Blog
Niebieskie strefy długowieczności
Oceń ten post:
2,6/5 - (17 votes)

Niebieskie strefy długowieczności – jak je wprowadzić?

2,6/5 - (17 votes)

Jak to się dzieje, że mieszkańcy pewnych regionów na Ziemi żyją ponad 100 lat? Czy jest coś magicznego w tych miejscach? A może nawyki, styl życia i dieta grają tam pierwsze skrzypce? Dowiedz się więcej na temat niebieskich stref długowieczności. Sprawdź, czego możesz się od nich nauczyć.

Czym są niebieskie strefy długowieczności?

Amerykański pisarz Dan Buettner wydał w 2005 roku książkę “Niebieskie Strefy w praktyce”. Była ona wynikiem podróży po miejscach, w których ludzie żyją najdłużej. Jego wnioski i obserwacje rzuciły światło na sekrety długowieczności, jakie możemy praktykować w swoim życiu.

Do niebieskich stref długowieczności zaliczamy takie miejsca jak:

 • Okinawa w Japonii
 • Nicoya w Kostaryce
 • Sardynia we Włoszech
 • Ikaria w Grecji
 • Loma Linda w Stanach Zjednoczonych

 

Okinawa w Japonii

Pierwszą ze stref długowieczności jest Okinawa, czyli jedna z wysp Japonii. Jest chętnie odwiedzana przez turystów z uwagi na białe plaże, soczyste owoce i czyste morze. Słynie również jako miejsce, gdzie żyje najwięcej stulatków. W czym tkwi ich sekret?

Mieszkańcy Okinawy mają inne podejście do życia, które chroni ich przed chorobami cywilizacyjnymi. Przede wszystkim stawiają na produkty pochodzenia roślinnego. Często jedzą ryby, a mięso tylko okazyjnie.

Hara Hachi Bu, czyli umiar

Dieta mieszkańców Okinawy jest wyjątkowa nie tylko ze względu na spożywane produkty, unikanie mięsa czy używek. To, co wyróżnia tamtejszy jadłospis, to praktykowanie mantry Hara Hachi Bu. Nakazuje ona, aby jeść tyle, aby być pełnym w 80%. Dzięki temu możesz nie tylko zaspokoić głód, ale również uniknąć przejedzenia.

Jak się okazuje, japońska mantra znajduje uzasadnienie w nauce. Jak udowodnili badacze, mózg wie o tym, że się nasycił dopiero po 20 minutach. Dlatego warto przestać jeść, kiedy przestajesz czuć głód, a nie jesteś jeszcze przejedzony.

Ikigai – powód, dla którego się budzisz

Inną cechą, która charakteryzuje mieszkańców japońskiej strefy długowieczności, jest ikigai, czyli powód, dla którego się budzą. Ważne jest bowiem poczucie sensu, hobby czy życie towarzyskie. W Okinawie ludzie przykładają do tego dużą wagę.

Nicoya w Kostaryce

Półwysep Nicoya w Kostaryce charakteryzuje się większą średnią długością życia niż pozostała część kraju. Jak to możliwe? To, co wyróżnia to miejsce spośród innych, to położenie.

Wioski na półwyspie położone są w trudno dostępnym terenie. Na próżno szukać tam krajowych dróg. Większość mieszkańców pracuje fizycznie i na świeżym powietrzu. Nierzadko żywią się tym, co sami wyhodują. Z tego powodu na ich jadłospis składają się nieprzetworzone produkty. W większości są to warzywa i owoce. Na talerzach pojawiają się często:

 • fasola;
 • kukurydza;
 • ryż;
 • jaja;

Mięso spożywa się rzadko – raz, dwa razy na tydzień.

Rodzina to fundament

To, co wyróżnia mieszkańców niebieskiej strefy długowieczności, to przywiązanie do rodziny. Starsi ludzie spędzają czas z najbliższymi. W tym czasie opiekują się wnukami i pomagają w domu.

Co więcej, kontakty społeczne dla mieszkańców półwyspu są kluczowym elementem ich życia codziennego. Nawiązywanie nowych relacji i zacieśnianie więzi pomaga zachować pogodę ducha i optymizm. Czy jest to przepis na długowieczność? Niewątpliwie to ważny element.

Sardynia we Włoszech

Sardyna jest kolejnym miejscem na mapie, które jest oznaczone jako niebieska strefa długowieczności. Położona nad Morzem Śródziemnym kojarzy się z beztroskimi wakacjami, pełnymi słońca i gór.

Co jest sekretem jej mieszkańców? Podobnie jak na Kostaryce na Sardynii znajduje się wiele trudnych terenów. Pokonuje się tam nawet do 15 km dziennie. Większość mieszkańców zajmuje się pracą fizyczną jak rolnictwo czy pasterstwo.

Tak duża aktywność fizyczna zapobiega nie tylko otyłości. Ma ona również pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i dba o kondycję organizmu.

Talerz Sardyńczyka

Co jedzą na co dzień mieszkańcy Sardynii, aby zachować długowieczność? Przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego i zbożowego:

 • nasiona roślin strączkowych;
 • ziemniaki;
 • kukurydza;
 • pszenica;
 • pieczywo pełnoziarniste;
 • warzywa;
 • fasolę.

