Blog
Oceń ten post:

Pasternak- czy gości w Twojej kuchni?

Wiele warzyw używamy w swojej kuchni. Lecz co najmniej tyle samo stanowi dla nas zagadkę kulinarną. To znaczy, że o nich słyszeliśmy, lecz nie używamy ich, gdy przyrządzamy potrawy. Tu przykładem może być pasternak, którego częścią jadalną jest korzeń. Rośnie on w Europie i w niektórych częściach Azji. W naszym kraju pasternak uważany jest za gatunek rodzimy. Rośnie dziko, zwłaszcza w górach. Jest również coraz częściej uprawiany w naszym kraju.

Pasternak – zastosowanie w kuchni

Pasternak ma szerokie zastosowanie w kuchni. Gdyż można go dodawać do zup, bulionów, gulaszu, sosu, rosołu, duszonych i smażonych potraw. W SuViBox często używamy go również jako bazę do puree- z powodzeniem może on zastępować ziemniaki. Ugotowany i pokrojony można dodawać również do sałatek. Sprawdź menu Suvibox. Pasternak jest warzywem posiadającym gruby i długi korzeń. Dzięki olejkom eterycznym przyjemny zapach i korzenny smak ma zarówno korzeń, jak i liście.

Wartość kaloryczna tego warzywa jest mniej więcej taka sama, jak ziemniaka. W 100 gramach ma 65 kalorii, przy czym ziemniak 60 kalorii. Za wyższą kalorycznością idzie jednak wiele przydatnych wartości odżywczych. Korzeń tego warzywa zawiera białko, węglowodany, wodę i niewiele tłuszczu. Warzywo to nie ma cholesterolu. Pasternak posiada natomiast ważne dla organizmu minerały, jak: potas, sód, żelazo, magnez, wapń, oraz bogactwo witamin. W jego składzie jest też błonnik regulujący trawienie i przyspieszający przemianę materii. Dzięki czemu warzywo to wspomaga odchudzanie. Nie może więc- szczególnie w sezonie – zabraknąć go w naszym menu.

W czasach współczesnych, przy nieograniczonej liczbie łatwo dostępnych produktów spożywczych trudno być szczupłym. Dlatego też trzeba wykorzystywać każdą okazję do schudnięcia. Jedną z metod jest stawianie w codziennej diecie na warzywa, jako bogate źródło  błonnika.

Pasternak – wartości odżywcze

Warto zainwestować w dobry catering dietetyczny!

Poza błonnikiem pasternak jest źródłem olejków eterycznych, białka, cukrów, glikozydów, tłuszczów roślinnych, kwasu foliowego, witaminę C i witaminy z grupy B. Pasternak pobudza trawienie poprzez większą produkcje soków żołądkowych. Wpływa korzystnie na krążenie krwi, działa moczopędnie, spowalnia zmiany miażdżycowe, koi nerwy, uspakaja i poprawia humor. Ponadto ma dobry wpływ na kondycję włosów.

Wpływa na ich wzrost i jakość. Wspomaga też w walce z chorobami włosów i skóry głowy. Pobudza repigmentację wrażliwej i chorej skóry. Dzięki zastosowaniu w codziennej diecie tego warzywa podobnie, jak i innych warzyw mamy szansę na atrakcyjny wygląd naszych włosów, skóry i sylwetki.

Pasternak to starodawne i dawniej bardzo cenione warzywo. Stracił na ważności, gdy w szesnastym wieku pojawiła się w Polsce włoszczyzna sprowadzona do naszego kraju przez żonę przedostatniego króla polskiego z dynastii Jagiellonów, czyli Zygmunta Starego. Królowa Bona sprowadziła z Włoch wiele warzyw, które wzbogaciły naszą narodową kuchnię. Dziś pasternak jest odkrywany na nowo. W ostatnich wiekach mało używany w kuchni polskiej wraca na polskie stoły- również dzięki nam!

Pietruszka a pasternak

Uwaga! Jeśli chcecie nabyć to warzywo – pasternak bardzo łatwo pomylić z pietruszką, gdyż jest bliźniaczo do niej podobny. Najłatwiej można go rozróżnić po natce. Warzywo to należy do rodziny selerowatych tak samo, jak pietruszka. Wiele osób uważa, że pasternak jest lepszy od pietruszki. I dlatego pasternak po wielu latach nieobecności w naszej kuchni ponownie zaczyna w niej gościć.

Oceń ten post:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.