Blog
Oceń ten post:

Jak uniknąć efektu jojo? – 5 zasad

Co to jest efekt jojo? Otóż nazywane są w ten sposób naprzemienne wahania masy ciała, czyli naprzemienne chudnięcie i tycie. Najczęściej jest ono spowodowane powrotem do złych nawyków żywieniowych po zakończonej diecie. Czy istnieje dieta bez efektu jojo? Jak schudnąć bez efektu jojo? Oto pięć zasad, których przestrzeganie pomoże utrzymać efekty odchudzania.

1.      Zaplanuj koniec diety

Diety najczęściej, poza zasadami żywienia, mówią też o czasie ich trwania. Nagła zmiana żywieniowa nastawiona na szybki skutek, zazwyczaj faktycznie przynosi efekty. Jeśli jednak dieta jest przeprowadzona bez przekonania, a po upłynięciu czasu jej trwania dana osoba wraca do swoich dawnych nawyków żywieniowych, gwarantowany będzie efekt jojo. Po jakim czasie powinno się zatem wprowadzać nowe produkty?

Koniec diety należy zaplanować. Zwiększanie porcji lub stopniowe włączanie odrzuconych wcześniej produktów powinno trwać co najmniej tyle samo czasu, co sama dieta. Pozwoli to organizmowi stopniowo przyzwyczajać się do nowych produktów, a przyrost wagi nie nastąpi.

2.      Zmień nawyki, by uniknąć efektu jojo

Zmiana nawyków w połączeniu z zaplanowaniem końca diety może być kluczem do zniwelowania efektu jojo. Ulubione dania sprzed diety warto zmienić i dopasować do reguł zdrowego żywienia. Przykładem takiego działania jest choćby zmiana pieczywa z białego na razowe, dodawanie do twarogu jogurtu naturalnego zamiast tłustej śmietany. Taka zmiana pozwoli jeść zdrowiej, nie rezygnując z ulubionych potraw i zminimalizuje ryzyko efektu jojo.

3.      Oczyszczanie organizmu po diecie

Dobra dieta powinna zakładać taki jadłospis i nawodnienie, które zagwarantują pozbycie się toksyn z organizmu i oczyszczą go. Jeśli po zakończeniu diety do jadłospisu wprowadzone zostaną nowe produkty, niezgodne z zasadami zdrowego żywienia, organizm znowu będzie narażony na ryzyko zatrucia.

Należy zadbać o regularne oczyszczanie również po upływie diety. Najlepiej osiągnąć to poprzez picie odpowiednich napojów. Należą do nich:

  • Woda – ma najlepsze działanie oczyszczające, ponieważ wypłukuje toksyny ze wszystkich komórek ciała.
  • Zielona herbata – zawiera polifenole, które aktywnie wspomagają oczyszczanie.
  • Napary z ziół takich jak mięta pieprzowa, która ma działanie dezynfekujące.

4.      Wprowadź do jadłospisu zupy!

Zupy są lekkostrawne i bogate w witaminy i sole mineralne. Doskonale sycą, ale nie powodują przybierania na wadze, jeśli są pozbawione dodatków takich jak ryż czy makaron. Warto dlatego postawić na przykład na zupy kremy – proste w przygotowaniu, niewymagające i smaczne. Duża ilość naturalnych  przypraw będzie dodatkowo wpływać na poprawę trawienia.

Jeśli obawy budzi tłuszcz z wywaru, który jest zazwyczaj podstawą zupy, warto zastosować prosty fortel. Po ugotowaniu, wystudzoną zupę należy wstawić do lodówki na jakiś czas. Tłuszcz wypłynie na wierzch – wystarczy zebrać go i wyrzucić, dzięki temu zupa będzie „chudsza”.

5.      Bez efektu jojo, czyli mądrze

Jak zatrzymać efekt jojo? Nie dopuszczając do możliwości jego pojawienia się poprzez mądre podejście do odchudzania. Jeśli dieta przestanie być tylko dietą, a stanie się codziennym planem żywieniowym, efekt jojo nie będzie miał miejsca.

Co zrobić, by dieta przyczyniła się do zmiany nawyków? Ta zmiana musi dokonać się w głowie. Niestety nie ma recepty, która to zagwarantuje, jednak można sobie pomóc, np. chodząc na zakupy ze ścisłą listą zakupów, która nie pozwoli kupić zbędnych lub niezdrowych produktów. Ważny jest też sport –  dla tych którzy nie lubią siłowni może wystarczyć spacer w parku czy dojeżdżanie rowerem do pracy.

Podsumowanie

Efekt jojo dotyka wielu osób odchudzających się. Ich cechą wspólną jest zbyt silne przywiązanie do zasad diety i ustanie w walce o szczupłą sylwetkę po zakończeniu czasu trwania diety. Świadome odchudzanie realizowane poprzez zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze, będzie najpewniejszą gwarancją utrzymania nowej sylwetki bez efektu jojo.

Oceń ten post:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.