Blog
dieta odchudzająca dla początkujących
Oceń ten post:
Rate this post

Dieta odchudzająca dla początkujących – jak zacząć odchudzanie z dietą?

Rate this post

Odchudzanie zazwyczaj jest trudne i czasochłonne – wie o tym każdy, kto kiedykolwiek próbował zrzucić kilka kilogramów. Diet mających zapewnić szybki efekt jest mnóstwo, ale czy są one bezpieczne i zdrowe? Co z efektem jojo? Czy istnieje metoda na długotrwałe utrzymanie szczupłej sylwetki? Na pytania te odpowiadamy w naszym artykule.

Jak skutecznie schudnąć?

Skuteczne odchudzanie to zdrowe odchudzanie – tak brzmi pierwsza zasada, jaka powinna przyświecać tym, którzy chcą zgubić nadprogramowe kilogramy. Odpowiednie zbilansowanie makroskładników oraz aktywność fizyczna są niezwykle ważne, ale kluczem do sukcesu podczas diety jest czerpanie z niej przyjemności. Nie należy rezygnować ze swoich ulubionych dań czy drastycznie zmieniać nawyków żywieniowych. Oczywiście, w tej kategorii są wyjątki, takie jak np. dania typu fast food czy wysoko przetworzone dania gotowe.

Dieta, która będzie prowadzić do stopniowego odchudzania, musi być też względnie łatwa w codziennym stosowaniu. Ma to związek na przykład z wyjazdami wakacyjnymi czy nawet wyjściami do pracy. Powinna też być odpowiednia do długotrwałego przestrzegania – jej zasady muszą być oparte na najlepszej wiedzy z zakresu medycyny i dietetyki, co pozwoli na stosowanie diety na co dzień. Z początku może wydawać się, że te rygorystyczne wymagania są trudne do spełnienia, lecz tak naprawdę możliwe jest, by odchudzanie było łatwe i przyjemne.

Odchudzanie – od czego zacząć?

Zdrowe odchudzanie należy zacząć od poznania swoich potrzeb kalorycznych. Opisuje się je jako BMR, czyli basal metabolic rate. Określenie to wskazuje, ile kalorii jest niezbędnych organizmowi, by podtrzymać jego podstawowe funkcje. Wysokość BMR dla każdego jest inna i można ją poznać podczas konsultacji u dietetyka, korzystając z jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów lub wstawiając dane dotyczące siebie do odpowiedniego wzoru. Więcej na ten temat znajduje się w naszym artykule o diecie na niedowagę. Na podstawie BMR można dowiedzieć się, ile kalorii dziennie pozwoli pokryć 100% zapotrzebowania organizmu. Przyjmowanie większej liczby kalorii będzie powodowało odkładanie się energii, czyli tycie. W przypadku mniejszej liczby kalorii nastąpi pobieranie brakującej energii z rezerw, czyli utrata wagi. Znajomość BMR jest zatem kluczem do chudnięcia – z zasady tej korzysta się w przypadku wielu diet odchudzających.

Więcej informacji na naszym kanale:

Jak rozpocząć odchudzanie?

Po określeniu swojego BMR można przejść do kolejnych etapów przygotowywania diety odchudzającej. Zasad jej samodzielnego tworzenia jest kilka, a ich przestrzeganie pozwoli stworzyć zdrowy i bezpieczny plan żywieniowy.

Podaż kalorii powinna być niższa niż wskaźnik BMR. Obniżenie podaży kalorii o 500–1000 dziennie umożliwi spalenie nawet kilograma tygodniowo. Najczęściej stosowane diety odchudzające mają od 1000 do 1800 kcal – dobór kaloryczności powinien być podyktowany stanem danej osoby i jej potrzebami. W ofercie SuViBox właśnie w takich granicach proponujemy naszą pudełkową dietę odchudzającą. Można wybrać spośród czterech wariantów: 1000, 1200, 1500 i 1800 kcal. Wszystkie inne dostępne u nas diety również można dobrać w odpowiednich wariantach kalorycznych – najważniejszy wpływ na odchudzanie ma bowiem, jak już wiemy, kaloryczność posiłku.

Należy zadbać o to, by podaż kalorii rozłożona była w czasie – codzienny plan diety na odchudzanie powinien składać się z 4–5 małych posiłków, spożywanych co 3–4 godziny. Pozwoli to dostarczać energię do działania przez cały dzień. Najlepiej jest wprowadzić:

  • śniadanie,
  • II śniadanie,
  • obiad,
  • kolację.

