Blog
Motywacja do odchudzania porady skąd ją brac
Oceń ten post:
1/5 - (1 vote)

Motywacja do odchudzania – porady skąd ją brać

1/5 - (1 vote)

Jesteś ciągle na diecie, ale nie widzisz rezultatów? Mija kilka dni a stare nawyki wracają? Zobacz, jak odzyskać motywację do odchudzania. Odkryj proste i skuteczne sposoby na zmianę stylu odżywiania i osiągnij swój cel.

Skąd bierze się brak motywacji do odchudzania?

Obrzucasz się poczuciem winy, że nie potrafisz schudnąć? Obwiniasz swoją złą wolę? Myślisz, że tak już musi być? Kiedy kolejna próba nie przynosi efektów, wątpisz w swoje możliwości. Skąd bierze się brak motywacji do odchudzania?

Przyczyny mogą być różne. Wiele z nich ma podłoże psychologiczne. Za Twoją dietę odpowiadają wypracowane nawyki. Niezdrowe jedzenie nierzadko towarzyszy nam w stresujących sytuacjach. Staje się odskocznią od problemów, a niekiedy jedynym źródłem przyjemności.

Brak motywacji do odchudzania może być również wynikiem tego, że Twoje poprzednie próby się nie udały. Nie chcesz zatem wracać do surowych diet i odmawiania sobie przyjemności, jeśli nie przynoszą one efektu.

Wygórowane cele, niewłaściwa dieta, problemy emocjonalne – brak motywacji może mieć wiele odcieni. W naszym artykule przedstawiliśmy najczęstsze z nich.

Postaw sobie cel

Schudnę w tydzień 5 kilogramów albo 10 kilogramów w miesiąc. Znasz to? Stawianie sobie wygórowanych celów to nienajlepsza motywacja do odchudzania. Dlatego zacznij od postawienia sobie realnego celu.

Co Ci po tym, że w jednym miesiącu schudniesz 10 kg, jak w kolejnym przytyjesz 15 kg? Utrata wagi nie powinna przekraczać 0,5-1% masy ciała na tydzień. Jak łatwo obliczyć, osoba, która waży 100 kg, może schudnąć w ciągu tygodnia 1 kg. Im mniejsza waga, tym spadek będzie niższy. Jednak uchroni Cię od efektu jo-jo.

Nie przeceniaj swojej silnej woli. Jeśli do tej pory słodycze towarzyszyły Ci na co dzień, nie rezygnuj z nich z dnia na dzień. Po kilku dniach stare nawyki odezwą się, a Ty zjesz ich więcej. Zamiast iść w skrajność, pamiętaj o zdrowym rozsądku. Kiedy 80% Twojej diety jest wzorowa, 20% możesz poluzować.

Zadbaj o jadłospis

Jednym z podstawowych powodów, dla których nie chudniesz, jest brak organizacji posiłków. Co z tego, jeśli przygotujesz sobie zdrowe śniadanie, a obiad zamówisz na mieście i zjesz go w biegu?

Planowanie z wyprzedzeniem to podstawa, aby uniknąć pokus w ciągu dnia. Jest mniejsza szansa na to, że sięgniesz po niezdrową przekąskę w pracy, jeśli w torebce masz świeży i kolorowy lunch box.

Jak zatem przygotować jadłospis? Pomyśl o gotowaniu jeszcze zanim pójdziesz do sklepu. Zbierz pomysły na posiłki i zdrowe przepisy, aby zrobić niezbędne zakupy.

Jeśli wiesz, że w tygodniu masz niewiele czasu, możesz przygotować posiłki na kilka dni z wyprzedzeniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tych samych składników przygotować różne dania. W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji, jak zaplanować posiłki na cały tydzień.

Nie chcesz tracić czasu na zakupy i gotowanie? Nie musisz. Pomoże Ci dieta pudełkowa. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko dietę odchudzającą, ale także wegetariańską czy standardową. Wystarczy, że wybierzesz jadłospis i kaloryczność, a dostawca przywiezie Ci 5 gotowych i zdrowych posiłków na cały dzień. Nie ma lepszej motywacji do odchudzania niż smaczne i świeże produkty.

