Blog
najzdrowsze diety świata
Oceń ten post:

Trzy najzdrowsze diety świata – ranking diet i ich zalety

Wśród dietetyków, lekarzy, biologów i innych naukowców od dekad trwają debaty dotyczące tego, jak powinna wyglądać zdrowa dieta. Wiele szeroko zakrojonych badań i obserwacji pozwoliło na wyodrębnienie trzech sposobów żywienia, uznanych – zarówno ze względu na aspekty zdrowotne, jak i sylwetkowe – za najzdrowsze diety świata. Mowa tu oczywiście o dietach: śródziemnomorskiej, DASH oraz o diecie MIND. Czy coś je ze sobą łączy? Czy którąś z nich można określić jako najzdrowszą dietę odchudzającą? I w końcu: którą z propozycji dopasować do swojego stylu życia i potrzeb? Te i inne aspekty związane z najzdrowszymi sposobami żywienia na świecie omawiamy poniżej.

Dieta śródziemnomorska, czyli recepta z Włoch i Grecji

Dieta śródziemnomorska to nie tylko jeden z najzdrowszych sposobów żywienia na świecie, ale również ustne i niematerialne dziedzictwo ludzkości, wpisane na listę UNESCO w 2010 roku. Robi wrażenie, prawda? Nie dość, że dieta śródziemnomorska jest przepisem na zdrowie i długowieczność, to dodatkowo stanowi zabytek naszej cywilizacji! Jak to stwierdzono? Po wykonaniu licznych badań i obserwacji populacji w wybranych regionach Grecji i Włoch naukowcy doszli do wniosku, że dieta skomponowana w charakterystyczny dla tych obszarów sposób chroni ludność przed częstymi chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, nadwagą i otyłością oraz przed innymi schorzeniami. Po prostu osoby żyjące w tych regionach i praktykujące specyficzny dla nich jadłospis od zawsze czuły się lepiej, znacznie mniej chorowały i dożywały późnej starości w dobrym zdrowiu.

Mieszkańcy innych krajów – także Polski – mogą z powodzeniem wdrażać nawyki żywieniowe mieszkańców obszaru śródziemnomorskiego. Jak to zrobić? Zasady wyszczególnione przez dietetyków, powielające system żywienia Greków czy Włochów, są bardzo proste:

 • należy ubogacić swoją dietę o produkty pochodzenia roślinnego (właściwe powinny one być podstawą jadłospisu). Mowa tu oczywiście o warzywach (wliczając w to ziemniaki) i owocach (spożywanych w krajach południowych w formie deseru), ale również o zbożach przyrządzanych w formie dodatków do posiłków (kaszę, ryże) oraz pod postacią pełnoziarnistego pieczywa;
 • głównym źródłem tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej jest oliwa z oliwek (niektóre badania donoszą, że oliwa stanowi nawet od 13 do 17% wszystkich produktów w tej diecie!);
 • w diecie śródziemnomorskiej ogranicza się produkty odzwierzęce – nabiał zjada się kilka razy w tygodniu, podobnie jak chude mięso drobiowe i jajka. Czerwone mięso jest niemalże wykluczone z takiego jadłospisu;
 • ważnym elementem diety śródziemnomorskiej jest również czerwone wino, wypijane od czasu do czasu do posiłków (ale nigdy w nadmiarze).

Obliczono, że mieszkańcy konkretnych regionów Włoch i Grecji, praktykujący powyższe zasady, spożywali dziennie około 2000 kalorii (w przypadku kobiet) i około 2500 kalorii (w przypadku mężczyzn). Nawet bez liczenia kalorii i mikro- oraz makroelementów dieta ta okazuje się być jedną z najzdrowszych i najlepiej zbilansowanych diet świata.

