Blog
przyspieszenie metabolizmu
Oceń ten post:
4,4/5 - (138 votes)

Jak pobudzić metabolizm i przyspieszyć przemianę materii?

4,4/5 - (138 votes)

Pytanie postawione w tytule jest bardzo złożone, ponieważ na metabolizm człowieka składa się cała masa czynników. Na wiele z nich nie mamy wpływu, na niektóre jednak tak. To właśnie na nie warto zwrócić uwagę, by wspomóc swój organizm w przemianie materii i pozyskiwaniu energii do działania.

Co to jest metabolizm?

Metabolizm to sposób, w który organizm rozkłada żywność i przemienia ją w energię. Każdy makroskładnik musi ulec zmianie przed tym, jak organizm wykorzysta go do procesów życiowych. Węglowodany rozkładane są na glukozę (rozpoczyna się to już w ustach). Tłuszcze przechodzą w trójglicerydy a białko w aminokwasy. Dopiero po przejściu tego procesu mogą wchłonąć się do organizmu.

Jak przyspieszyć przemianę materii?

Nie wszystkie czynniki decydujące o prędkości metabolizmu da się kontrolować. Należą do nich min: genetyczne predyspozycje czy sposób wychowania. Istotnym wyznacznikiem jest też płeć – kobiety mają wolniejszy metabolizm – i wiek, bo z każdym rokiem metabolizm zwalnia. Istnieje jednak szereg czynników wpływających na metabolizm, które da się kontrolować. Poniżej najefektywniejsze z nich.

Trening siłowy

Dzięki aktywności fizycznej można rozwijać swoje mięśnie, a to pomaga usprawnić metabolizm. Mięśnie, by przyrastać, potrzebują dużo energii, dlatego ćwiczenie i rozwijanie muskulatury powoduje przyspieszenie metabolizmu. Oprócz treningu siłowego odpowiednie będą też prace w ogrodzie czy gospodarstwie.

Ćwiczenia aerobowe

Metabolizm przyspieszy także po wysiłku niezwiązanym z rozwojem mięśni. Intensywny trening aerobowy pomoże przyspieszyć przemianę materii – wystarczy minimum, czyli pól godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu, by zobaczyć efekty.

Białko

Właściwie niewiele pokarmów w znacznym stopniu wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Spożywanie białka, według specjalistów, może wpływać na procesy odpowiadające za przemianę materii – odpowiadają one za przyspieszenie metabolizmu o 15-30%, podczas gdy węglowodany i tłuszcze oscylują wokół 3%. Dzięki temu do produktów szczególnie polecanych będą należeć m.in. rośliny strączkowe: soczewica, groch czy fasola. Zestawienie posiłków mające na celu pobudzenie metabolizmu a także oczyszczenie organizmu zapewnia dieta pudełkowa Detox, w której średni tygodniowy bilans mikroskładników białka wynosi między 15-20%.

Pierwiastki: cynk, żelazo i selen

Te trzy pierwiastki regulują pracę tarczycy, która z kolei ma wpływ na metabolizm. Badania wskazują, że dieta uboga w te pierwiastki zmniejsza zdolność tarczycy do produkowania hormonów, a to może wpływać na przemianę materii. Warto zatem wprowadzić do codziennej diety produkty takie jak mięso, owoce morza, orzechy i nasiona.

Produkty przyspieszające metabolizm

Naukowcy spierają się co do tego, czy produkty spożywcze faktycznie mogą mieć wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Wiele z nich pomaga jednak w przemianie materii. Oto najpopularniejsze z nich.

Kawa i herbata

Zawarta w nich kofeina ma nieznaczny wpływ na prędkość metabolizmu – wypicie trzech filiżanek kawy dziennie byłoby w stanie spalić dodatkowe 100 kalorii dziennie. Kofeina pomaga również w zwiększeniu wydajności treningu – warto jednak podkreślić, że efekty jej spożywania mogą się różnić zależnie od organizmu, a systematyczne spożywanie trzech filiżanek dziennie może mieć również negatywne skutki.

Warte podkreślenia są możliwości zielonej herbaty: zwiększa ona zdolność spalania tłuszczu nawet o 17%. Ponadto, zawarte w herbacie katechiny i teiny wspomagają termogenezę po spożyciu posiłku, dzięki czemu zwiększa się ilość wytwarzanej energii, a metabolizm przyspiesza.

Przyprawy

Badania wskazują na przyprawy, które wpływają na metabolizm. Należą do nich m.in. korzeń imbiru, rajskie ziarno (aframon madagaskarski) kurkuma, cynamon czy pieprz cayenne.

Woda

Picie wody pomaga utrzymać odpowiedni stan organizmu, ale także pozwala czasowo przyspieszyć metabolizm o nawet 30%. Według naukowców wiele dodatkowej energii służy po prostu podgrzaniu wody do temperatury ciała.

Błonnik

Wszelkie produkty bogate w błonnik pomagają usprawnić proces przemiany materii. Błonnik pokarmowy nie jest trawiony przez ludzki organizm, który próbując pozbyć się opornego składnika – przyspiesza swoją pracę.

Podsumowanie

Dieta przyspieszająca metabolizm, bogata w wyżej wymienione składniki, oraz wzmożona aktywność fizyczna są kluczem do sukcesu. Metabolizm różni się u każdego z nas, jednak to jakie posiłki spożywamy oraz jakie składniki dostarczamy codziennie do organizmu są niezwykle istotne nie tylko dla zdrowia, ale również wpływają na ilość pozyskiwanej energii.

Oceń ten post:
4,4/5 - (138 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

4,4/5 - (138 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.