Blog
Jak zmniejszyć apetyt i zahamować nadmierny głód
Oceń ten post:
3/5 - (2 votes)

Jak zmniejszyć apetyt i zahamować nadmierny głód?

3/5 - (2 votes)

Kiedy apetyt przejmuje nad Tobą kontrolę, przestrzeganie diety staje się wyzwaniem. Chcesz wiedzieć, jak zapanować nad kolejnymi zachciankami? Odpowiedź tkwi nie tylko w jedzeniu, ale również w Twojej głowie. Dowiedz się, jak zmniejszyć apetyt i zahamować nadmierny głód.

Głód i apetyt – to nie to samo!

Aby znaleźć receptę na swój problem, trzeba go najpierw poznać. Tak samo jest tutaj. Czy wiesz, jaka jest różnica między apetytem i głodem? Wbrew pozorom są to dwie różne rzeczy.

Kiedy nagle przychodzi Tobie na coś ochota, nazywamy to apetytem. Jest to nagła zachcianka na wybrany produkt. Może być to coś tłustego, słodkiego czy słonego. Czasami może być wynikiem niedoborów składników odżywczych, które znajdują się w danym produkcie. Apetyt nie ustąpi, dopóki go nie zaspokoisz. Często przejmuje kontrolę i jest powodem dietetycznych grzeszków.

Czymś innym jest zaś głód. Nie jest on bowiem zachcianką na wybrany produkt, tylko stanem fizjologicznym organizmu. Odczuwasz go, kiedy Twój mózg zauważa niedobór składników odżywczych. Aby poczuć sytość, potrzebujesz dostarczyć niezbędnych elementów.

Podsumowując, głód jest alertem organizmu, że zaczyna mu brakować składników odżywczych i dawno nie dostał nic do jedzenia. Z kolei apetyt to zachcianki, które towarzyszą nam w ciągu dnia.

Regularne jedzenie

Czy regularne jedzenie posiłków może być Twoją magiczną dietą i sposobem na zmniejszenie apetytu? Jak najbardziej. Stosowanie głodówki ma nierzadko efekt odwrotny od zamierzonego. Jak to możliwe?

Pewnie to znasz. Nie masz czasu na zjedzenie śniadania. Wybiegasz z domu do pracy i przez kolejne godziny ratujesz się przekąskami. Kiedy w końcu udaje Ci się zagospodarować trochę czasu na popołudniowy obiad, czujesz, że możesz zjeść konia z kopytami. I faktycznie, nabierasz sobie sporą porcję jedzenia. Przecież potrzebujesz, bo od rana nie udało się nic zjeść. Wieczorem zamawiasz sycącą kolację, aby nie czuć głodu w nocy i idziesz spać w przekonaniu, że wszystko “się wyrównało”.

Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Czy to tylko słodkie kłamstwa, jakie lubimy sobie mówić, kiedy nie jemy regularnie i zdrowo? Zastanówmy się, ile faktycznie jesz w ciągu takiego dnia. Ile kalorii liczyły przekąski, które ratowały od głodu aż do obiadu? Jak spore były kolejne posiłki? W rzeczywistości może się okazać, że ilość kalorii jest wyższa niż ta, której potrzebujesz.

Jak jednak mieć czas na pracę, rodzinę i przygotowywanie posiłków na cały dzień? Dla wielu osób nie jest to wykonalne. Aby zadbać o jedną rzecz, muszą zrezygnować z drugiej. Jest na to pewien sposób. Z pomocą przychodzą diety pudełkowe, które zadbają o Twój jadłospis. Przygotowane 5 posiłków tylko czeka na zjedzenie. Wystarczy wybrać odpowiadającą dietę i zamówić catering do domu.

Słodycze

Nawet najlepiej skomponowana dieta może okazać się bezskuteczna. Jedzenie owsianki na śniadanie i sałatki na kolację może zdać się na nic, jeśli nie zadbasz o to, aby wykluczyć z diety niezdrowe przekąski.

