Blog
Jak przyspieszyć metabolizm alkoholu
Oceń ten post:
Rate this post

Jak przyspieszyć metabolizm alkoholu?

Rate this post

Prysznic, mocna kawa, ćwiczenia? Domowych sposobów na to, jak przyspieszyć metabolizm alkoholu nie brakuje. Jednak większość z nich nie jest skuteczna. Czy można szybciej wytrzeźwieć? Jak poradzić sobie z zatruciem alkoholowym?

Jak długo organizm spala alkohol?

Może Cię zaskoczyć, że organizm w ciągu godziny jest w stanie spalić od ok. 0,10 do ok. 0,15 promila. Czy jest to dużo, czy mało? Wszystko zależy od tego, ile wypijemy.

Spalanie alkoholu uzależnione jest od wielu czynników. Część z nich przedstawiliśmy w naszym artykule. Spróbujemy jednak podać przybliżony czas metabolizmu etanolu przez organizm:

  • 250 ml piwa – 3 godziny;
  • 1400 ml wina – 7 godzin;
  • 360 ml wódki – 10 godzin.

Jak możesz łatwo sprawdzić, wypicie jednej butelki wina powoduje, że organizm będzie metabolizował alkohol co najmniej przez kilka godzin. Do tego czasu nie możesz prowadzić samochodu i innych pojazdów.

Wartości te mogą różnić się dla każdego rodzaju alkoholu. Jedno piwo może być mocniejsze od drugiego. Warto jednak mieć te wartości z tyłu głowy, aby oszacować, ile czasu będziesz potrzebować.

Od czego zależy spalanie alkoholu?

Podaliśmy już, jak długo organizm spala alkohol. Proces ten uzależniony jest zarówno od czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Czego one dotyczą?

Posiłek przed imprezą

Zdarzyło Ci się pić na pusty żołądek? Jeśli tak, to wiesz, jak bardzo jest to zły pomysł. Organizm, który nie dostał posiłku, szybciej wchłania alkohol. Tym samym szybciej osiąga stan upojenia. Twoja wątroba nie jest w żaden sposób chroniona przed jego działaniem. Regularne posiłki z dietą pudełkową pozwolą Ci zjeść przed imprezą.

Starsze osoby mają mniejszą tolerancję alkoholu

Wypicie takiej samej ilości alkoholu u osób w różnym wieku może zakończyć się dwoma odmiennymi wynikami. Jak to możliwe? Widać to zwłaszcza na osobach starszych. Ich wątroba nie funkcjonuje tak samo, jak wątroba osoby młodej. Tym samym ich tolerancja na alkohol jest również mniejsza.

Wątroba dzieci zaś nie jest w pełni rozwinięta, aby móc metabolizować alkohol. Z tego powodu jego stężenie we krwi będzie wyższe niż u dorosłego. Co więcej, etanol jest niebezpieczny dla rozwijającego się organizmu. Dlatego nie powinny one go spożywać.

Spalanie alkoholu a płeć

Przyjęło się mówić, że kobiety mają mniejszą tolerancję na alkohol niż mężczyźni. Z tego powodu szybciej osiągają stan upojenia alkoholowego. Czy tak jest w rzeczywistości?

Faktycznie, metabolizm alkoholu u kobiet jest wolniejszy. Wynika to z mniejszej zawartości wody w organizmie, a większej ilości tkanki tłuszczowej. Alkohol zaś spala się w obecności wody, a nie tłuszczu.

Masa ciała a szybkie otrzeźwienie

Kolejnym przekonaniem, które jest obecne w naszej kulturze, dotyczy masy cała. Uważa się, że osoby otyłe mogą szybko wytrzeźwieć, szczupłe zaś – wolniej. Twierdzenie to nie do końca jest prawdziwe.

To, czy masa ciała przyspiesza metabolizm alkoholu, jest związane z odpowiedzią na poprzednie pytanie. Wszystko zależy od zawartości wody w organizmie.