Ponadto mieszkańcy Sardynii chętnie sięgają po nabiał. Piją nie tylko mleko krowie, ale również mleko kozie. Jest ono bogatsze w białko, minerały i witaminy.

Sardynia cieszy się dużą ilością słonecznych dni. Te zaś odpowiadają za dostarczanie witaminy D. Ma ona wpływ na zdrowe kości, zapobiega depresji i dba o dobre samopoczucie. Chcąc dożyć długowieczności, nie zapominaj o tym.

Ikaria w Grecji

Ikaria to kolejna niebieska strefa długowieczności położona w klimacie śródziemnomorskim. Nie może to być przypadek. Dieta, a także styl życia jej mieszkańców wpływa na ich zdrowie i nastrój. Co jest ich sekretem?

Tak jak miało to miejsce w przypadku Nicoya i Sardynii większość wyspy to trudno dostępne tereny. Górzysty krajobraz sprawia, że uprawa ziem wymaga niemałej kondycji fizycznej. Większość mieszkańców jest aktywna fizycznie i spędza czas na świeżym powietrzu.

To, co wyróżnia mieszkańców wyspy to częste drzemki w ciągu dnia, tzw. sjesty, a także późne rozpoczynanie dnia. Wynika to między innymi z tego, że Ikaryjczycy spędzają wieczory na kontaktach ze znajomymi.

Grecka dieta na długowieczność

Nie będziesz zaskoczony, jeśli napiszemy, że dieta mieszkańców Ikarii opiera się głównie na lokalnej, nieprzetworzonej żywności. Co w niej znajdziemy?

Na grecką dietę strefy długowieczności składają się:

 • ciecierzyca;
 • fasola;
 • groch;
 • pełnoziarniste pieczywo;
 • oliwa z oliwek;
 • ryby;
 • sery;

W ciągu dnia chętnie zaś popijają wino. Nie jest to jednak nigdy więcej niż 2 kieliszki dziennie.

Loma Linda w USA

Ostatnią omawianą strefą długowieczności jest Loma Linda. Chociaż Ameryka nie kojarzy się z sielskimi obrazkami, to miasteczko jest wyjątkiem. Jego mieszkańcy bowiem dożywają sędziwego wieku, zachowując pełnię sił i dobry humor.

Co jest ich podstawą diety? Przede wszystkim warzywa i nasiona strączkowe. Chętnie sięgają również po orzechy, warzywa i owoce. Mięso pojawia się sporadycznie. Alkohol – praktycznie wcale.

Życie duchowe

Większość osób, które mieszkają w Loma Linda, należy do Adwentystów Dnia Siódmego. Ma to niemałe znaczenie w ich kondycji i zdrowiu. Ich wyznanie kładzie duży nacisk na aktywny tryb życia. Nakazuje ono pełnowartościowe pokarmy i unikanie używek.

Co więcej, mieszkańcy strefy długowieczności często praktykują okresowe posty, obchodzą szabat, medytują i czytają Biblię. Poświęcają oni również czas na spotkania z rodziną i znajomymi, aby zacieśniać więzi.

Co łączy strefy długowieczności?

Po pierwsze dieta. Jak możesz się przekonać, wszystkie niebieskie strefy długowieczności łączy spożywanie produktów pochodzenia roślinnego. Warzywa, owoce czy strączki są podstawą ich diety. W jadłospisie nie brakuje nabiału czy ryb. Mięso, jeśli się pojawia, to sporadycznie.

Jaki z tego można wyciągnąć wniosek? W długowieczności pomaga zachowanie umiaru, a zatem jedzenie tego, co nam służy, nieprzejadanie się i unikanie szkodliwych produktów. W tym celu może nam pomóc dieta pudełkowa, która dba o zbilansowany jadłospis i jest oparta na świeżych produktach.

Kolejną kwestią jest aktywność fizyczna. Wielu mieszkańców stref długowieczności pracuje fizycznie. Co, jeśli, mamy siedzący tryb życia? Z pomocą przychodzi nam siłownia. Na co dzień zaś możemy wybierać spacery, jazdę rowerem czy schody. Te małe rzeczy składają się na duży efekt.

Na koniec ważne są relacje z bliskimi. Osoby starsze w strefach długowieczności nie są wykluczone ze społeczeństwa. Zamiast tego pomagają w domu i przy dzieciach. Dzięki temu czują się potrzebne. O zacieśnienie więzi z rodziną i przyjaciółmi warto dbać przez całe życie.

Podsumowanie

Chociaż nie ma magicznego zaklęcia na długowieczność, możemy wydłużyć czas naszego życia dzięki trybowi życia, jaki prowadzimy. Aktywność fizyczna, dieta, a także życie rodzinne przekładają się na to, jak długo będziemy żyli. Nie musisz wcale mieszkać w niebieskiej strefie, aby wprowadzić te zmiany już dzisiaj.

Oceń ten post:
2,6/5 - (17 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

2,6/5 - (17 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.