Blog
zalety diety wege
Oceń ten post:
Rate this post

Zalety diety wegetariańskiej oraz stosowanie diety pudełkowej wege

Rate this post

Dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością. Niektórzy przechodzą na nią ze względów zdrowotnych, wierząc, że jest dla nich korzystniejsza niż dieta tradycyjna. Inni rezygnują z jedzenia mięsa ze względów światopoglądowych, a jeszcze inni decydują się na fleksitarianizm, czyli dietę wegetariańską z pewnymi odstępstwami. Czy dieta wegetariańska faktycznie jest tak zdrowa? Odpowiedzmy na to pytanie i raz na zawsze rozstrzygnijmy tę kwestię.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Zalety wegetarianizmu

Tradycyjna polska dieta stoi mięsem od wielu pokoleń. Obecnie najczęściej wybierane są drób i ryby – mięso czerwone ląduje na polskich stołach rzadziej. Może mieć to związek z najnowszymi badaniami, według których czerwone mięso nie wpływa korzystnie na organizm, i z rosnącą świadomością tej zależności.

Specjaliści w kwestiach żywienia są zgodni co do tego, że diety roślinne przynoszą korzyści zdrowotne. Wielką zaletą jest to, że mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku, sportowców i kobiety w ciąży. Niektórzy badacze wskazują, że dieta wegetariańska może być doskonałym rozwiązaniem w przypadku problemów z chorobami dietozależnymi, jak na przykład otyłość, nadwaga, cukrzyca typu 2 czy nowotwór jelita grubego. Wpływa na to głównie zmniejszona zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i zwiększona zawartość błonnika. Dieta wegetariańska dostarcza mniejszą liczbę kalorii, dlatego jest korzystna w przypadku chęci utraty zbędnych kilogramów oraz utrzymania wagi na odpowiednim poziomie.

Zbilansowana dieta wegetariańska – korzyści i zagrożenia

Stosowanie diety wegetariańskiej niesie wiele korzyści. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważne dla funkcjonowania organizmu jest zachowanie odpowiedniej proporcji korzystnych i patogennych drobnoustrojów zamieszkujących ludzki przewód pokarmowy. Osoby dotknięte nadwagą często mają zaburzoną równowagę mikroflory jelitowej. Badania wykazały, że dieta roślinna pozwala pozytywnie wpłynąć na obecność pożytecznych bakterii jelitowych.

Dieta roślinna może jednak wiązać się z zagrożeniami, które powoduje jej nieodpowiednie zbilansowanie. Osoby rezygnujące z jedzenia mięsa mogą odczuwać objawy związane z niedoborem witaminy B12, która bierze udział w tworzeniu kwasów nukleinowych i czerwonych krwinek, odpowiada za metabolizm składników odżywczych i wspiera syntezę neuroprzekaźników. Wspiera też produkcję kwasu foliowego, niezbędnego u kobiet w ciąży. Źródłem witaminy B12 są głównie ryby, jaja i produkty mleczne. Odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska nie powinna powodować niedoborów, u wegan zaś suplementacja witaminy B12 może być niezbędna.

Inną witaminą, której często brakuje wegetarianom, jest witamina D. Odpowiada ona za stężenie wapnia we krwi i jego przyswajalność, a odpowiedni poziom witaminy D w organizmie może działać antynowotworowo. Chociaż spędzanie czasu na zewnątrz w słoneczne dni lata pozwala syntezować witaminę D z promieni słonecznych, to zapasu tego może nie wystarczyć na zimowe miesiące. Wówczas należy zadbać o odpowiednią dietę, a niestety główne źródła witaminy D to produkty pochodzenia zwierzęcego. Osoby na diecie wegetariańskiej muszą zadbać o wprowadzenie do diety produktów bogatych w witaminę D lub nawet o jej suplementację. Źródłami witaminy D są grzyby, jajka, ser gouda oraz masło.

