Blog
dieta bez glutenu
Oceń ten post:
1/5 - (2 votes)

Na czym polega dieta bezglutenowa i dla kogo jest odpowiednia?

1/5 - (2 votes)

Wyłączenie glutenu z codziennego jadłospisu lansują ważne autorytety w dziedzinie zdrowego stylu życia. Może warto zatem dowiedzieć się, co to jest dieta bezglutenowa. Zasady tego modelu żywienia są proste, może nawet najprostsze ze wszystkich diet, ponieważ zabronionych produktów jest niewiele i bardzo łatwo je zapamiętać. Poznaj dobroczynny wpływ wyłączenia glutenu z diety i poczuj lekko i zdrowo.

Co jeść na diecie bezglutenowej?

By odpowiedzieć na pytanie o produkty dozwolone i zabronione należy dowiedzieć się, co to jest i gdzie znajduje się gluten. Odpowiedź na to pytanie okazuje się bardzo prosta: gluten to białko, które jest obecne w zbożach: wszystkich odmianach pszenicy, jęczmieniu oraz życie.

Po pierwsze zatem: z jadłospisu osób przechodzących na dietę bezglutenową muszą zniknąć wszystkie produkty oparte na tych zbożach, a więc makarony, pieczywo i niektóre kasze.

Ponadto, osoby chore na celiakię powinny ograniczyć także owies. Badania wykazały, że jest bezpieczny dla około 95% chorych, ale tylko wówczas, gdy nie jest zabrudzony domieszką niedozwolonych ziaren, co często zdarza się w zakładach produkcyjnych. Z tego właśnie względu należy zawsze sprawdzać etykiety produktów o wątpliwym pochodzeniu bądź składzie: za produkty bezpieczne uznaje się takie, w których zawartość glutenu nie jest większa od 20 mg na 1 kg produktu. Nieskonkretyzowana informacja, taka jak np. „śladowe ilości glutenu”, powinna od razu powodować odłożenie produktu na sklepową półkę.

Produkty wskazane podczas diety bezglutenowej to m.in.:

 • ryż,
 • kukurydza,
 • orzechy i nasiona,
 • amarantus,
 • gryka,
 • proso (kasza jaglana),
 • komosa ryżowa,
 • ziemniaki,
 • warzywa,
 • owoce,
 • jajka,
 • mięso czerwone, drobiowe i ryby,
 • oleje, oliwy.

W naturalnych warunkach produkty te nie zawierają glutenu. Należy jednak sprawdzać etykiety, jeśli w sklepowym wózku lądują ich przetwory: informacja o śladowych ilościach glutenu dyskwalifikuje produkt. Warto dlatego samodzielnie przygotowywać posiłki podczas stosowania diety bezglutenowej. Zyskujemy wówczas pewność, że dany produkt jest w pełni bezpieczny.

Dieta bezglutenowa – dla kogo ten sposób odżywiania będzie najlepszy?

Dieta bezglutenowa to sposób odżywiania zalecany osobom chorym na celiakię. Jest to choroba autoimmunologiczna, która przejawia się reakcją układu odpornościowego na obecność glutenu w pożywieniu. Choroba ta występuje w wielu postaciach i może mieć szereg różnych objawów, do  najczęstszych należą jednak bóle brzucha, wzdęcia, spadek masy ciała czy nawet osteoporoza i wiele innych.

Ze swojej diety gluten wyłączają także alergicy – dla osób uczulonych na gluten również może on być źródłem nieprzyjemnych objawów: atopowego zapalenia skóry u dzieci, pokrzywki, obrzęków czy nawet wstrząsu anafilaktycznego u dorosłych. Uczulenie jest trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ reakcja alergiczna może wystąpić nawet po kilku dniach od spożycia glutenu, co utrudnia odpowiednią diagnozę.

Czy dieta bezglutenowa odchudza, czyli kto jeszcze może ją stosować?

Dieta bezglutenowa jest jednak dobrym sposobem odżywiania nie tylko dla osób dotkniętych przypadłościami związanymi z nietolerancją tego białka. Wykluczenie glutenu z jadłospisu pomoże też stracić zbędne kilogramy – ma to związek z wykluczeniem wielu produktów, które powodują przyrost masy ciała. Umiejętnie dobrane i zróżnicowane produkty pozwolą uniknąć niedoborów, które mogą pojawiać się podczas stosowania diety bezglutenowej. Dodatkowe korzyści z odstawienia żywności zawierającej gluten to uczucie lekkości i polepszenie samopoczucia.

Bardzo często spotykana jest dieta pudełkowa bezglutenowa – tak jak np. w propozycji diety pudełkowej od SuViBox, również z wykluczeniem nabiału. Pozwala to wyeliminować z jadłospisu wiele tuczących produktów, a także wzmocnić układ trawienny i usprawnić procesy przemiany materii.

Dieta pudełkowa bez glutenu i nabiału korzystanie wpływa również na skórę. Mleko, ze względu na obecność IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu 1, może powodować problemy z trądzikiem. Pobudza bowiem pracę gruczołów łojowych, a to może prowadzić do powstawania problemów skórnych. Podobnie może na kondycję skóry przełożyć się nadmierne spożycie glutenu.

Podsumowanie

Dieta bezglutenowa i bez nabiału to doskonały wybór nie tylko dla osób borykających się z nietolerancją glutenu. To także propozycja, która pomoże schudnąć i rozwiązać problemy skórne, a także wzmocnić układ trawienny i podkręcić metabolizm. Warto wziąć pod uwagę proste reguły diety i ułożyć ją samodzielnie, lub też skorzystać z cateringu pudełkowego od SuviBox.

Więcej o diecie bezglutenowej na naszym kanale YouTibe:

 

Oceń ten post:
1/5 - (2 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

1/5 - (2 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.