Blog
Dieta zupowa – zasady. Na czym polega
Oceń ten post:
1/5 - (1 vote)

Dieta zupowa – zasady. Na czym polega?

1/5 - (1 vote)

Wiele osób chce schudnąć jak najszybciej. Kilka lub kilkanaście dni ma wystarczyć, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Taką obietnicę składa dieta zupowa. Na czym polega? Czy rzeczywiście jest skuteczna? Jakie niesie ze sobą konsekwencje? Dowiedz się więcej na temat diety zupowej w naszym artykule.

Czym jest dieta zupowa?

Jeszcze do niedawna Internet rozpisywał się o diecie sokowej. Teraz przyszła pora na dietę zupową.  Jej początków w Polsce można szukać kilkadziesiąt lat temu, kiedy polecano jadłospis oparty o kapuśniak. Dzisiaj wiele się zmieniło, a dieta zupowa stała się bardziej zróżnicowana.

W Polsce zrobiło się o niej głośno kilka lat temu, kiedy zaczęła o niej pisać Monika Honory, która schudła aż 40 kg, jedząc tylko zupy. Obecnie taki jadłospis jest chętnie wybierany przez osoby, które chcą szybko i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

Zasady diety zupowej

W odróżnieniu od zbilansowanej diety odchudzającej spożywanie wyłącznie zup nie powinno trwać dłużej aniżeli tydzień. Taki jadłospis jest niezwykle restrykcyjny i jak się przekonasz, może prowadzić do licznych niedoborów i problemów ze zdrowiem.

Podstawową zasadą diety zupowej są oczywiście zupy, które je się przez cały tydzień. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących tego, ile zup możemy zjeść w ciągu dnia. Najlepiej, aby nie było to mniej niż 5-6 posiłków dziennie. Taka ilość pozwoli zachować uczucie sytości.

Oczywiście nie każdą zupę można zjeść. Zapomnij o gotowych daniach. Są one ubogie w wartości odżywcze, a do tego dostarczają niezdrową ilość sztucznych dodatków, soli i sodu.

Na diecie zupowej powinno się także unikać zup typu krem. Posiłki o stałej konsystencji są potrzebne, aby produkować enzymy trawienne, które powstają w czasie gryzienia. Jedząc wyłącznie kremy, możesz odczuć nieprzyjemne problemy z trawieniem.

Jak wygląda jadłospis diety zupowej?

Jakich składników można używać? Chociaż zupy cechują się kreatywnością, w przypadku omawianej diety, z niektórych dodatków trzeba zrezygnować. Dotyczy to m.in.:

 • roślin strączkowych;
 • mąki do zagęszczania;
 • śmietany i jogurtu;
 • kostek rosołowych;
 • nasion;
 • makaronu;
 • ryżu;
 • pestek;
 • orzechów.

Zamiast nich możesz dodać takie warzywa jak papryka, szpinak, brokuły czy cukinia. Dozwolone są również przyprawy i zioła.

Pamiętaj, że zupy powinny być jak najbardziej urozmaicone. Nie powinno się jeść wyłącznie jednego rodzaju, aby nie wpaść w monotonię, a także spowodować niedobór składników odżywczych. Twój jadłospis może zawierać takie zupy jak: kapuśniak, pomidorowa, rosół, fasolowa czy zupa wielowarzywna.

Jakich efektów możesz się spodziewać?

Zwolennicy diety zupowej zachwalają ją nie tylko z powodu prostoty. Półpłynne posiłki mają mieć działanie oczyszczające organizm. Ponadto:

 • przyśpieszają metabolizm;
 • nawadniają;
 • dostarczają składników odżywczych.

 

Ile można schudnąć?

Najczęstszym powodem, dla którego ludzie decydują się na dietę zupową, jest możliwość schudnięcia nawet do 9 kg w ciągu tygodnia. Abstrahując od tego, czy jest to zdrowe, warto zastanowić się, czy jest to w ogóle możliwe.

Wielu ekspertów uważa, że dieta zupowa nie umożliwia tak gwałtownego spadku wagi. Co prawda, tracimy kilogramy, ale nie w takiej ilości. Pamiętaj, że w przypadku tak restrykcyjnych diet spalamy nie tylko tkankę tłuszczową, ale również tkankę mięśniową.

Może się okazać, że 7-dniowy jadłospis przyniesie więcej szkód niż pożytku. Chcąc schudnąć, nie musisz narażać swojego zdrowia. Skorzystaj z darmowej pomocy naszego dietetyka. Pomoże Ci wybrać optymalną dietę dla Twojego trybu życia, która pozwoli osiągnąć Twoje cele bez głodówek i restrykcji.

Wady i zalety diety zupowej

Dieta powinna opierać się na zdrowym i racjonalnym podejściu do jedzenia. Nawet przy odchudzaniu trzeba uwzględnić potrzeby organizmu, aby bezpiecznie osiągnąć zamierzone cele. Czy tak jest w przypadku diety zupowej?

Niedobory składników odżywczych

To, co powinno zastanowić przed przejściem na dietę zupową, jest ryzyko powstania wielu niedoborów. Jedząc zupy, nie jesteś w stanie dostarczyć wszystkich składników odżywczych, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dotyczy to zwłaszcza białka i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K)

Zbyt mała ilość kcal

Ponadto same zupy nie wystarczą, aby uzupełnić zapotrzebowanie energetyczne. Osoba dorosła potrzebuje zjeść dziennie około 2000 kcal. Decydując się na dietę zupową, dostarczasz tylko około 1000 kcal. Taka ilość może być niewystarczająca do normalnego funkcjonowania i aktywności fizycznej.

Efekt jo-jo

Wraz z deficytem kalorycznym idzie jeszcze jedno ryzyko – efekt jo-jo. Podobnie jak w przypadku innych restrykcyjnych diet, poprzednia waga może szybko wrócić. Powodem jest duży apetyt, wywołany tygodniowym postem i monotonnymi posiłkami. Dlatego z efektów takich diet, często nie możemy długo się cieszyć.

Zalety diety zupowej

Czy zatem dieta zupowa ma jakieś zalety? Wszystko zależy od tego, jak do niej podejdziesz. Najbezpieczniejszą wersją jest sięgnięcie po 1 lub 2 zupy zamiast innych posiłków. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnym niedoborom i sprawisz, że zmniejszysz ilości spożywanych kalorii.

Niewątpliwie zaletą diety zupowej jest także nawodnienie. Posiłki składające się z 50% wody pozwalają na to, aby dostarczać wystarczającej ilości płynów do organizmu.

Co więcej, niekiedy oparcie swojej diety o zupy jest wskazane. Dotyczy to m.in.: chorób przełyku czy jamy ustnej. Półpłynne posiłki są wskazane również po ekstrakcji zęba czy w trakcie pierwszych dni po założeniu aparatu ortodontycznego.

Podsumowanie

Czytając opinie ekspertów i konsekwencje, jakie niesie ze sobą dieta zupowa, nasuwa się jedno pytanie: czy warto? Otóż redukcyjne i restrykcyjne diety szybciej lub później odbiją się na naszym zdrowiu, a dawna waga wróci. Zamiast tego warto postawić na bilans. Zdrowa, zoptymalizowana dieta pozwoli schudnąć w bezpiecznym dla organizmu czasie. W trakcie jej trwania możesz jeść nie tylko zupy, ale także inne posiłki, które dostarczą Ci niezbędnych składników oraz witamin.

Oceń ten post:
1/5 - (1 vote)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

1/5 - (1 vote)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.