Blog
Oceń ten post:
3,7/5 - (4 votes)

Jak przestać jeść słodycze i inne zachcianki?

3,7/5 - (4 votes)

Słodycze są dla ludzi, ale w dużych ilościach mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Co zrobić, aby je ograniczyć? Skąd bierze się silna ochota na słodkie przekąski? Dowiedz się, jak przestać jeść słodycze i inne zachcianki. Poznaj swojego wroga i metody do walki z nim.

Dlaczego warto przestać jeść słodycze?

Nadwaga i cukrzyca to nie jedyne skutki jedzenia słodyczy. Jeśli szukasz motywacji, aby przestać po nie sięgać, sprawdź ich wpływ na organizm. Dlaczego są one szkodliwe?

Konsekwencje jedzenia słodyczy:

 • przyrost masy ciała;
 • nadmierna senność;
 • częste spadki energii;
 • niska odporność;
 • gorszy stan cery;
 • próchnica zębów;
 • niedobór minerałów i witamin;
 • zaburzenia łaknienia;
 • szybsze starzenie się organizmu;
 • podatność na cukrzycę;
 • choroby układu sercowo-naczyniowego.

Regularne sięganie po słodycze może stać się uzależnieniem takim samym jak papierosy. Jak sprawdzić, czy dotyczy Cię ten problem? Odstaw słodycze na 2-3 dni i sprawdź swoje samopoczucie. Jeśli odczuwasz zdenerwowanie, zmęczenie lub wahania nastroju, może to oznaczać, że słodycze odgrywają istotną rolę w Twoim życiu. Jak to zmienić?

Jak przestać jeść słodycze? Poznaj swojego przeciwnika

Zanim w ogóle przejedziemy do tego, jak przestać jeść słodycze, odpowiemy sobie na inne pytanie. Po co po nie sięgamy? Jeśli liczysz na jedną uniwersalną odpowiedź, niestety Cię zawiedziemy. Każda osoba to indywidualna historia.

Jedzenie słodyczy pod wpływem emocji

Dla niektórych jedzenie słodyczy jest umotywowane potrzebą zaspokojenia negatywnych emocji. Jesteś smutny, szef dołożył Ci więcej obowiązków? Dla niektórych sposobem na poradzenie sobie z sytuacją jest sięgnięcie po coś słodkiego.

Jeszcze dla innych osób słodycze pozwalają poradzić sobie ze stresem. Uspokajają ich i pozwalają odreagować, a jednocześnie odczuć przyjemność z ich jedzenia.

Ustal źródło problemu

Wzorce kształtują się w przeszłości. Kiedy ich nie dostrzegamy, mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie. Co zatem zrobić?

Jeśli będziesz odczuwać silną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, zatrzymaj się na chwilę. Przeanalizuj swoje emocje. Czy towarzyszy Ci stres, czy smutek? A może odczuwasz po prostu głód, bo od rana nic nie jadłeś? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zrozumieć, dlaczego sięgasz po słodycze. Świadomość problemu jest pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nim.

Zjadaj słonia po kawałku

Słodycze są nieodłączną częścią Twojej diety? Sięgasz po nie każdego dnia? Nie wyobrażasz sobie kawy bez kawałka ciasta? Nie oszukuj się. Jeśli obiecasz sobie, że od jutra koniec ze słodyczami, wszyscy wiemy, jak to się skończy. Prędzej czy później sięgniesz po ten zakazany owoc i zjesz nieprzyzwoitą ilość tego, co wpadnie Ci w ręce.

Dlaczego? Ponieważ zakazany owoc kusi najbardziej. Odmawiając sobie tego, od czego jesteśmy uzależnieni, jesteśmy narażeni na porażkę. Przeceniamy często naszą silną wolę i potykamy się o małe kamyki. Co prawda zdarzają się wyjątki. Ale to w końcu one potwierdzają regułę.