Koszt utraconych możliwości

Myśląc o motywacji warto wziąć pod uwagę koszt utraconych możliwości, nazywany także kosztem alternatywnym. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, co niosą ze sobą nasze decyzje. Niekiedy koszt jest na tyle wysoki, że warto zrezygnować z niektórych zachowań.

Brak decyzji to również decyzja, która ma swoje następstwa. Pomyśl o tym, co tracisz, jeśli nie zdecydujesz się na dietę. Konsekwencje będą różne. Przestaniesz mieścić się w swoje ulubione ubrania. Twoja garderoba będzie wymagała wymiany. Zdrowie podupadnie. Nie mówiąc już o kondycji, która nie pozwoli Ci na jazdę na rowerze czy proste ćwiczenia.

Koszt utraconych możliwości nie musi kończyć się na aspektach zewnętrznych. Pomyśl także o swoim samopoczuciu. Powiększająca się waga może nie sprzyjać Twojej pewności siebie. Przypomnij sobie, ile razy towarzyszyło Ci uczucie przygnębienia czy złości, widząc własną sylwetkę.

Co zyskasz?

Nie odchodząc od kosztów utraconych możliwości, zrób drugą listę. Tym razem odpowiedz sobie na pytanie, co osiągniesz, kiedy rozpoczniesz dietę? Jakie emocje będą Ci wtedy towarzyszyć? Co zyskasz dzięki temu?

Spadek wagi to często wzrost pewności siebie. Czujesz się wtedy nie tylko jak atrakcyjna osoba, ale również odczuwasz dumę, że coś udało Ci się osiągnąć. Dlatego warto ustalać sobie mniejsze cele. Niech będą to pojedyncze kroki, które poprowadzą Cię dalej. Dzięki temu od razu poczujesz, że zaczynasz osiągać sukcesy, które przełożą się na późniejszy efekt.

Jeśli brakuje Ci motywacji do odchudzania, zacznij od czegoś prostego. Konsultacja z dietetykiem, wybór diety, wykupienie karnetu na siłowni. Są to niewielkie kroki. Są jednak konieczne, aby osiągnąć sukces.

Kiedy masz już listę utraconych i zdobytych korzyści, możesz porównać je ze sobą. Dobre samopoczucie, świetny wygląd oraz mocne zdrowie są lepszą alternatywą niż kolejna fałdka, brak kondycji i zły nastrój, prawda?

Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza

Nie zawsze odchudzanie jest proste. Nie zawsze warto podejmować się go w pojedynkę. Niekiedy wsparcie lekarza jest wręcz wskazane.

Zaburzenia odżywiania

Kompulsywne objadanie się lub głodówki mogą świadczyć o problemach, które mają swoje podłoże psychologiczne. Ich przyczyną jest często niska samoocena i potrzeba akceptacji przez innych.

Niewinne początki bulimii czy anoreksji są niestety często ignorowane. Jednak, kiedy odchudzanie przechodzi w obsesję i niszczy Twoje ciało, potrzebujesz pomocy specjalisty.

Konsultacje z dietetykiem

Otyłość i nadwaga mają swoją przyczynę. Nie są one wynikiem samego jedzenia. Poznanie przyczyny objadania się może pomóc w odchudzaniu i zbudowaniu nowych nawyków. Większa świadomość swoich zachowań i motywacji, ułatwi Ci osiągnięcie celu.

Dzięki konsultacji z dietetykiem dowiesz się, jakich posiłków unikać i jakie produkty możesz zastąpić. Indywidualnie ułożony jadłospis pod Twój tryb życia zapewni większą skuteczność niż przypadkowa dieta z internetu.

Podsumowanie

Szukasz motywacji do odchudzania? Zacznij od siebie! Wszystko zależy od Twojego podejścia do diety. Zamiast katorżniczych głodówek, wybierz zdrowy rozsądek. Niech Twój jadłospis i aktywność fizyczna odpowiadają Twojemu trybowi życia. Zobaczysz wtedy, jak prosto jest schudnąć.

Oceń ten post:
1/5 - (1 vote)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

1/5 - (1 vote)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.