Składnikiem odżywczym, którego niedobory występować mogą nieco częściej u osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, są też kwasy omega-3, których najbogatsze źródła stanowią ryby i owoce morza. Kwasy omega-3 są niezbędne u kobiet w ciąży i małych dzieci. Badania wykazały, że działają antynowotworowo, pomagają usprawniać wzrok (m.in. zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej), polepszają pracę serca i mózgu oraz wzmacniają kościec. Osoby na diecie bezmięsnej powinny spożywać nasiona lnu, orzechy włoskie czy nasiona chia. Są one źródłem kwasu α-linolenowego, który w organizmie przechodzi konwersję do kwasu DHA. Uzyskana w ten sposób ilość nie jest jednak wystarczająca, by pokryć dzienne zapotrzebowanie człowieka, dlatego u osób rezygnujących z jedzenia mięsa konieczna będzie suplementacja.

Wśród minerałów, których może brakować osobie na diecie bezmięsnej, są również:

  • Żelazo – występuje ono w produktach roślinnych w postaci niehemowej, trudniej przyswajalnej. Żelazo odpowiada za wytwarzanie hemoglobiny oraz funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego, dlatego należy pamiętać, by w jadłospisie zawrzeć roślinne jego źródła, jak nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste pieczywo i kasze.
  • Wapń – najczęściej do organizmów dostaje się on z mlekiem krowim i jego przetworami, jednak w diecie wegańskiej istnieje ryzyko niedoboru tego pierwiastka, prowadzące do problemów z kośćmi. Łatwo jest jednak wprowadzić go do diety, bo występuje w wielu źródłach roślinnych: natce pietruszki, jarmużu, amarantusie, sezamie, brokułach, tofu czy migdałach.

Dieta wegańska może być również uboga w białko. Wegetarianie jedzą produkty odzwierzęce, jak mleko czy jaja, dlatego problem dotyczy ich rzadziej. Źródła białka dla wegan to najczęściej soczewica, fasola, groch, soja i jej przetwory oraz zboża (pszenica, żyto, owies i ryż). O zdrowotnej wadze białka nie trzeba przypominać – to ono odpowiada za kondycję mięśni, wspomagając ich regenerację i zapobiegając ich zanikaniu.

Przygotowaliśmy również artykuł o tym jak przejść na wegetarianizm i czym zastąpić mięso

Dieta wegetariańska pudełkowa – czy warto w nią zainwestować?

Catering wege to bardzo często wybierany catering dietetyczny. Jego popularność wiąże się z coraz większą świadomością na temat zdrowej diety oraz traktowania zwierząt, które przeznaczone są na ubój lub do pozyskiwania produktów odzwierzęcych. Właśnie dlatego do oferty SuViBox wprowadziliśmy dietę pudełkową WEGETARIAŃSKĄ bogatą w węglowodany złożone, błonnik pokarmowy i witaminy rozpuszczalne w wodzie. Nasze dania przygotowujemy też metodą sous-vide, dzięki czemu zachowują one pełnię składników odżywczych.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że dieta fleksitariańska, czyli wegetarianizm z dodatkowym wprowadzeniem niewielkiej liczby potraw mięsnych, została uznana za jedną z najzdrowszych diet na świecie (obok diety śródziemnomorskiej i diety DASH).

Sprawdź również nasz kanał YouTube:

Podsumowanie

Dieta wegetariańska może być uznana za zdrową dietę – to stanowisko podzielają badacze z całego świata. Wymaga jednak odpowiedniego poprowadzenia ze względu na ryzyko niedoborów, które niesie wykluczenie z codziennego jadłospisu pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dietetyka, zwłaszcza na początku stosowania diety wege. Popularnością cieszą się też cateringi pudełkowe w wersji wegetariańskiej. Dzięki takiej diecie można mieć pewność, że przygotowane posiłki stworzone są z dbałością o szczegóły i pod okiem specjalisty dietetyka oraz doświadczonego szefa kuchni. Tak właśnie jest w przypadku SuViBox – nasza dieta pudełkowa wegetariańska dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, o co dbają kucharze i dietetycy.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.