Blog
Oceń ten post:
3/5 - (2 votes)

Jak cheat meal wpłynie na naszą zbilansowaną dietę?

3/5 - (2 votes)

Kiedy oszukujesz na diecie, oszukujesz tylko samego siebie. A co jednak kiedy robisz to świadome? Poznaj cheat meal, czyli oszukany posiłek, który możesz jeść bezkarnie w czasie odchudzania. Dowiedz się, w jaki sposób wpływa on na Twoją dietę, metabolizm i samopoczucie.

Cheat meal, czyli zaplanowane oszustwo

Chyba każdy z nas zna sytuację, kiedy nagły atak apetytu zniszczył noworoczne postanowienie. Jedna zła decyzja i nasze marzenie o zdrowym trybie życia poszły na marne. Czy jednak na pewno?

Cheat meal to posiłek, który świadomie wprowadzamy do naszej diety. To, co go wyróżnia, to fakt, że być dowolny. A zatem burger, pizza czy ciasto są na dozwolonym. Jak to możliwe?

Na diecie redukcyjnej nie trudno o zachcianki. Wyjścia ze znajomymi czy spotkania rodzinne nie sprzyjają odchudzaniu. Jak tu jednak odmówić kawałka pizzy czy urodzinowego tortu babci? Jednorazowe odstępstwo od normy pozwala usprawiedliwić takie dietetyczne grzeszki i wytrwać w trzymaniu diety.

Cheat meal pozwala na drobne przyjemności pod warunkiem, że będą one zaplanowane i dobrze przemyślane. Dzięki temu nie musisz rezygnować z życia towarzyskiego ani diety. Zalet cheat meala dowodzi również nauka.

Dlaczego cheat meal jest czasem potrzebny?

Jak to możliwe, że cheat meal może mieć pozytywny wpływ na odchudzanie? Wiąże się on bowiem z psychologią i motywacją. Chodzi o świadomość tego, że ulegnięcie pokusie, nie zniweczy efektów Twojej ciężkiej pracy. Pomoże Ci za to zachować dietę i osiągnąć zamierzone efekty.

Wszystko sprawa hormonów

To jednak nie wszystko. Cheat meal znajduje uzasadnienie również w świetle nauki. Kiedy jesteś na diecie odchudzającej, rzadko najadasz się do syta. W efekcie poziom hormonu – leptyny spada, a Twój metabolizm zwalnia. Organizm spowalnia wtedy wysokoenergetyczne procesy. Jednocześnie wzrasta poziom greliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu.

Zjedzenie cheat meala może pomóc rozwiązać ten problem. Po pierwsze: wysokokaloryczny posiłek przyśpiesza metabolizm, a tym samym zwiększa poziom leptyny, która odpowiada za uczucie sytości. Po drugie: zmniejsza poziom greliny, a Ty nie odczuwasz silnego głodu.

Kiedy cheat meal nie wpływa negatywnie na zbilansowaną dietę?

Oczywiście cheat meal należy stosować z głową. Łatwo bowiem doprowadzić do sytuacji, kiedy jednorazowy posiłek przeradza się w tygodniowe obżarstwo. W takiej sytuacji efekty każdej diety zostaną zaprzepaszczone.

Warto zatem trzymać się kilku zasad. Zacznijmy od tego, aby być świadomym swojej silnej lub słabej woli. Im jest ona słabsza, tym ciężej będzie  się powstrzymać od zachcianek. Z drugiej strony odmawianie sobie wszystkiego może prowadzić do niezdrowej sytuacji. Jej punktem kulminacyjnym będzie napad głodu i kompulsywne jedzenie wszystko, co wpadnie nam w ręce.

Zanim sięgniesz po słone i słodkie przekąski, warto je zaplanować w swoim kalendarzu. Tak, dobrze czytasz. Na pewno są dni, kiedy wiesz, że utrzymanie diety będzie graniczyło z cudem. Mowa tutaj zwłaszcza o imprezach rodzinnych i innych spotkaniach, kiedy chcesz się dobrze bawić, a nie liczyć kalorie. Dlatego warto zaplanować cheat meal na takie dni. Pomoże Ci to kontrolować ilość niezdrowych posiłków na diecie.