Co to jest zdrowa dieta? Poznaj dietę DASH

Kolejna dieta (a właściwie cały sposób żywienia) okrzyknięty jedną z najzdrowszych diet na świecie, to dieta DASH (skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli dieta przeciwdziałająca nadciśnieniu). Ten system żywienia opracowany został w Stanach Zjednoczonych, w National Heart, Lung and Blood Institute, badającym m.in. wpływ żywienia pacjentów na choroby serca czy ich układ krwionośny. Okazuje się, że w swoich założeniach dieta DASH zbliżona jest do wytycznych przedstawionych wcześniej w ramach diety śródziemnomorskiej. I tak, osoby chcące chronić swoje serce i układ krwionośny przed różnymi chorobami (miażdżycą, zakrzepicą, zawałami czy udarami) powinni:

 • wzbogacić swoją dietę w warzywa i owoce, przygotowywane i podawane w różnych formach;
 • spożywać niskotłuszczowy nabiał (niektórzy zwolennicy diety DASH zalecają nawet kupowanie produktów nabiałowych całkowicie odtłuszczonych), chude mięso drobiowe i mięso ryb;
 • Uzupełniać dietę produktami pełnoziarnistymi, a także pestkami, orzechami i nasionami roślin strączkowych;
 • uczynić źródłem tłuszczy w diecie oleje roślinne, a zrezygnować całkowicie z tłuszczów pochodzących z czerwonego mięsa oraz przetworów zwierzęcych (przetworzonych wędlin, smalcu i innych produktów tego typu);
 • całkowicie porzucić nałóg nikotynowy, a także znacząco ograniczyć picie alkoholu;
 • całkowicie odrzucić w diecie produkty wysokoprzetworzone oraz słodzone napoje.

 

Bardzo ważnym zaleceniem w diecie DASH, o którym nie można zapominać, jest również ograniczenie soli – czyli źródła sodu, wpływającego na podwyższenie ciśnienia krwi. Przy stosowaniu się do poniższych zasad ograniczenie soli powinno przyjść naturalnie, jednak jeśli nie jesteśmy pewni co do ilości soli dodawanej do potraw, to założenia diety DASH są jasne: nie powinno być to więcej, niż pół łyżeczki (6 gramów) dziennie! Dietę DASH można w prosty sposób wypróbować zamawiając zestaw próbny u SuviBox.

Dieta MIND – najzdrowsza dieta świata dla seniorów!

Ostatnia z omawianych diet, określanych mianem najzdrowszych diet na świecie, to dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay diet), stanowiąca połączenie diety śródziemnomorskiej z dietą DASH i ukierunkowana na spowalnianie procesów starzenia się organizmu, w tym na poprawę funkcji poznawczych. Uważa się, że dieta MIND jest szczególnie korzystna dla seniorów, ponieważ dobrze wpływa na funkcje poznawcze mózgu, na zapamiętywanie i kojarzenie (z tego względu zaleca się ją pacjentom z chorobą Alzheimera). Naukowcy zwracają szczególną uwagę za zwiększenie podaży w diecie warzyw zielonoliściastych, a także owoców jagodowych i orzechów, ponieważ substancje zawarte w tych produktach doskonale wpływają na poprawę funkcjonowania mózgu i procesów myślowych. Oprócz tego twórcy diety z Rush University Medical Center w Illinois wyszczególnili listę produktów zalecanych i zakazanych w tej diecie.

 • Produkty zalecane do spożywania w diecie MIND: wspomniane powyżej warzywa zielonoliściaste oraz owoce jagodowe (w tym także inne warzywa i owoce), orzechy, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, chudy drób, mięso ryb oraz wino.
 • Produkty niezalecane do spożywania w diecie MIND: czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce (w tym masło, margaryna czy smalec), ser żółty, ciasta, słodycze oraz produkty typu fast-food.

Podsumowanie rankingu najzdrowszych diet świata

Najzdrowsze diety na świecie opierają się przede wszystkim na warzywach i owocach, a także na tłuszczach roślinnych, w mniejszym stopniu ograniczają nabiał i chude mięso, a w większym – mięso czerwone oraz tłuszcze odzwierzęce. Jeśli i Ty chcesz spróbować recepty na zdrowie i długowieczność, wdrażaj te zasady już od dziś!

Oceń ten post:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.