Blog
błędy w odchudzaniu
Oceń ten post:
5/5 - (1 vote)

Dlaczego nie możesz schudnąć? 10 błędów w odchudzaniu

5/5 - (1 vote)

Błędy w diecie zdarzają się każdemu. Bardzo często nie są do końca świadome, jednak skutecznie przeszkadzają w zachowaniu zasad zdrowego żywienia. Wielokrotnie skutkują przybieraniem na wadze, co zniechęca do dalszych prób uzyskania wymarzonej sylwetki. Postanowiliśmy opisać krótko 10 najczęstszych błędów w odchudzaniu – poznaj je i wyeliminuj ze swoich codziennych zachowań.

Woda a brak efektów w odchudzaniu

Zdrowe osoby powinny dostarczać organizmowi około 2,5 litra wody – wiele z tego znajduje się w pożywieniu. Właściwa dieta będzie wymagała uzupełnienia o około 1,5 litra czystej wody mineralnej czy źródlanej – nie wlicza się w to kawa i herbata. Badania, które pojawiły się na łamach „Annals of Family Medicine”, wskazują, że osoby o wysokim BMI, czyli obarczone nadwagą i otyłością, są bardziej odwodnione. To może prowadzić do niepokojących objawów: od suchości w gardle, po tachykardię, zaburzenia oddychania, omdlenia, bóle mięśni, zaparcia, problemy z koncentracją, a nawet zaburzenia świadomości. Osoby otyłe według dietetyków powinny dostarczać sobie więcej wody – nawet do 4 litrów dziennie, zarówno w posiłkach, jak i w postaci czystej wody. Tę kwestię jednak warto najpierw skonsultować ze specjalistą.

Dlaczego nie mogę schudnąć, mimo odstawienia tłuszczu?

Wielu uważa, że odstawienie tłuszczu pozwoli schudnąć – to błąd! Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – odpowiadają za dostarczanie energii, budowanie komórek ciała i gospodarkę hormonalną. Włączenie tłuszczy do diety powoduje, że organizm dłużej odczuwa sytość, dzięki czemu rzadziej sięga się po przekąski. O wiele bardziej szkodliwy dla organizmu jest cukier, którego zwiększone ilości dostarczane są do organizmu przez wyeliminowanie tłuszczu – podnosi on poziom insuliny we krwi i prowadzi do zwiększenia się masy tkanki tłuszczowej! Nadmiar energii jest bowiem magazynowany – w ten sposób brak tłuszczu w diecie powoduje tycie. Trudno uwierzyć? Sprawdź jakie możesz znaleźć tłuszcze w diecie pudełkowej i dlaczego są one korzystne dla Twojego zdrowia.

Ponadto, warto w tym miejscu wspomnieć o diecie ketogenicznej, która dostępna jest w cateringu dietetycznym SuVibox. Opiera się ona właśnie na tłuszczach, zakłada zminimalizowanie udziału węglowodanów w diecie i napędzenie organizmu do wykorzystywania tłuszczu jako podstawy energetycznej. Więcej na ten temat piszemy na blogu – Na czym polega dieta keto?

Jem mało kalorii i nie chudnę, czyli częstotliwość posiłków

Przyjmowana niewielka ilość kalorii w częstych posiłkach nie będzie powodować problemów z chudnięciem. Problem pojawia się, kiedy jemy niewiele i nieregularnie.

Ćwiczę, a nie chudnę – rola diety w odchudzaniu

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna – odgrywa znaczącą rolę w odchudzaniu. Pomaga chudnąć nie tylko w trakcie treningu, ale też po nim. Trenerzy wskazują na obserwacje: trening aerobowy pozwala utrzymać proces spalania tłuszczu do 2-3 godzin po treningu, a trening siłowy – nawet do trzech dni! Okazuje się jednak, że odpowiednia dieta jest równie ważna, co trening. Niezdrowe nawyki i brak bilansu w diecie nie pozwoli dostarczyć organizmowi optymalnej ilości składników odżywczych. Osłabiony, nie będzie mógł regenerować się i rozwijać. Przejedzenie zaś spowoduje gromadzenie się nadmiaru energii w postaci tłuszczu. W tym przypadku konieczna jest równowaga między zbilansowaną dietą, a odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną. Na kanale YouTube można znaleźć kilka ćwiczeń od trenera personalnego:

Nie chudnę na diecie monoskładnikowej – dlaczego?

