Blog
Oceń ten post:
Rate this post

Czy suplementy diety działają i kto powinien je przyjmować?

Rate this post

Wiele osób stosuje suplementy diety. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, czym w zasadzie one są. Czy mogą być niebezpieczne? Kto powinien je przyjmować? Dowiedz się, czy suplementy diety działają i w jaki sposób je przyjmować.

Czym jest suplement diety?

Zacznijmy od prostej definicji, czyli czym są suplementy diety. Na półkach w aptece są bowiem nie do odróżnienia od leków. Nie są jednak identyczne. Czym się różnią?

Najprościej będzie sięgnąć do definicji, którą znajdziemy w Ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku. Czytamy w niej: „suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnianie normalnej diety, będące skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji, wykazujące efekt odżywczy lub fizjologiczny (…)”.

Co to oznacza? Kluczem jest wyrażenie “środki spożywcze”. Ich celem nie jest przywrócenie zdrowia, a jedynie uzupełnienie niedoborów diety. Co prawda, mogą one działać leczniczo i profilaktycznie, ale nie samodzielnie. W tym celu potrzebny jest zbilansowany jadłospis.

Producenci suplementów diety muszą stosować się do wielu przepisów. To właśnie z ich powodu na opakowaniach musi znaleźć się treść, że nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Nie może również zabraknąć informacji o zalecanej porcji produktu i ostrzeżeniu przed przedawkowaniem. Nadmiar witamin bowiem może być równie szkodliwy co ich niedobór.

Suplementy a leki – co wybrać?

Niekiedy granica między lekiem a suplementem diety jest cienka. Jeśli nie masz pewności, czym jest dany środek, sprawdź oznaczenie na opakowaniu. Suplementy diety muszą być odpowiednio opisane.

Nie bez znaczenia jest też przepisywanie właściwości danemu produktowi. Lek może zapobiegać i leczyć. Z kolei rolą suplementu diety jest wspomaganie organizmu w prawidłowym funkcjonowaniu.

Kiedy powinien przyjmować suplementy diety?

Czy suplementy diety działają? Tak. Stosowanie ich w niektórych sytuacjach jest uzasadnione. Preparaty te zawierają substancje o działaniu odżywczym i fizjologicznym. Są to np.:

  • witaminy;
  • minerały;
  • kwasy tłuszczowe;
  • ekstrakty roślinne;
  • błonnik.

Kiedy warto po nie sięgać? Wymieńmy, kilka sytuacji, kiedy suplementy diety są wskazane.

Dieta wegetariańska i wegańska

Uzupełnienie diety wegetariańskiej i wegańskiej o wszystkie niezbędne składniki jest wyjątkowo trudne. Dotyczy to zwłaszcza witaminy B12, która znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego w tym przypadku warto rozważyć suplementację.

Osoby starsze

Wchłanianie składników odżywczych maleje z wiekiem. Osoby starsze są zatem bardziej narażone na niedobór takich witamin i minerałów jak:

  • magnez;
  • witamina D3;
  • wapń.

Z tego powodu lekarz może przepisać dodatkowe suplementy diety.

Ciąża i karmienie piersią

Są sytuacje, kiedy organizm domaga się większych ilości niektórych składników odżywczych. Jest to przede wszystkim ciąża i karmienie piersią. O czym powinny pamiętać przyszłe mamy? Lekarze podczas ciąży zalecają dodatkową suplementację kwasu foliowego, witaminy D3, jodu, a także kwasu dokozaheksaenowego.

Niedobór witaminy D3

Niestety szerokość geograficzna, w której żyjemy, nie sprzyja dniom pełnym słońca. Z tego powodu zdecydowana większość Polaków cierpi na niedobór witaminy D3. Ponadto nasza dieta uboga jest w ryby i orzechy. Stąd lekarze niejednokrotnie podnoszą temat koniecznej suplementacji nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Dzięki temu możesz utrzymać poziom witaminy D3 na stałym poziomie.

Jesteś tym, co jesz

Czy na co dzień potrzebujesz suplementów diety? Odpowiedzi na to pytanie może Ci udzielić lekarz. Dlatego, zanim sięgniesz po jakiekolwiek tabletki, udaj się na badania. Tylko tak możesz stwierdzić, jakich składników Ci brakuje

W wielu przypadkach niedobory witamin i minerałów są efektem diety. Żyjąc w pośpiechu, możesz nie mieć czasu na gotowanie posiłków, sport i dbanie o siebie. Nietrudno wtedy o problemy ze zdrowiem.

Jednak nie wszystko musi być na Twojej głowie. Gotowanie wymaga czasu nie tylko w kuchni. To także zakupy czy sprzątanie. Jak znaleźć na wszystko przestrzeń? Zdecyduj się na diety pudełkowe. Dostarczymy po Twoje drzwi posiłki na cały dzień. W naszej ofercie wybierzesz jadłospis, który spełni Twoje preferencje. Dieta wegetariańska, sportowa czy odchudzająca? Przekonaj się, że zdrowe jedzenie może być smaczne. Uzupełnij swoje zapotrzebowanie, popraw samopoczucie i zadbaj o sylwetkę.

Na jakie suplementy diety uważać?

Wracając do suplementów, warto powiedzieć, na co uważać. Nie każdy produkt jest odpowiedni. W internecie bowiem nie brakuje sklepów, które sprzedają suplementy niskiej jakości. Na co uważać?

Nie przekraczaj zalecanej dawki

Przede wszystkim uważaj na porcję. To dawka czyni truciznę. Skąd możesz wiedzieć, ile suplementu potrzebujesz? Na każdym opakowaniu powinna znaleźć się informacja o zalecanej dawce. Warto jednak udać się do lekarza, aby ten dobrał Ci spersonalizowaną porcję. Pamiętaj, że zarówno niedobór, jak i nadmiar może być szkodliwy dla organizmu.

Kupuj tylko ze sprawdzonych źródeł

Po drugie zwróć uwagę na jakość produktu. Niska cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Może ona nie iść w parze w przyswajalnością produktu. Suplementy niewiadomego pochodzenia mogą być nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Interakcje suplementów z lekami i żywnością

Na koniec, nie zapominaj, że suplementy mogą wchodzić w interakcje z innymi produktami. Dotyczy to nie tylko leków, ale również żywności. Dlatego tak ważne jest, aby skonsultować suplementację z lekarzem i powiedzieć mu o innych środkach, jakie zażywasz.

Podsumowanie

Czy suplementy diety działają? Tak, jeśli zostaną połączone ze zdrową dietą i trybem życia. Pamiętaj, że żadna magiczna tabletka nie zastąpi Ci pełnowartościowego posiłku. Zanim po nią sięgniesz, sprawdź, czy przyczyna problemu nie leży na talerzu. Zbilansowana dieta może dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.