Blog
dlaczego jabłka są zdrowe
Oceń ten post:
Rate this post

Dlaczego warto jeść jabłka? Szybka i zdrowa przekąska!

Rate this post

Często powtarza się, że jedzenie jabłek jest zdrowe. Poleca się je nie tylko dorosłym – jabłka są najczęściej pierwszym owocem, który podaje się małym dzieciom. Tradycyjnie uważa się też jabłko za biblijny owoc poznania. Z czego wynika popularność jabłek? Jakie są ich walory zdrowotne i dlaczego warto wprowadzić je do codziennego jadłospisu?

Superfoods, czyli jabłka a zdrowie

Jabłka są uważane za superfoods, czyli produkty o szczególnym znaczeniu zdrowotnym, bogate w wiele składników odżywczych. To właśnie z tego powodu warto wprowadzić je do swojej codziennej diety. Jest to bardzo łatwe, ponieważ jabłka są uniwersalnym owocem, można je jeść pod wieloma postaciami. Anglicy mawiają: „an apple a day keeps the doctor away” – jabłko dziennie utrzymuje lekarza z daleka. Podkreślają tym zdaniem istotne możliwości zdrowotne jabłek.

Jabłka były uprawiane już około 6500 r. p.n.e. pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim. Zajadali się nimi starożytni Grecy i Rzymianie, ślady jabłoni znaleziono też w słowiańskiej osadzie w Biskupinie. Obecnie Polska jest jednym ze znaczących eksporterów jabłek na rynki międzynarodowe.

Dlaczego jabłka są zdrowe – najważniejsze zalety

Wśród najważniejszych właściwości zdrowotnych jabłek wyróżnić można zawartość wielu składników odżywczych, witamin i minerałów. Istotny jest też łatwy dostęp do jabłek oraz wiele odmian, z których każda może oferować nieco inne składniki odżywcze. Odpowiedź na pytanie, czy jabłka są zdrowe, jest prosta, chociaż składa się na nią wiele aspektów. Owoce te mają mnóstwo ważnych właściwości, które wpływają na poprawne funkcjonowanie całego organizmu.

Jabłka służą profilaktyce nowotworów. Są bogate w przeciwutleniacze, które powstrzymują wolne rodniki i przeciwdziałają niepokojącym zmianom i mutacjom w obrębie organów. Jabłka zawierają też oligosacharydy, które pomagają wyeliminować komórki dotknięte mutacjami i zmianami chorobowymi. Triterpenoidy, które również zawarte są w tych owocach, zapobiegają odbudowie chorych komórek. Szczególnie dobrze jabłka przeciwdziałają nowotworom jelita grubego, jajników, wątroby i płuc. Jeśli chodzi o te ostatnie, to częste jedzenie jabłek poprawiało też wydolność oddechową – o również zasługa antyutleniaczy, które zapobiegają skutkom stresu oksydacyjnego. Przeciwutleniacze w jabłkach pełnią też szereg innych funkcji: zabezpieczają przed chorobami wzroku i wspierają produkcję kolagenu, co poprawia kondycją skóry.

Właściwości zdrowotne jabłek

Jabłka włączone do diety pomagają też chronić układ sercowo-naczyniowy. Ma to związek z potasem, który obniża ciśnienie krwi, oraz witaminą C – przeciwutleniaczem. Jabłko zjedzone dziennie, dzięki zawartości błonnika (pod postacią pektyn, głównie w skórce i gniazdach nasiennych), pomaga regulować też obecność glukozy we krwi, dzięki czemu zabezpiecza przed cukrzycą lub pomaga leczyć tę chorobę. Pektyny pomagają też utrzymać uczucie sytości, co wspiera walkę z nadwagą. Doskonale oczyszczają też organizm, wychwytując i wiążąc toksyny i substancje kancerogenne.

Zawartość związków takich jak kwercetyna, naringenina i hesperetyna pomagają chronić przed astmą i niwelować jej objawy. Badania dowiodły też, że dzieci kobiet, które w czasie ciąży jadły dużo jabłek, rzadziej chorują na astmę oskrzelową. Dieta bogata w jabłka pomaga też dbać o higienę jamy ustnej. Twarde i lekko kwaśne owoce pomagają wydzielać ślinę, która działa bakteriobójczo. Oczyszczana w ten naturalny sposób jama ustna jest zdrowsza, jednak nadal należy pamiętać o myciu zębów. Jabłka są bowiem bogate w cukry, a one mogą wywoływać osłabienie szkliwa. Szczotkowanie jest zatem bardzo ważne i konieczne.

Jabłka – kalorie

Jedzenie jabłek a zdrowie – ta zależność jest już pewna. Co jednak z kalorycznością jabłek? W 100 gramach jabłek bez gniazd nasiennych jest około 47 kalorii. To niewiele, dlatego podczas diety można sięgać po jabłka – trzeba jednak robić to rozważnie, ponieważ jabłka są też bogate w cukry. Warto zatem nie opierać diety jedynie na jabłkach – ważne, by była zbilansowana i obfitowała w różne owoce i warzywa.

Podsumowanie

Jabłka to prawdziwe zdrowotne bomby. Zawierają mnóstwo składników odżywczych, które doskonale wzbogacają dietę i pomagają utrzymać dobrą kondycję organizmu. Wprowadzenie ich do codziennego jadłospisu z pewnością pozwoli utrzymać zdrowie. Jeśli jednak z trudem przychodzi Ci bilansowanie swojej diety w odpowiedni sposób, samo wprowadzenie jabłek nie rozwiąże problemu. Warto wówczas zwrócić uwagę na ofertę nowoczesnych diet pudełkowych od SuViBox. Przygotowywane metodą gotowania próżniowego, posiłki zachowują maksimum składników odżywczych, do tego jadłospisy układane są przez doświadczonych dietetyków i pozwalają wymarzoną sylwetkę bez rezygnowania z pysznych posiłków.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.