Blog
Oceń ten post:
4,2/5 - (4 votes)

Czy kawa jest zdrowa? Ile filiżanek kawy można pić dziennie?

4,2/5 - (4 votes)

Prawie 80% Polaków codziennie pije 2-3 kawy dziennie. Jednak prawie połowa osób obawia się, czy kofeina ma negatywny wpływ na ich zdrowie. Czy kawa jest zdrowa? Poznaj jej zdrowotne właściwości. Dowiedz się, ile filiżanek kawy można pić dziennie, aby nie odczuć jej negatywnych skutków.

Ile jest kawy w kawie?

Kawy, które pijemy w ciągu dnia, mogą być różne. Jedne z nich działają słabiej, inne zaś mają potężną dawką kofeiny. Dlatego, zanim odpowiemy na pytanie, ile filiżanek kawy można pić dziennie, zastanówmy się, ile kawy jest w kawie?

Jak możesz się domyślić, najmocniejsze jest espresso. W zaledwie 30 ml znajduje się aż 60 mg kofeiny. Dla porównania w 250 ml kawy mielonej jest ok. 100 mg kofeiny, natomiast w kawie rozpuszczalnej: 50-80 mg.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj kawy. Najmocniejsza jest Robusta. Zawiera ona nawet do 3% kofeiny. Charakteryzuje się ciężką, goryczkową nutą smakową, która na długo zostaje na języku.

Co w przypadku Arabiki? Ten rodzaj kawy zdominował ⅔ światowej produkcji. Nic zatem dziwnego, że najczęściej sięgamy właśnie po nią. Ma delikatniejszy smak, co przekłada się na zawartość kofeiny. Ta bowiem jest nawet o 2 razy mniejsza niż w przypadku kawy Robusta.

Ile filiżanek kawy można pić dziennie?

Wiesz już, ile kofeina zawiera kawa. Pora zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, ile filiżanek kawy można pić dziennie? Ilość kofeiny, którą przyjmujemy w ciągu dnia, nie powinna być większa niż 400 mg. Jest to zatem około 4 filiżanek.

Pamiętajmy jednak, aby uwzględnić rodzaj kawy. Espresso jest znacznie silniejsze niż kawa rozpuszczalna. Co więcej, do tego limitu należy dodać także inne produkty z kofeiną. Dotyczy to zwłaszcza energetyków, które działają mocniej niż kawa i na ogół są mniej zdrowe.

A co jeśli przekroczymy dozwoloną ilość? Dobra wiadomość jest taka, że śmiertelna dawka kofeiny wynosi 150-200 mg/kg masy ciała. Zatem nie jest tak prosto do niej dotrzeć. W przypadku spożycia zbyt dużej ilości kawy mogą pojawić się:

  • nudności
  • ból głowy
  • rozdrażnienie
  • zaburzenia snu
  • uczucie niepokoju

Kawa na zdrowie?

Zostawiając przy zdrowiu, warto uporać się z niektórymi mitami. Wokół kawy narosło wiele przekonań. Większość z nich jest błędna. Jednak do dzisiaj powodują one, że boimy się ją pić.

Mówi się bowiem o tym, że kawa wypłukuje magnez z organizmu, przyczynia się do chorób serca i jest niezdrowa podczas ciąży. Jak jest w rzeczywistości? Badania jasno wskazują, że jest wręcz przeciwnie.

Kawa jest  dobrym źródłem magnezu. Ponadto dostarcza potas, cynk i witaminy z grupy B. Co więcej, przeciwdziała wielu chorobom i wspomaga serce.

A co z ciążą? Panie spodziewające się dziecka mogą bez obaw po nią sięgać. Warto jednak, aby zmniejszyły one ilość spożywanej kofeiny  do 200 mg dziennie.

Właściwości zdrowotne kawy

Czy kawa jest zdrowa? Spożywana w odpowiedniej ilości jak najbardziej. Kofeina ma pozytywne działanie na pracę organizmu i zapobiega wielu chorobom. Poznaj jej właściwości.