Jak zatem przestać jeść słodycze i inne zachcianki? Zacznij od małych kroków. Na początku warto uświadomić sobie, dlaczego po nie sięgasz. Pisaliśmy już wcześniej o nagrodach i wzorcach, które nami kierują.

W odstawieniu słodyczy warto wypróbować ich stopniowe ograniczanie. Pół czekolady zamiast całej tabliczki robi różnicę. Podejdź do tego tak, jak rzuca się palenie i inne używki.

Pomocne mogą okazać się też zdrowe zamienniki słodyczy. Zanim po nie sięgniesz, upewnij się, że nie zawierają one żadnych szkodliwych substancji. Zdziwisz się, ile produktów “bez cukru” pełne są niezdrowych tłuszczów i słodzików. Dlatego zawsze czytaj skład.

Zadbaj o swoją dietę

Jeśli słodycze towarzyszą Ci tylko podczas deseru po zdrowym obiedzie, nie jest najgorzej. Jednak coraz częściej nasze jadłospisy są pełne przetworzonej żywności, która dostarcza pustych kalorii. W efekcie nie tylko czekolada, ale także inne produkty wpływają negatywnie na nasze zdrowie.

Jest jeszcze inny powód, dla którego warto dbać o zdrową dietę. Kiedy jesz zbyt mało lub w zbyt dużych odstępach czasu, częściej odczuwasz głód. O wiele łatwiej jest wtedy sięgnąć po coś słodkiego i kalorycznego. Batonik nie tylko zaspokoi potrzeby organizmu, ale także zapewni skok serotoniny.

Jak zatem jeść, aby nie sięgać po słodycze? Posiłki powinny dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Najlepiej, aby były między nimi równe przerwy np.: co 3-4 godziny.

Nie bez znaczenia jest również metoda obróbki. Smażenie na głębokim tłuszczu sprawia, że dania dostarczają o wiele więcej tłuszczu i kalorii, niż powinny. Dlatego warto piec w piekarniku, gotować na parze lub skorzystać z metody sous vide. Brakuje Ci czasu na gotowanie? Mamy na to sposób. Wybierz jedną z naszych diet pudełkowych. Dostarczymy pod Twoje drzwi gotowe posiłki przygotowane metodą sous vide. Co więcej, nie zapominamy o deserach. Do zestawów dodajemy zdrowe przekąski, które zaspokoją Twoje zachcianki. Jaką dietę wybierasz?

Wypróbuj post przerywany

Pisaliśmy już o tym, jak ważna jest zbilansowana dieta, aby przestać jeść słodycze. Ciekawą metodą jest również dieta post przerywany. Co to znaczy? Intermittent fasting to model odżywiania, w którym spożywamy posiłki tylko w wybranych przedziałach czasowych. Przykładowo: w ciągu doby nie jemy nic przez 16 godzin, a przez pozostałe 8 spożywamy wszystkie posiłki.

Jakie są zalety? Dzięki ograniczeniu jedzenia do kilku godzin dziennie jesteśmy mniej narażeni na zachcianki. Przez resztę dnia zaś możemy pić tylko wodę, czarną kawę lub niesłodzoną herbatę.

Do pozostałych zalet postu przerywanego należy:

 • redukcja masy ciała;
 • obniżenie poziomu glukozy;
 • zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym;
 • przeciwdziałanie cukrzycy, nowotworom i zaburzeniom neurologicznym.

Stosowanie postu przerywanego dla wielu osób było przełomem i pozwoliło osiągnąć swoje cele. Jeśli chcesz się przekonać samemu, na czym polega ta metoda i jak może Ci pomóc, zamów dietę Post Przerywany. Dostarczymy Ci gotowe posiłki, które możesz spożywać w “oknach żywieniowych”

Podsumowanie

Jak przestać jeść słodycze? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Jednak zamiast niego warto zapytać siebie, dlaczego je jemy? Znając powód i motywację, jest nam łatwiej odnaleźć wzorce, a następnie je zmienić.

Oceń ten post:
3,7/5 - (4 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

3,7/5 - (4 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.