Blog
Dieta Montignaca - zasady, wady, jadłospis oraz efekty
Oceń ten post:

Dieta Montignaca – zasady, wady, jadłospis oraz efekty

Jak schudnąć nie licząc kalorii, nie ograniczając posiłków i nie rezygnując z sycących dań? Dieta Montignaca jest dowodem na to, że można. Zasady żywienia, które powstały kilkadziesiąt lat temu, do dzisiaj cieszą się dużym powodzeniem. Na czym polega taka metoda i jak wygląda jadłospis? Sprawdź w naszym artykule.

Wszystkiemu winne są węglowodany?

Na takim twierdzeniu Michel Montignaca oparł swoją dietę, która została nazwana jego nazwiskiem. Twierdził, że przyrostowi masy ciała sprzyja nadmierna ilość węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Mają one powodować wzrost glukozy, a co za tym idzie – nagły skok insuliny. W efekcie część cukrów jest magazynowana jako tkanka tłuszczowa. Dieta Montignaca ma temu zapobiegać, opierając tylko na produktach o niskim IG.

Na czym polega dieta Montignaca?

Jak się zaraz przekonasz, podstawowe zasady diety o niskim IG są bardzo proste i liberalne. Metoda Montignaca polega bowiem na odpowiednim łączeniu produktów o indeksie glikemicznym poniżej 50. Ważne jest bowiem nie tylko co, ale także jak i kiedy jemy.

Podstawowe zasady:

 • jedz tylko te produkty, których indeks glikemiczny wynosi poniżej 50;
 • węglowodany łącz z białkami, a białka z tłuszczami (np.: ryby, wędliny, jogurty);
 • śniadanie powinno być najbardziej obfite, obiad normalny, a kolacja lekka;
 • jedz w regularnych odstępach czasu – przerwa nie powinna być dłuższa niż 3 godziny;
 • możesz jeść chleb (pełnoziarnisty) tylko na śniadanie;
 • owoce jedz najlepiej na czczo, nie łącz ich z białkami i tłuszczami;
 • pamiętaj, aby pić co najmniej 2 litry wody dziennie.

Dieta składa się z dwóch faz. Pierwsza z nich trwa nie krócej niż 2-3 miesiące. W trakcie niej skupiasz się na tym, aby zrzucić zbędne kilogramy i przestrzegać wszystkich zasad.

Druga faza zaś może trwać przez całe życie. Warto potraktować ją jako nawyk żywieniowy, nie jest bowiem restrykcyjna. Możesz pozwolić sobie na sporadyczne odstąpienie od zasad i zjedzenie czegoś o wysokim IG.

Jak widzisz, dieta Montignaca to przede wszystkim wiedza o posiłkach, jakie spożywasz. Musisz bowiem zwrócić uwagę nie tylko na to, jak je komponujesz, ale również na ich indeks glikemiczny. Samodzielne ułożenie takiego jadłospisu to często jest wyzwanie.

Warto zatem skorzystać z gotowych rozwiązań. Z pomocą przychodzi dieta pudełkowa, która dostarczy pod Twoje drzwi 5 posiłków ze świeżych składników.

Spośród wielu różnych jadłospisów znajdziesz także dietę DASH o niskim IG, która w znacznym stopniu pokrywa się z dietą Montignaca. Oprócz tego pozwala ona na kontrolę ilości kalorii, jaką codziennie przyjmiesz. Jak się zaraz przekonasz, jest to kluczowa kwestia, kiedy chcesz schudnąć.

Jakich efektów możesz się spodziewać?

Dieta o niskim indeksie glikemicznym może być naprawdę skuteczna. Wiele osób zawdzięcza jej utratę zbędnych kilogramów. Twórca metody Montignaca oparł swój jadłospis na tym, że przyrost masy ciała jest związany z wysokim IG. Kiedy z nich rezygnujesz, możesz stracić na wadze.

Ile możesz schudnąć na takiej diecie? Stosując się do jej zasad, utrata kilogramów powinna być bezpieczna dla Twojego organizmu. Nie uciekając się do żadnych głodówek, możesz stracić około 1-2 kg na tydzień. W skali miesiąca jest to 4-8 kg! Sam jej twórca schudł na niej 15 kg w ciągu 3 miesięcy.

