Blog
Piramida żywienia i zasady zdrowego odżywiania
Oceń ten post:
Rate this post

Piramida żywienia i zasady zdrowego odżywiania

Rate this post

Nowa piramida żywienia zmieniła podejście do zasad zdrowego odżywiania. Aktywność fizyczna, warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste – to dzisiaj jej podstawy. Zobacz, co jeszcze się zmieniło i jak możesz z niej skorzystać, aby jeść zdrowiej i lepiej.

Co nowego w piramidzie żywienia?

Zapewne pamiętasz piramidę żywienia ze szkoły. Jej model był omawiany pewnie nieraz na lekcjach. O ile nie jesteś jej niedawnym absolwentem, mogła ominąć Cię jej ostatnia aktualizacja. Co takiego się zmieniło?

Wiele powie Ci już sama nazwa. Teraz nowy model zdrowego odżywiania nazywa się Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. To właśnie w pierwszej kolejności postawiono na sport. Zajmuje on honorowe pierwsze miejsce w piramidzie.

Eksperci zalecają około 30-40 minut aktywności fizycznej dziennie. Nie musi być to wcale ciężki wysiłek na siłowni. Wystarczy zwykły spacer lub proste ćwiczenia, aby Twoje ciało to doceniło.

Oprócz aktywności fizycznej zmieniono również układ poszczególnych grup produktów. Największą zmianą było przesunięcie z trzeciego na drugi poziom warzyw i owoców. Zastąpiły one tym samym produkty pełnoziarniste jak pieczywo czy kasze.

Postaw na warzywa i owoce

Dlaczego warzywa i owoce znajdują się tak nisko w nowej piramidzie żywienia? Są one bowiem bardzo ważnym i naturalnym źródłem dla witamin i minerałów. Są także bogate w błonnik, antyoksydanty, foliany i inne związki, które Twój organizm potrzebuje na co dzień.

Warto sięgać po warzywa i owoce kilka razy dziennie. Wybieraj je zatem jako składnik głównych dań, a także podjadaj je między posiłkami. W dbaniu o codzienną dietę pomogą Ci także soki. Zwróć tylko uwagę, aby były one świeżo wyciśnięte i nie zawierały dodatku cukru.

Ważna jest też różnorodność. Różne warzywa i owoce mają różne składniki i wartości odżywcze. Aby dostarczać pełne spektrum witamin i minerałów, sięgaj po wielorakie warzywa i owoce. Tak też komponujemy nasze diety pudełkowe SuViBox, gdzie zawsze możesz liczyć na zdrowe posiłki pełne sezonowych i świeżych warzyw i owoców.

Produkty pełnoziarniste i zbożowe

Na trzecim miejscu znajdują się produkty pełnoziarniste oraz zbożowe. Trudno wyobrazić sobie bez nich codzienną dietą. Są składnikiem wielu posiłków, a niekiedy jedynym ratunkiem, kiedy nie mamy co zjeść. Do tego są źródłem błonnika, jakiego potrzebuje Twój układ trawienny. Warto jednak wybierać mądrze.

Jaki chleb jeść? Najlepiej ciemny, chociaż to nie zawsze prawda. Część ciemnego pieczywa wcale nie jest pełnowartościowym i pełnoziarnistym produktem. Charakterystyczną barwę można bowiem uzyskać w wyniku dodania karmelu, cykorii czy słodu. Dlatego, jeśli to możliwe, sprawdź skład ciemnego pieczywa, zanim je kupisz.

Do swojej codziennej diety dołączaj również produkty zbożowe takie jak kasze gryczane i jęczmienne, makarony pełnoziarniste i ryż brązowy. Nie są one bowiem źródłem pustych węglowodanów. Dostarczają one także witamin, żelaza, magnezu, błonnika, a także innych związków i składników odżywczych.