Zapobieganie chorobom

Zacznijmy od tego, że kawa jest w stanie zapobiegać wielu chorobom. Jak wykazały badania, kofeina może zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera o 30%. Kluczowa jednak jest ilość. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy wypić ok. 3 filiżanki kawy.

To jednak nie wszystko. Jak się bowiem okazuje, kawa ma także pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby i ilość enzymów wątrobowych.

Nie bez znaczenia jest również wpływ kawy na układ sercowo-naczyniowy. Panuje przekonanie, że kawa może wpływać na ryzyko zawału. Jak donoszą badania, jest przeciwnie. Kofeina wspomaga serce i zapobiega chorobom tego układu.

Zwiększenie koncentracji

Kolejnym zauważalnym wpływem kawy na nasze zdrowie i samopoczucie, jest zwiększenie koncentracji. Picie kofeiny działa pobudzająco i pomaga zachować czujność oraz uwagę. Jednak dawka czyni truciznę. Przekroczenie zalecanej ilości kawy może wywołać negatywne skutki jak nudności czy zaburzenia snu.

Lepsza kondycja

Na pytanie, czy kawa jest zdrowa, odpowiedź można znaleźć także w sporcie. To nieprawda, że kofeina nie ma wpływu na wykonywane treningi. Badania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności potwierdziły, że jest związek między kawą a wytrzymałością. Sprawia ona, że ból mięśni pojawia się wolniej, a my dłużej nie odczuwamy zmęczenia.

Jaka kawa jest najlepsza?

Nie będziemy tutaj roztrząsać czy rację mają zwolennicy espresso, czy kawy rozpuszczalnej. Nie o to chodzi. Chcemy skupić się na zdrowiu, a co za tym idzie – na wartości odżywczej i ilości dostarczanych kalorii.

Sama kawa ma niewielki ładunek energetyczny. Szacuje się, że jest to około 1 kcal na 100 ml. A zatem filiżanka kawy ma mniej niż 5 kcal. Jest zatem idealna na diecie. Wiele osób zapomina jednak o jednej kluczowej rzeczy.

Niska kaloryczność kawy nie sprawia, że w magiczny sposób cukier czy mleko nie dostarczają dodatkowych kalorii. Jeśli słodzisz kawę, przyjmujesz znacznie więcej kalorii. Jeśli chcesz uniknąć nadwyżki kalorii, przekonaj się do kawy bez cukru. Kiedy jest to niemożliwe, sięgnij po naturalne słodziki takie jak stewia. Nie zawierają kalorii, a są znacznie słodsze. Dzięki temu wystarczy niewielka ilość produktu, aby cieszyć się ulubionym smakiem kawy.

Dbając o podaż kalorii, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie posiłki spożywane w ciągu dnia. Nikt jednak nie ma czasu na to, aby skrupulatnie zapisywać wszystkie składniki. Zamiast tego możesz postawić na gotowe rozwiązania, czyli diety pudełkowe od Suvibox. W naszej ofercie znajdziesz kilkanaście różnych jadłospisów. Możesz wybrać nie tylko daną dietę, ale również ilość posiłków i całkowitą ilość kalorii. Trzymanie diety staje się prostsze.

Podsumowanie

Czy kawa jest zdrowa? Mamy nadzieję, że po naszym artykule nikt nie ma już wątpliwości. Kilka filiżanek dziennie nie tylko pomoże w pracy, ale również poprawi funkcjonowanie organizmu. Nie miej zatem wyrzutów sumienia, kiedy sięgasz w ciągu dnia po “małą czarną”. To, na co powinieneś zwrócić uwagę, to ilość spożywanej kofeiny dziennie i słodzenie kawy cukrem.

Oceń ten post:
4,2/5 - (4 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

4,2/5 - (4 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.