Blog
Dieta Dukana - zasady, fazy i efekty
Oceń ten post:
Rate this post

Dieta Dukana – zasady, fazy i efekty

Rate this post

Popularna w ostatnich latach dieta Dukana kusi skutecznością i szybkim spadkiem wagi. Czy jest ona tak efektowna, jak mówią jej zwolennicy? Z jakimi ograniczeniami się wiąże? Czy każdy może ją stosować? Poznaj dobre i złe strony diety Dukana w naszym artykule.

Czym jest dieta Dukana?

Na Twój codzienny jadłospis składa się wiele składników. Węglowodany, białka oraz tłuszcze to elementy, jakich potrzebuje Twój organizm, aby mógł normalnie funkcjonować. Dieta wysokobiałkowa, jaką jest dieta Dukana, polega na eliminacji węglowodanów i tłuszczy na rzecz nabiału i chudego mięsa. Taki jadłospis ma nie tylko pomagać chudnąć, ale także utrzymywać osiągnięte efekty.

Dieta Dukana jest nazwana nazwiskiem swojego twórcy – francuskiego lekarza – Pierre’a Dukana. Przez lata nie mógł on zrzucić nadprogramowych kilogramów. W końcu opracował swój własny sposób na walkę z otyłością u siebie, jak i swoich pacjentów. Dieta Dukana jest znana na całym świecie od dwudziestu lat i wciąż zdobywa nowych zwolenników.

Czego trzeba się wystrzegać na diecie Dukana?

Dieta Dukana jest dla wytrwałych i mocnych w postanowieniach. Jej pierwsze dwa etapy polegają bowiem na wykluczeniu wielu produktów, po które tak chętnie sięgamy na co dzień. Mowa tutaj nie tylko o słodyczach, ale także o innych posiłkach.

W trakcie stosowania diety Dukana nie można bowiem sięgać po takie produkty jak: pieczywo, ziemniaki, słodycze, ryż, warzywa strączkowe czy produkty bogate w tłuszcz. Zamiast nich Twój jadłospis składa się głównie z nabiału i mięsa.

Cztery fazy diety Dukana

Skuteczność diety Dukana ma wynikać z poszczególnych etapów, jakie po sobie następują. W trakcie nich spożywasz tylko wskazana produkty i dostosowujesz się do pozostałych zaleceń. Na czym polega każda z faz?

Pierwsza faza diety Dukana

Pierwsza faza nie trwa długo, ale może być dla Ciebie najtrudniejsza. To właśnie w trakcie niej z dnia na dzień musisz odstawić swoje nawyki żywieniowe na rzecz produktów bogatych w białko. Z tego powodu nazywa się ją fazą uderzeniową. Trwa ona niecały tydzień. Przez ten czas Twój jadłospis składa się wyłącznie z nabiału, a także mięsa bez wysokiej zawartości tłuszczu.

Druga faza diety Dukana

Po kilku dniach fazy uderzeniowej czas na fazę naprzemienną, czyli drugi etap diety Dukana. Twój jadłospis jest teraz urozmaicony o warzywa. Zaleca się, aby przeplatać ze sobą te okresy, kiedy jesz produkty białkowe i warzywa z tymi, kiedy skupiasz się tylko na samym białku. Co również ważne, drugi etap trwa tyle, ile chcesz, a dokładnie tyle, ile chcesz schudnąć. Kiedy osiągniesz już wymarzoną wagę, przechodzisz do trzeciego etapu.

Trzecia faza diety Dukana

Przedostatnia faza diety Dukana jest najdłuższa. Ma ona jednak na celu ustabilizowanie osiągniętego przez Ciebie celu i zmiany nawyków odżywiania. Jej długość zależy od ilości zrzuconych kilogramów – 1 kg mnożymy razy 10. Jeśli zatem masz o 3 kg mniej na wadze, ostatni etap diety powinien trwać u Ciebie 30 dni.

Trzecia faza diety Dukana polega na stopniowym urozmaicaniu Twojego jadłospisu. Dwa razy w tygodniu możesz pozwolić sobie na posiłki, jakich brakowało Ci w trakcie diety Dukana. Raz w tygodniu zaś stosujesz post z pierwszej fazy.