Ta zaś uzależniona jest od proporcji masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Jeśli osoba ma więcej masy mięśniowej, jej zawartość wody jest wyższa. Dlatego spalanie alkoholu może zachodzić u niej szybciej niż u kogoś, kto ma jej mniej.

Dehydrogenaza alkoholowa

Co się kryje pod tym ciężko brzmiącym terminem? Jest to enzym ADH. Odpowiada on za metabolizm alkoholu. Występuje on m.in w.:

  • wątrobie;
  • żołądku;
  • nerkach;
  • przewodzie pokarmowym.

Istotną rolę w spalaniu alkoholu odgrywa wątroba. Dochodzi tam do powstania aldehydu octowego, a następnie kwasu octowego.

Metabolizm alkoholu zależy od ilości enzymu ADH w organizmie. Im jest go mniej, więcej alkoholu trafia do wątroby, gdzie powstaje aldehyd octowy (odpowiedzialny za kac).

Mniej enzymu ADH obserwuje się u kobiet. Zdarza się, że mniejszą tolerancję na alkohol wykazują mężczyźni. Wszystko zależy od czynników genetycznych. Mutacja genów ADH sprawia, że metabolizm alkoholu jest słabszy, a kac częstszy. Wyjaśnia to, dlaczego kobiety mogą wypić mniej.

Czy można przyspieszyć metabolizm alkoholu?

Jak przyspieszyć metabolizm alkoholu? Taka myśl mogła Ci się pojawić, jeśli chcesz szybko wytrzeźwieć. W internecie znajdziesz wiele porad, które dotyczą tego, jak poprawić spalanie etanolu. W wielu przypadkach dotyczą one jedynie sposobów na kaca. Chociaż są one pomocne, nie pomogą Ci w szybszym wytrzeźwieniu.

Spalanie alkoholu jest uzależnione od wielu czynników. Możesz jednak sprawić, aby jego wchłanianie było wolniejsze. O czym warto wiedzieć?

Pamiętaj, aby coś zjeść

Jak się okazuje, jedzenie przed piciem alkoholu ma jeszcze więcej zalet. Białko i tłuszcz spowalniają proces jego wchłaniania. Tym samym jego stężenie będzie rosło stopniowo. Ułatwi to jego późniejsze spalanie. Co zaś z węglowodanami? Chociaż również przyśpieszają metabolizm alkoholu, działają słabiej niż białko i tłuszcze. Szybciej bowiem opuszczają żołądek.

Pij wodę

O nawadnianiu warto pamiętać nie tylko na kacu. Woda jest kluczowa, aby przyśpieszyć metabolizm alkoholu. Dzięki niej osiągnie on niższe stężenie, a jego spalanie będzie prostsze. Co więcej, pozwoli Ci uniknąć kaca następnego dnia.

Sięgaj po owoce

Tak, soki owocowe do drinków lub kawałki owoców to pożądany dodatek. Fruktoza przyspiesza spalanie alkoholu. Przeprowadzone badania udowadniają, że spożycie owoców poprawia metabolizm etanolu, a organizm radzi sobie lepiej z jego rozkładem.

Nie pij dużo na raz

Czasem warto zrobić sobie przerwę. Dawka uderzeniowa nie jest najlepszym pomysłem na przyspieszenie metabolizmu alkoholu w organizmie. Sprawia ona, że szybciej się upijasz, a stężenie alkoholu we krwi gwałtownie rośnie. Twoja wątroba zaś będzie miała problem, aby poradzić sobie w takiej sytuacji. Dlatego lepiej jest pić z umiarem i robić sobie przerwy.

Podsumowanie

Chcesz szybko wytrzeźwieć i szukasz sposobów na to, jak przyśpieszyć metabolizm alkoholu? Nie mamy na to złotej recepty. Każdy spala alkohol indywidualnie. Mamy jednak nadzieję, że nasze porady ułatwią Ci regenerację i pozwolą uniknąć kaca.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.