Więcej informacji na temat zdrowego żywienia znajdziecie na naszym kanale Youtube:

Nabiał i mleko

Elementem Twojej codziennej diety powinien być także nabiał i mleko. O ile nie jesteś na diecie wegańskiej, zadbaj o to, aby produkty pochodzenia mlecznego znalazły się w Twoim jadłospisie.

Po co sięgać oprócz mleka? Tutaj masz pełną dowolność. Możesz bowiem urozmaicić swoją dietę o jego przetwory takie jak sery, jogurty, maślanki czy kefiry. Uważaj jednak na produkty smakowe, które często zawierają dodatkowy cukier. Aby go uniknąć, można samemu dodać owoce do jogurtu naturalnego i cieszyć się zdrową przekąską.

Chude mięso i ryby

Produkty mięsne i ryby to źródło wielu witamin i składników odżywczych. Jedzone jednak w nadmiarze mogą wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego ważne jest to, jakie produkty wybierzesz i jak je przygotujesz.

Zdrowe jest bowiem chude mięso, które z powodzeniem może zastąpić czerwone, jak i wysoko przetworzone mięso. Oprócz tego warto urozmaicić swoją dietę rybami, które są ważnym źródłem witaminy D, a także jajami i roślinami strączkowymi, które również pojawiły się na tym poziomie piramidy żywienia.

Dieta wegańska i wegetariańska też może być zdrowa i pełnowartościowa. Chociaż brakuje w niej produktów pochodzenia zwierzęcego, wybór odpowiednich składników pomoże zadbać o potrzeby Twojego organizmu. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy dietę wegetariańską i dietę wegetariańską z rybami. Przekonaj się, że wegetarianizm może być prosty i zdrowy.

Źródła zdrowych tłuszczy

Dobry tłuszcz nie jest zły. Produktów takich jak oleje ciężko jest całkowicie wyeliminować. Są one wykorzystywane w przygotowywaniu wielu posiłków. Zamiast tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, zdrowiej jest wybrać roślinne oleje np.: słonecznikowy lub rzepakowy.

Zdrowym źródłem tłuszczu są także orzechy. Są one kolejnym dodatkiem w nowej piramidzie żywienia. Obfitują one w tłuszcze jedno i wielonienasycone, które chronią przed chorobami serca, nowotworami i układu naczyniowego. Sięgaj zatem po nie regularnie. Nie przesadzaj jednak z ilością. Niewielka garść wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie.

A czego unikać?

W nowej piramidzie żywienia nie zabrakło również wskazówek, czego unikać w pierwszej kolejności, aby przestrzegać zasad zdrowego odżywiania, Zwróć uwagę na ilustracje zamieszczone po bokach piramidy.

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej

Na wysokości nabiału oraz zdrowych tłuszczy zostały przekreślone słodycze. Unikanie cukrów prostych jest bardzo ważne, aby zachować zdrowie. Cukier bowiem nie przynosi żadnych korzyści dla Twojego organizmu.

Powoduje za to wiele niepokojących objawów jak wzrost insuliny, problemy z koncentracją, próchnicę zębów czy nadwagę. Zamiast niego wybieraj owoce, gdzie znajduje się fruktoza.

Oprócz słodyczy przekreślona została także sól. Prawdą jest bowiem, że jej nadużywamy. Jest ona dodatkiem do wielu gotowych dań, podobnie jak cukier. Jednak często niepotrzebnie dosalamy potrawy, przez co spożywamy więcej soli niż powinniśmy. Może warto odstawić czasem solniczkę na bok?

Piramida żywienia – podsumowanie

W piramidzie żywienia postawiono jeszcze bardziej na owoce i warzywa. To właśnie one powinny być podstawą zdrowej diety. Warto wybierać te, które są świeże, a co za tym idzie sezonowe. Aby zapewnić sobie porcję 5 warzyw i owoców dziennie postaw na nasze diety pudełkowe SuViBox, które ułatwią odżywianie zdrowo i ze smakiem.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.