Czwarta faza diety Dukana

Skuteczna dieta to taka, której efekty utrzymują się przez cały czas. Stąd też potrzeba zmiany nawyków odżywiania. Na tym właśnie polega czwarta i ostatnia faza diety Dukana. Opiera się ona na zdrowych i zbilansowanych posiłkach. Przez 6 dni możesz spożywać z umiarem dowolne posiłki. Do diety białkowej wracasz tylko na jeden dzień. Taki sposób ma pozwolić uniknąć Ci efektu jo-jo.

dieta i produkty bogata w białko

Czy dieta Dukana przynosi efekty?

Bez wątpienia dieta Dukana ma na celu szybki spadek wagi. Tak restrykcyjny post eliminujący tłuszcze, węglowodany oraz cukier pozwala zgubić zbędne kilogramy w krótkim czasie. Pierwsze fazy diety Dukana to nie tylko wysoka podaż białka. Przygotowany jadłospis jest niskokaloryczny. Do tego brakuje w nim urozmaiconych posiłków bogatych w węglowodany. Z tego powodu tak szybko dostrzeżesz na wadze efekt.

Dieta Dukana nie będzie jednak skuteczna, kiedy po jej zakończeniu, powrócisz do poprzednich nawyków i niezdrowego jedzenia. Podobnie jak w przypadku innych diet, może pojawić się efekt jo-jo.

Pomimo tak wysokiej skuteczności, wielu specjalistów ostrzega przed stosowaniem diety Dukana. Dlaczego tak się dzieje?

Skutki uboczne diety Dukana

O diecie Dukana mówi się dość często i dużo. Nie mija jednak temat kontrowersji z nią związanych, a także możliwych skutków ubocznych. Musisz na nią uważać, jeśli masz problemy z nerkami lub wątrobą. Do tego wskazane jest, aby regularnie wykonywać badania, aby nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu przez stosowanie tak restrykcyjnej diety.

Dieta Dukana wiąże się z dużym obciążeniem nerek. W trakcie przemiany białka narządy te odpowiadają za wydalanie toksycznych związków azotowych. Na diecie wysokobiałkowej ilość toksyn może być zbyt duża, co z kolei może doprowadzić do różnych chorób tego narządu. Z tego powodu dieta Dukana, jak i inne diety o wysokiej podaży białka, nie są zalecane osobom, które chorują na nerki.

Zagrożona jest także wątroba, która pozyskuje energię z białek. Kiedy jest ich za dużo, narząd musi pracować na wysokich obrotach, co może być dla niego destrukcyjne.

Innym skutkiem ubocznym diety Dukana jest niedobór glukozy. Ten zaś prowadzi do problemów z koncentracją. Dlatego też osoby na restrykcyjnych dietach mają problemy ze skupieniem się, są senne i rozkojarzone.

Inne alternatywy diety wysokobiałkowej

Jak już wiesz dieta Dukana to nic innego jak dieta wysokobiałkowa. Charakteryzuje się ona jednak licznymi restrykcjami oraz postem, którego niełatwo przestrzegać. Do tego dochodzi szereg przeciwwskazań, ryzyko efektu jo-jo oraz możliwe skutki uboczne. Czy da się tego uniknąć?

Pamiętaj, że wciąż możesz być na diecie wysokobiałkowej, która nie jest tak restrykcyjna jak omawiany powyżej jadłospis. Dietę taką możesz zamówić w naszym sklepie. Składają się na nią potrawy z zawartością mięsa, roślin strączkowych, a także warzyw. Dowiedz się więcej już teraz i wybierz skuteczną dietę wysokobiałkową.

Dieta Dukana – podsumowanie

Diety wysokobiałkowe mogą obciążyć Twój organizm. To prawda. Jednak dieta Dukana może być szczególnie niebezpieczna zwłaszcza wtedy, kiedy masz problem z nerkami czy wątrobą. Przed, a także w trakcie jej stosowania, pamiętaj, aby robić regularne badania i pić dużo wody. Dowiedz się również na temat innych diet wysokobiałkowych, które nie wyniszczają organizmu tak jak może robić to dieta Dukana.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.