Diety monoskładnikowe to takie, które za podstawę jadłospisu wybierają jeden składnik. Pozwalają jeść go w niemal nieograniczonej ilości, eliminując całkowicie lub minimalizując jedzenie innych produktów. W pierwszym etapie dieta tego typu pozwoli schudnąć, a efekty mogą być bardzo zadowalające i szybkie. Powrót do dawnych nawyków czy wprowadzenie nowych produktów może jednak zburzyć wszystkie efekty i zaowocować efektem jojo. Monoskładnikowe diety są też groźne, ponieważ mogą prowadzić do problemów chorobowych, takich jak np. osłabienie, bóle głowy, anemia, problemy z odpornością, zwiększony poziom cholesterolu, obciążenie nerek czy skurcze mięśni. Rzadko tego rodzaju diety powodują też spalenie dużej ilości tłuszczu – zwykle zostaje on zmagazynowany jako zapas energetyczny.

Ćwiczenia i dieta a brak efektów – wina nastawienia!

Dieta i treningi muszą być wykonywane z pozytywnym nastawieniem. Nie mogą być wymogiem czy karą – takie nastawienie do diety spowoduje, że wszystko będzie powodowało spadek motywacji, a bez niej nie da się osiągnąć wymarzonych efektów. Problemem mogą być zarówno powodzenia, jak i niepowodzenia: osiadanie na laurach powoduje, że konieczność trzymania diety z czasem mija, a problemy prowadzą do złamania postanowień, skoro dieta „nic nie daje”.

Brak efektów w odchudzaniu – przyczyny zewnętrzne

Pod określeniem „przyczyn zewnętrznych” kryje się mnóstwo różnych aspektów. Należą do nich np. osobiste problemy zdrowotne, które mogą powodować, że tycie nie ma jedynie związku z niezdrowym odżywianiem. Często jest to też brak wsparcia ze strony rodziny czy znajomych: osobie z nadwagą trudno będzie zejść z wagi w domu, w którym nikt poza nią nie chce lub nie musi trzymać diety. Takie odchudzanie, pełne pokus i samotne, może okazać się nieefektywne.

Błędy w odchudzaniu – wybór produktów light

Produkty light są reklamowane jako zdrowsze i pozbawione szkodliwego cukru czy tłuszczu. Okazuje się jednak, że takie „odchudzanie” posiłków powoduje też usunięcie z nich pożytecznych składników odżywczych. Przykładem mogą być odtłuszczone jogurty czy mleko – usunięcie tłuszczu powoduje zarazem usunięcie rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A i D, a to zmniejsza przyswajalność wapnia, który rozpuszcza się w witaminie D. Produkty light dostarczają zatem mniej kalorii, a te, których dostarczają są często puste.

Pośpiech – najgorszy doradca

Szybkie tempo życia powoduje, że na wszystko mamy mniej czasu – zwłaszcza na jedzenie. Jemy w biegu, śniadanie to szybka bułka kupiona w cukierni, obiad musi zmieścić się w piętnastominutowej przerwie w pracy razem z wykonaniem ważnego telefonu i wizytą w toalecie. Często przyzwyczajenie do szybkiego jedzenia towarzyszy nam również wówczas, kiedy czasu na posiłek jest więcej. Przez to pochłaniane są duże ilości jedzenia, a to szkodzi sylwetce. Badania wskazują, że po 15 minutach jedzenia, niezależnie od ilości, organizm czuje się syty. Wystarczy zatem jeść dłużej, by zjeść mniej i zapobiec tyciu.

Powrót do dawnych zwyczajów żywieniowych po diecie

Ten punkt wiąże się z tymi, dotyczącymi motywacji i nastawienia. Dieta traktowana jako konieczność, jeśli jest przestrzegana, często kończy się sukcesem. Traci się zbędne kilogramy i przez wakacje zachwyca otoczenie piękną sylwetką. Kiedy jednak dieta kończy się, wiele osób wraca do starych nawyków żywieniowych – znowu wybiera fast foody czy słodycze zamiast zdrowych posiłków. W ten sposób organizm przestawiony już na nowy sposób dystrybucji energii znowu musi dostosowywać się do innej sytuacji – nadmiar spożywanych posiłków odkłada znowu w postaci tkanki tłuszczowej, co wywołuje efekt jojo.

Podsumowanie

Mówi się, by znaleźć taką pracę, którą się pokocha – wówczas nie przepracuje się ani jednego dnia w życiu. Podobnie jest z dietą – taka, która będzie smaczna, zdrowa i sycąca spowoduje, że utrata wagi przyjdzie sama, a na diecie nie spędzi się ani minuty. Warto poznać swoje nawyki żywieniowe i zmienić je na zdrowsze – pozwoli to wyleczyć się z nadwagi i otyłości.

Jeśli nie wiesz, jaką dietę zastosować, sprawdź ofertę cateringu dietetycznego SuViBox oraz skonsultuj się z naszym dietetykiem. Pomoże on dobrać odpowiednią dietę pudełkową, która pozwoli schudnąć i najlepiej będzie pasowała do Twoich upodobań.

Oceń ten post:
5/5 - (1 vote)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

5/5 - (1 vote)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.