Na koniec, zwróć uwagę na to, jak często korzystasz z takiej opcji. Raz na tydzień, na dwa tygodnie, a może co kilka dni? Jedno jest pewne, im częściej wykorzystujesz cheat meal, tym gorsze są Twoje wyniki odchudzania. Dietetycy zalecają, aby nie jeść wysokokalorycznych posiłków raz na 2 tygodnie. Nie powinny one przekraczać jednorazowo 1000 kcal. Warto po nie sięgać w ciągu dnia, aby Twój organizm nie szedł spać przepełniony. Po następny posiłek sięgnij dopiero wtedy, kiedy poczujesz głód.

Cheat meal czy cheat day?

Stosując cheat meal istnieje pokusa, aby zamienić go na cheat day, a zatem na cały dzień jedzenia wszystkiego tego, na co ma się ochotę. Czy to dobre rozwiązanie? Niestety mamy złą wiadomość. Cheat day nie jest najlepszym pomysłem dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę.

Kiedy przez cały dzień obżerasz się do granic możliwości, ściany Twojego żołądka rozciągają się, a wszystkie dotychczasowe efekty idą na marne. Nie musimy nawet wspominać, jak bardzo takie jedzenie wpływa negatywnie na samopoczucie. Uczucie ciężkości, niestrawność lub nudności to tylko niektóre skutki cheat day.

Można oczywiście we wszystkim znaleźć rozsądek. Nawet wtedy, kiedy cheat meal zamienia się w cheat day. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie przekraczaj swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie przez śmieciowe jedzenie. Sumaryczna wartość energetyczna po takim dniu powinna być taka sama jak w pozostałe dni.

Brzmi świetnie? Tak, ale przekąski niosą zwykle ze sobą sporą ilość kalorii. Jeden burger może mieć ponad 500 kcal. Do tego dochodzą frytki, gazowany napój i nagle robi się 1000 kcal. Jeśli Twoje zapotrzebowanie wynosi 1500 kcal, widzisz w czym tkwi problem, prawda?

Dlatego warto włączyć do cheat meala nie tylko wysoko przetworzone jedzenie. W sklepach nie brakuje bowiem zdrowych przekąsek, które dostarczają mniejsze ilości węglowodanów, tłuszczu i kalorii.

Jak dbać o zbilansowaną dietę?

Cheat meal ma sens wtedy, kiedy na co dzień przestrzegasz diety. W innym razie to tylko pozwolenie na dodatkowe objadanie się. Przez cały tydzień sięgaj po zdrowe produkty i pilnuj swojego zapotrzebowania energetycznego.

Dieta odchudzająca może być trudna ze względu na konieczność liczenia kalorii, sprawdzania składu i wybierania zdrowych metod obróbki żywności. Z tego powodu coraz więcej osób ma z nią problem.

Niech jednak brak czasu nie będzie Twoją wymówką. Wypróbuj diety pudełkowe Suvibox i zdecyduj się na jeden z naszych kilkunastu jadłospisów. Wybierz kaloryczność i ilość posiłków, a my przygotujemy dla Ciebie jedzenie na cały dzień. Niezależnie od wybranej diety masz pewność, że korzystasz z przepisów stworzonych pod okiem dietetyka. Dostarczą Ci niezbędnych składników odżywczych, zapobiegną napadom głodu i niedoborom witamin.

Podsumowanie

Cheat meal to kusząca propozycja dla osób, które na co dzień trzymają dietę. Czy w zbilansowanym jadłospisie jest miejsce na wysokokaloryczną przekąskę? Jak najbardziej.  Podstawą jest jednak zdrowy rozsądek. Cheat meal pomoże Ci w zachowaniu równowagi i wzmocni motywację do dalszej pracy.

Oceń ten post:
3/5 - (2 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

3/5 - (2 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.