Blog
Oceń ten post:
Rate this post

Dieta bogata w naturalne probiotyki, czyli żywe kultury bakterii

Rate this post

Chociaż najczęściej słyszymy o nich w kontekście antybiotykoterapii, powinny zagościć na stałe do diety. Mowa oczywiście o naturalnych probiotykach, czyli żywych kulturach bakterii. Jakie mają właściwości? Gdzie się znajdują? Na czym polega dieta probiotyczna? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Wpływ probiotyków na zdrowie

Zacznijmy od tego, że probiotyki są nam najczęściej przepisywane podczas przyjmowania antybiotyków. Mają one za zadanie łagodzić negatywne skutki leków oraz regulować pracę jelit. Podaje się je wtedy najczęściej w formie suplementów.

Jednak probiotyki to cała grupa bakterii, które znajdują się w produktach, jakie spożywamy na co dzień. Przede wszystkim zaliczamy do nich te bakterie, które odpowiadają za produkcję kwasu mlekowego, czyli:

  • Lactobacillus,
  • Bifidobacterium

Oprócz tego probiotykami są także drożdżaki – Saccharomyces boulardii.

Probiotyki mają liczne właściwości. Z tego powodu warto po nie sięgać nie tylko w trakcie leczenia. W jaki sposób działają?

Właściwościach naturalnych probiotyków

Te żywe mikroorganizmy są niezbędne, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Bez nich prawidłowa praca układu trawiennego nie byłaby możliwa. Poza tym naturalne probiotyki odpowiadają za:

  • regulację pracy jelit;
  • poprawienie szczelności jelit;
  • ochrona jelit przed bakteriami i zakażeniami;
  • zapobieganiem nowotworów np.: jelita grubego;
  • wytwarzanie związków o właściwościach antynowotworowych;
  • łagodzenie objawów nietolerancji laktozy;
  • poprawienie stanu śluzówki jelit;
  • wzmocnienie układu odpornościowego;
  • przeciwdziałanie biegunkom i skrócenie czasu ich trwania;
  • zapobieganie infekcji intymnych;
  • obniżenie poziomu wchłaniania cholesterolu;
  • gojenie się ran;
  • wyrównanie pH żołądka;
  • zmniejszenie ilości patogennych bakterii.

Tak naprawdę lista właściwości naturalnych probiotyków może być znacznie dłuższa. Nie ulega jednak wątpliwości, że są one kluczowe, aby zachować zdrowie. Co więcej, chronią one przed takimi chorobami jak:

  • biegunka
  • niektóre nowotwory
  • zaparcia
  • zespół jelita drażliwego
  • nietolerancja pokarmowa.

Z tego powodu przyjmowanie probiotyków zaleca się nie tylko osobom na antybiotykoterapii. Warto po nie sięgać niezależnie od wieku. Poprawiają one stan zdrowia i samopoczucie.

Naturalne probiotyki

Dieta bogata w naturalne probiotyki wcale nie musi być skomplikowana. Wystarczy zadbać o dodanie do jadłospisu takich produktów jak kiszona kapusta, ogórki kiszone, kefir, jogurt czy maślanka. Więcej na ich temat napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Jogurt

Jednym z probiotyków, który pierwszy nasuwa się na myśl, jest jogurt. Co jednak istotne, nie może to być jakikolwiek jogurt. Zwróć uwagę na to, czy zawiera on żywe kultury bakterii. Niestety zdarzają się produkty, które tak naprawdę są przekąską pełną cukru. Zamiast nich wybieraj jogurty naturalne. Zawierają one niewielką liczbę tłuszczu, a do tego mogą być używane jako alternatywa śmietany.

Kefir

Kolejnym naturalnym probiotykiem jest kefir. Podobnie jak w poprzednim przypadku sprawdź, czy zawiera on żywe kultury bakterii. Dobrej jakości produkt ma kilka szczepów bakterii i drożdży. Z tego powodu jest silnym probiotykiem. Ponadto zapobiega problemom trawiennym i wzmacnia kości. Jest dobrym źródłem kwasu foliowego, witamin z grupy B, witaminy K, a także wapnia i magnezu.

Maślanka

Na liście probiotyków nie mogło zabraknąć również maślanki. To kolejny napój mleczny, który powstaje z mleka odtłuszczonego. Jest ona produkowana jako efekt oddzielania tłuszczu od śmietanki. Jest bogata w kwas mlekowy, lecytynę, sole mineralne oraz białko. Co więcej, jest źródłem wielu witamin, ryboflawiny, wapnia i fosforu.

Kiszona kapusta

W diecie bogatej w naturalne probiotyki powinna znajdować się także kiszona kapusta. Jest to nic innego jak kapusta, która została poddana fermentacji przez kwas mlekowy. Jest źródłem nie tylko probiotyków, ale również żelaza, magnezu, błonniku, antyoksydantów oraz witamin z grupy B, witaminy K i C.

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone to jeden z tych produktów, które cieszą się w Polsce szczególną popularnością. Niezależnie od tego, czy jesteśmy ich zwolennikami, warto znać ich właściwości. Są one bowiem naturalnym probiotykiem. Ponadto dostarczają witamin z grupy B. Są niskokaloryczne i lekkostrawne.

Na czym polega dieta probiotyczna?

Znasz już naturalne probiotyki, pora zatem przejść do diety probiotycznej. Cieszy się ona dużą sławą w Ameryce. Wszystko za sprawą jej twórcy – dr. Perricone’a. Odpowiada on za przemianę niejednej hollywoodzkiej gwiazdy. Jakie są założenia tego sposobu odżywiania?

Założenia diety probiotycznej

Wbrew pozorom dieta probiotyczna nie jest trudna. Jej jadłospis opiera się bowiem na produktach o wysokiej zawartości probiotyków, które znajdziesz w każdym sklepie.

W ciągu dnia nie może zabraknąć 5 porcji warzyw i owoców. Ponadto należy sięgać po 1-2 porcję ryb i orzechów, a także 2-3 porcje probiotycznych lub prebiotycznych produktów.

Oprócz tego ważna jest ilości snu – co najmniej 7-8 godzin, a do tego 30 minut aktywności fizycznej.

Czy dieta probiotyczna jest skuteczna?

Jak to zawsze bywa, popularne diety mogą być szkodliwe, jeśli będą stosowane w nieprawidłowy sposób. Jak jest z dietą probiotyczną? Dobrze ułożony jadłospis nie powinien mieć negatywnego wpływu na zdrowie. Same założenia są bowiem proste i opierają się na wykluczeniu niezdrowej żywności i spożywaniu pełnowartościowych produktów.

Jeśli szukasz diety odchudzającej, sprawdź ofertę naszych diet pudełkowych. Znajdziesz u nas kilkanaście różnych jadłospisów. Możesz wybrać kaloryczność, a także ilość posiłków. Wszystkie dania przygotowujemy ze świeżych składników pod okiem dietetyka. Co więcej, używamy najzdrowszej metody gotowania – sous vide. Dzięki temu nasze jedzenie wyróżnia się smakiem i aromatem.

Podsumowanie

Dieta bogata w naturalne probiotyki może być stosowana przez każdego. Żywe kultury bakterii są niezbędne, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Zbilansowany jadłospis powinien dostarczać potrzebnych składników odżywczych w tym także probiotyków.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.