Blog
dieta redukcyjna
Oceń ten post:
Rate this post

Dieta redukcyjna – jak powinna przebiegać? Najważniejsze zasady

Rate this post

Dieta redukcyjna to nie dieta cud, która ma szybko pomóc zgubić zbędne kilogramy, a potem równie szybko przybrać je z powrotem. Odpowiedzialnie zaplanowana redukcja wagi wymaga dbałości o wszystkie szczegóły i dokładnego rozłożenia makroskładników w diecie.

Jak dobrać dietę redukcyjną do swoich potrzeb i na co wrócić szczególną uwagę podczas odchudzania – o tym właśnie powiemy w tym artykule.

Jak ułożyć dietę redukcyjną – zasady

By ułożyć samodzielnie dietę redukcyjną, należy dokonać kilku prostych obliczeń, o których pisaliśmy już wcześniej w artykule – jak dobrać dietę do swoich potrzeb. To prosty rachunek, który pomoże ustalić kaloryczność posiłków, które powinno się jeść, by stracić na wadze.

Dieta redukcyjna powinna być ponadto odpowiednio zbilansowana i różnorodna, by dostarczać wszystkich niezbędnych makroelementów i substancji odżywczych. Całkowita rezygnacja z którychkolwiek elementów wymaga uzupełnienia diety o inne, które wprowadzą je do jadłospisu.

Co jeść na diecie redukcyjnej?

Mimo iż główną zasadą diety redukcyjnej jest zmniejszenie podaży kalorii, to należy się podczas okresu jej trwania stosować do zasad zdrowego żywienia, czyli:

  • Wykluczyć z diety fast foody, słodycze, słodzone napoje gazowane oraz inne puste kalorie.
  • Na diecie redukcyjnej istotne są śniadania – stanowią one podstawę energetyczną całego dnia, dlatego muszą być pełnowartościowe i zbilansowane.
  • Wprowadzenie do jadłospisu owoców na diecie redukcyjnej – szczególnie korzystne będą produkty surowe i nieprzetworzone – zawierają najwięcej korzystnych składników odżywczych. Warto zatem sięgać po niskokaloryczne owoce, np. arbuzy, truskawki czy grejpfruty. Jeśli dietę wzbogacamy treningami, można sięgać po bogate w potas wiśnie, gruszki i banany.
  • Wybieranie warzyw, które można jeść na surowo – podobnie jak z owocami, mają one więcej wartościowych składników. Doskonałe będą dlatego pomidory, ogórki, rzodkiew i papryka. Z warzyw gotowanych warto zwrócić uwagę na cukinie, marchew i kalafiory.
  • Spożywanie tłuszczy w diecie redukcyjnej – okazuje się, że są one niezbędne dla zdrowia organizmu, ponieważ pomagają wchłaniać się wielu istotnym dla zdrowia witaminom. Warto zatem wybierać zdrowe tłuszcze: po pierwsze te nierafinowane, bogate w polifenole i inne czynne biologicznie substancje. Bardzo ważne jest spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3, które zawarte są w rybach morskich.

Rodzaje diet redukcyjnych

Każda dieta może być redukcyjna, jeśli wprowadzimy do niej zasadę obniżenia kaloryczności posiłków. Kilka diet jest jednak szczególnie popularnych i dających wyjątkowo zadowalające wyniki – nie tylko w postaci utraty wagi ,ale też polepszenia nastroju i usprawnienia procesów trawiennych. Dobry efekt i optymalny rozkład makroskładników na diecie redukcyjnej oferują np. dieta ketogeniczna i post przerywany.

Dieta ketogeniczna zakłada zminimalizowanie udziału węglowodanów w diecie i wprowadzeniu organizmu w stan ketozy. Stan ten powoduje, że organizm pobiera energię z tłuszczu, który staje się dla niego podstawą energetyczną. W połączeniu z redukcją kalorii zawartych w posiłkach może zagwarantować spadek wagi, a wyzbycie się zapychających węglowodanów pozwoli poczuć się lekko i zdrowo. Dla osób, które obawiają się, że nie dadzą sobie rady z przygotowywanie keto posiłków mamy ofertę diety ketogenicznej w SuViBox – warto z niej skorzystać i poczuć efekty na własnej skórze.

Post przerywany to kolejna propozycja, która dobroczynnym wpływa na organizm. Ten rodzaj diety pozwala obniżyć łaknienie – ma to związek z wprowadzeniem nowych pór posiłków i przyzwyczajeń. Post przerywany niweluje ryzyko cukrzycy, wspiera komórkowe procesy regeneracyjne i pomaga radzić sobie ze stanami zapalnymi – wszystko to poprzez odciążenie organizmu i poprawę perystaltyki jelit.

Podsumowanie

Dietą redukcyjna może być tak naprawdę każdy model żywienia, jeśli realizuje zasady zdrowej i zbilansowanej diety. Warto spróbować ułożyć taki program samemu na podstawie codziennego menu, jednak dla zdrowia osób niewprawionych czy niepewnych lepiej będzie poprosić o pomoc dietetyka lub skorzystać z oferty cateringu dietetycznego. SuViBox oferuje różnorodne diety, które wzbogacić mogą organizm o pełen wachlarz potrzebnych składników odżywczych. Nasz dietetyk pomoże dobrać odpowiedni jadłospis do Twoich potrzeb, a kucharze zadbają o zawartość wszystkich składników odżywczych w serwowanych daniach.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.