Blog
kiedy warto iść do dietetyka
Oceń ten post:
5/5 - (1 vote)

Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

5/5 - (1 vote)

Wizyta u dietetyka może być trudna – wiąże się bowiem z przyznaniem do własnych słabości, a często też z poczuciem porażki wobec własnych kompleksów. Wizyta u dietetyka to jednak coś więcej niż tylko odchudzanie – to też dobór diety odpowiedniej do schorzeń czy problemów zdrowotnych. Dowiedz się więcej o wizycie u dietetyka i zobacz, że to nic strasznego!

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk nie jest tylko specjalistą od odchudzania. To osoba, która posiada rozległą wiedzę z zakresu żywienia, połączoną z informacjami medycznymi, anatomicznymi czy psychologicznymi. Jego zadaniem jest dopasować i pokierować sposobem odżywiania się u osób, które chcą osiągnąć pewne efekty. Może to być walka z nadwagą, ale też radzenie sobie z niedowagą. Dietetyk może też doradzić sposób odżywiania się w przypadku różnych chorób – to powoduje, że wielu dietetyków współpracuje z lekarzami. Dzięki temu pacjenci obarczeni schorzeniami otrzymują kompleksową opiekę nie tylko medyczną, ale też dietetyczna, która pomaga np. w procesie rekonwalescencji po zabiegu czy operacji.

Wyróżnia się trzy rodzaje dietetyków:

  • Dietetyk kliniczny – pomoże osobom chorym w procesie leczenia i dochodzenia do siebie.
  • Dietetyk sportowy – specjalizuje się on w żywieniu sportowców, pomaga im dobrać dietę odpowiednią do osobistych potrzeb i uprawianych dziedzin sportu.
  • Psychodietetycy – pomagają osobom z niewłaściwą masą ciała, u których podstaw leżą problemy emocjonalne.

Czy warto iść do dietetyka?

Do dietetyka najczęściej przychodzą osoby, które chcą wyleczyć się z problemów z wagą. Taka wizyta pomoże ustalić przyczyny problemów z niedowagą czy otyłością, dietetyk zaproponuje też zmiany w jadłospisie, wskaże niezdrowe produkty, które są obecne w diecie i dopasuje sposób odżywiania się do osobistych potrzeb. Dietetycy często pierwsi diagnozują niektóre nietolerancje jak np. celiakia czy uczulenia pokarmowe. Doświadczony dietetyk pomoże też dopasować dietę do poważniejszych schorzeń jak np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca lub stan przedcukrzycowy. Warto też pójść do dietetyka planując ciążę – pomoże on dobrać odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze, które pomogą bezpiecznie rozwijać się płodowi.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Wizyta u dietetyka rozpocznie się najprawdopodobniej od pytania o powody, które kierują pacjentem. Dietetyk zbierze też szczegółowy wywiad. Można spodziewać się m.in. pytań o tryb życia, pracy, aktywność fizyczną, jakość snu czy poziom stresu. Dietetyk spyta też o przyzwyczajenia dietetyczne i ulubione potrawy.

Dietetyk sprawdzi również najpewniej masę i skład ciała. Służy do tego specjalistyczna waga, która dzięki impulsom elektrycznym mierzy ilość tłuszczu w organizmie, podaje też masę kości i mięśni, poziom nawodnienia i zapotrzebowanie na energię. Poznanie wszystkich tych szczegółów pomoże dobrać najodpowiedniejszy sposób żywienia oraz śledzić efekty.

Każdy dietetyk chce jak najlepiej pomóc swoim pacjentom, dlatego jest otwarty na wszelkie pytania i wątpliwości z ich strony. Spotkanie z dietetykiem różni się od np. wizyty u lekarza – jest dużo swobodniejsze. Warto przygotować sobie też listę tego, o co zapytać dietetyka – odpowie on na wszystkie pytania dotyczące sposobu odżywiania.

Jakie badania zrobić przed wizytą u dietetyka?

Przed pójściem do dietetyka warto wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Warto wykonać badanie krwi, które wskaże na ewentualne problemy, np. stan przedcukrzycowy. Pomocny może być też lipidogram, czyli badanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu LDL oraz HDL. Informacje te pozwolą ocenić ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca. Może również zainteresuje Cię nasz artykuł nt. Zależności pomiędzy grupą krwi a dietą.

Warto przygotować też listę leków i suplementów, jeśli przyjmuje się je na stałe. Istotne dla dietetyka będą też informacje na temat przyzwyczajeń i ulubionych produktów – dobry specjalista weźmie je pod uwagę podczas komponowania jadłospisu i sugerowania produktów.

Podsumowanie

Dietetycy często są uważani za specjalistów od odchudzania – to nie jest do końca prawdą. Profesjonalny dietetyk może pomóc dobrać dietę do osobistych potrzeba każdej osoby: odchudzającej się, walczącej z niedowagą czy uprawiającej sport. W SuViBox oferujemy konsultacje z dietetykiem – doskonale zna on naszą ofertę diet pudełkowych i pomaga dobrać odpowiednią do potrzeb każdej osoby. Jest on dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00.

Oceń ten post:
5/5 - (1 vote)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

5/5 - (1 vote)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.