencji.

Co z tym glutenem?

Nie wszystkie diety są zdrowe. Niektóre mogą Ci zaszkodzić. Jak jest z dietą bezglutenową? Na pewno nie raz pojawiła Ci się informacja, aby ograniczyć jego spożycie, kiedy chora jest Twoja tarczyca. Czy słusznie?

Gluten i Hashimoto czasem idą ze sobą w parze. Słowo “czasem” jest tutaj kluczem. Tylko niespełna połowa chorych na Hashimoto nie toleruje glutenu. Statystyki mówią o 42%. Jak jest w Twoim przypadku? Aby to stwierdzić, konieczne są badania. Kiedy zostanie wykryta u Ciebie celiakia, lekarz zaleci Ci dietę bez glutenu. Samodzielna rezygnacja z niego może nie przynieść dobrych efektów. Badacze wciąż się spierają na temat zdrowotnych korzyści diety bezglutenowej, kiedy nie stwierdzono nietolerancji tego składnika.

Jod, selen, żelazo i cynk

Dobrze ułożona dieta pozwala na poprawną pracę narządów wewnętrznych. Przy Hashimoto nabiera to szczególnego znaczenia. W Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć elementów, które biorą udział w metabolizmie hormonów tarczycy. Należy do nich jod, selen, żelazo i cynk. Możesz dostarczać je wraz z posiłkami lub suplementować. Gdzie ich szukać?

  • jod – warto zadbać o jego optymalny poziom. Zarówno niedobór, jak i nadmiar może być szkodliwy dla Twojej tarczycy. Jod znajdziesz m.in. w mleku i jego przetworach, owocach morza, wodorostach.
  • selen – jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy. Ponadto ma on właściwości przeciwzapalne. Znajdziesz go w rybach, orzechach brazylijskich, jajkach, grzybach i kakao.
  • żelazo – wpływa ono nie tylko na metabolizm hormonów, ale także na uczucie zmęczenia, jakie może Ci towarzyszyć przy Hashimoto. Nie może zatem zabraknąć go w Twojej diecie. Żelazo znajdziesz w jajkach, warzywach liściastych oraz w czerwonym mięsie.
  • cynk – potrzebujesz go do produkcji hormonów. Ma on także działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Nie brakuje go w kakao, jajach, orzechach, roślinach strączkowym, mięsie czy serach.

 

Podsumowanie

Skoro wiesz już, co jeść przy Hashimoto, pora wprowadzić te zasady w życie. Ułożony jadłospis, badania lekarskie oraz zbilansowana dieta to kluczowe elementy leczenia choroby. Nie pozwól na to, aby własny organizm Cię atakował. Zadbaj o to, co jesz i jaki styl życia prowadzisz, żeby poprawić swoje samopoczucie.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.