Mowa tu o słodyczach, a właściwie o pogromcach diet i marzeń o szczupłej sylwetce. Zawarty w nich cukier nie dostarcza Ci bowiem żadnych właściwości odżywczych. Możesz z niego całkowicie zrezygnować i nic się nie stanie z tego powodu.

Nie jest to takie proste. Ile znasz osób, które odmówią kawałka tortu albo czekolady? No właśnie. Niewiele osób jest w stanie całkowicie odstawić słodkie przekąski. Cukier sprawia, że odczuwasz szczęście. Uwolniona serotonina wpływa na Twój nastrój. Szybko jednak czujesz się senny i otępiały. Jakie jest na to rozwiązanie? Oczywiście kolejna kostka czekolady lub batonik.

Koło się zamyka, a Ty regularnie dostarczasz do organizmu nie tylko cukier, ale także węglowodany i tłuszcze. Możesz jednak przechytrzyć swój organizm. Zamiast kolejnym razem sięgać po czekoladę, wybierz zdrowszą przekąskę. Surowe warzywa i owoce, smoothie, dietetyczne ciastka pomogą Ci zaspokoić zachciankę, a jednocześnie ograniczą przyjmowanie za dużej ilości innych składników odżywczych.

Błonnik pokarmowy

Skutecznym sposobem, aby zmniejszyć apetyt, jest uzupełnienie diety o błonnik pokarmowy. Ma on bowiem zdolność wypełniania żołądka i wchłaniania wody. Z tego powodu szybciej poczujesz sytość, a głód nie zaskoczy Cię w nieprzewidzianym momencie.

Gdzie znaleźć błonnik pokarmowy? Koniecznie uzupełnij swoją dietę o takie produkty jak:

  • owoce – banany, gruszki, jabłka;
  • warzywa – groch, czerwona i biała fasola, brukselka;
  • produkty zbożowe – płatki zbożowe, ryż brązowy, kasza gryczana i jęczmienna;
  • produkty pełnoziarniste – np.: pełnoziarniste pieczywo;
  • siemię lniane;
  • nasiona chia.

 

Nie tylko jedzenie, czyli jak tryb życia pobudza Twój apetyt

Czujesz wyrzuty sumienia, że ciągle jesz? Nie wiesz, jak zmniejszyć apetyt i mniej jeść? Paradoksalnie, nie zawsze jedzenie jest źródłem Twoich problemów. Niekiedy rozwiązanie jest tuż obok. Co może mieć wpływ na nadmierny głód?

Za mało pijesz wody

Łatwo dać się oszukać i pomylić pragnienie z głodem. Jak to możliwe? Woda ma duże znaczenie dla życia każdego organizmu. Również Twojego. Jej niedobór może mieć bardzo negatywne skutki dla samopoczucia, a nawet życia.

Regularne picie wody może utrzymać Twój apetyt w ryzach. Pomoże Ci zwiększyć objętość pokarmów, dzięki czemu szybciej poczujesz sytość. Z kolei szklanka wody z dodatkiem mięty lub cytryny może zastąpić ochotę na przekąskę między posiłkami.

Śpij co najmniej 7 godzin

Czy zdarza Ci się czasem źle spać w nocy? Prawdopodobnie udało Ci się zauważyć, że w ciągu dnia czujesz się otępiony, a także bardziej głodny. Brak odpowiedniej ilości snu faktycznie może przełożyć się na nadmierny apetyt.

Mówiąc precyzyjnie, zła jakość snu zakłóca pracę neuroprzekaźników w Twoim mózgu, które odpowiadają za to, aby dać Ci sygnał, że jesteś głodny lub syty. Wystarczy spać 7 godzin dziennie, aby poprawić swój apetyt oraz samopoczucie.

Podsumowanie

Dobrze ułożona dieta to sposób na to, jak zahamować nadmierny głód i wilczy apetyt. Nie jest jednak wszystkim, o co warto zadbać. Odpowiednia ilość snu, stres i nawodnienie wpływają nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na zachcianki. Znając przyczynę dużego apetytu, będzie Ci go łatwiej zmniejszyć.

Oceń ten post:
3/5 - (2 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

3/5 - (2 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.