Można dodać jeszcze dodatkowy posiłek, zależnie od swojego rozkładu zajęć w ciągu dnia czy potrzeb. Podczas diety nie powinno się być głodnym – to podstawowa zasada. Głodówka nie jest dobrym sposobem na schudnięcie, ponieważ, chociaż zapewnia dość szybki efekt, powoduje równie szybki powrót do poprzedniej wagi. W wyniku głodówki może pojawić się wiele innych nieprawidłowości, takich jak spowolnienie metabolizmu, problemy z nadciśnieniem krwi czy rozregulowanie się glikemii. Głodówka powoduje również niedobory białkowe, tłuszczowe i węglowodanowe oraz awitaminozy. Poza tym wpływa na wygląd: wywołuje wypadanie włosów, niszczenie paznokci i pojawianie się wyprysków na skórze.

Dieta odchudzająca – co jeść?

Odchudzanie nie powinno powodować wykluczenia z diety żadnych produktów, oprócz tych oczywistych, jak słodycze, fast foody czy alkohol. Jeśli zaś chodzi o resztę produktów, należy dodawać je do swojej diety, biorąc pod uwagę talerz zdrowego żywienia, o którym piszemy w artykule – Co to jest dieta zbilansowana? Najważniejsze są warzywa i owoce, które powinny stanowić połowę codziennego jadłospisu. Następne są węglowodany, m.in. pod postacią ciemnego pieczywa i kasz. Zaleca się, aby zajmowały one ćwierć objętości każdego posiłku, podobnie jak produkty mleczne oraz mięso i orzechy, czyli źródła białek. Kluczem do czytania i korzystania z zaleceń talerza zdrowego żywienia jest to, by nie zrezygnować ze spożywania żadnego z wymienionych produktów – wszystkie są ważne, jednak każdy powinien być wprowadzany do diety w odpowiedniej ilości.

Talerz przypomina również o najważniejszej zasadzie zdrowego odżywiania i odchudzania – nawadnianiu. Woda i napoje ustawione są obok talerza, co oznacza, że powinny być częścią każdego posiłku. Wokół niego jest też wiele wskazówek, m.in. na temat tego, z czego zrezygnować, czego włączyć w dietę więcej, a jakie produkty zamieniać na zdrowsze.

Samodzielne stworzenie odpowiedniego planu odchudzania może być dość trudne. Warto w tym zakresie zaufać profesjonalistom, którzy na co dzień zajmują się opracowywaniem programów żywieniowych. Właśnie tacy specjaliści przygotowują diety pudełkowe SuViBox. Nasi dietetycy i kucharze planują wszystkie posiłki tak, by codziennie zapewnić klientom dania najwyższej jakości, realizujące ich potrzeby kaloryczne i pomagające schudnąć bez obaw o zawartość makroskładników w diecie. Nasze dania są przygotowywane techniką sous-vide, co zapobiega utracie zawartych w produktach witamin i składników mineralnych. Jeśli szukasz diety odchudzającej dla siebie, koniecznie poznaj tę od SuViBox. Zależnie od swoich potrzeb możesz wybrać spośród czterech opcji kaloryczności. Dzięki temu schudniesz łatwo i zdrowo, a zaproponowany przez nas program żywieniowy będziesz mógł kontynuować nawet po zakończeniu odchudzania, co pomoże utrzymać i wzmocnić efekt.

Podsumowanie

Dieta odchudzająca powinna być odpowiednio zbilansowana i skomponowana z wielu produktów, co pozwoli wprowadzić do jadłospisu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Cały mechanizm odchudzania opiera się jednak na obniżeniu wartości kalorycznej codziennych posiłków. Dzięki znajomości BMR, czyli dziennego zapotrzebowania na kalorie, można sprawić, że organizm korzysta z rezerw energetycznych odłożonych w postaci tłuszczu. Odchudzanie jest wówczas efektywne i zdrowe.

Jeśli chcesz schudnąć, ale nie masz czasu na liczenie kalorii lub gotowanie nie jest Twoją mocną stroną, wypróbuj odchudzającą dietę pudełkową od SuViBox. Stosowanie jej pomoże Ci poradzić sobie z nadprogramowymi kilogramami w prosty sposób i korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.