To jednak nie wszystkie efekty diety Montignaca. Unikając produktów o wysokim IG, nie odczuwasz skoków glukozy w organizmie. W efekcie nie doświadczasz nagłych spadków energii, jakie towarzyszą np.: słodyczom.

Przykładowy jadłospis

Podstawą na diecie Montignaca jest pilnowanie produktów, czy nie zawierają zbyt wysokiego indeksu glikemicznego. O ile nie skorzystasz z gotowej diety pudełkowej, musisz samemu komponować składniki potraw. Jakie są dozwolone, a których trzeba unikać? Sprawdź naszą ściągawkę.

Dozwolone produkty:

 • produkty o niskim IG nieprzekraczającym 50;
 • warzywa i rośliny strączkowe;
 • surowe owoce;
 • makarony pełnoziarniste;
 • ryż brązowy;
 • kasze gryczane i jęczmienne;
 • niskotłuszczowe mięso i ryby;
 • chudy nabiał;
 • jaja;
 • niskotłuszczowe jogurty i mleko;
 • oleje roślinne.

Czego unikać?

Dieta Montignaca pozwala na jedzenie całego spektrum produktów, co niewątpliwie jest jej zaletą. Żeby jednak była ona skuteczna, niektóre posiłki musisz odstawić na bok. Przyjmuje się, że dobrze skomponowany jadłospis eliminuje składniki, których indeks glikemiczny wynosi więcej niż 50.

Na diecie Montignaca unikaj m.in.:

 • ziemniaków
 • białego ryżu;
 • słodyczy;
 • produktów z białej mąki;
 • fast foodów;
 • suszonych owoców;
 • niektórych owoców – arbuz; dojrzały banan; winogrona.

Czy dieta Montignaca jest wolna od wad?

Nie. Dotyczy to nie tylko diety Montignaca, ale także wielu innych sposobów żywienia. Pomimo tego, że jej jadłospis nie polega na restrykcyjnych głodówkach i niedoborach, jej stosowanie może wiązać się z pewnymi wadami. Poznaj je, zanim podejmiesz decyzję o zmianie.

Brak liczenia kalorii

Głównym zarzutem, jaki stawia się przeciwko diecie Montignaca, jest brak liczenia kalorii. Kiedy Twoim głównym celem jest utrata zbędnych kilogramów, wartość kaloryczna powinna być istotna. W innym razie możesz odżywiać się zdrowo, ale nie schudniesz z powodu braku deficytu kalorycznego.

IG całego posiłku

Trudno niekiedy przygotować potrawę tak, aby składała się tylko z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Często bowiem składniki mieszamy ze sobą. Z kolei podstawą diety Montignaca są tylko posiłki o niskim IG. Jadłospis nie uwzględnia tego, że łączenie produktów zarówno o niskim, jak i wysokim indeksie glikemiczny, obniża ogólną wartość IG dania. W efekcie wiele potraw jest wykluczonych z diety, nawet jeśli nie niosą one ze sobą wysokiego indeksu.

Węglowodany nie są główną przyczyną otyłości

Kolejny argument dotyczy tego, że niektóre obecne badania obalają tezę, że głównym powodem otyłości jest spożywanie nadmiernej ilości węglowodanów. Przybranie na wadze ma bowiem wynikać z przyjmowania zbyt dużej wartości kalorycznej. Ta zaś nie jest brana pod uwagę w diecie Montignaca.

Podsumowanie

Dlaczego dieta o niskim indeksie glikemicznym jest tak skuteczna? Ponieważ opiera się na wielu zdrowych produktach. Nie wymaga dużych restrykcji i nie nakłania do głodówek. Metoda Montignaca również pozwala schudnąć. Warto jednak mieć z tyłu głowy ilość kalorii, jaką przyjmujesz lub zdecydować się na jadłospis, który pozwoli Ci na kontrolowaną utratę wagi.

Oceń ten post:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.