Blog
dieta detox
Oceń ten post:
Rate this post

Dieta detox w walce z przetworzonym jedzeniem – dlaczego warto oczyszczać organizm?

Rate this post

Oczyszczanie organizmu jest bardzo ważne – pozwala bowiem utrzymać dobre samopoczucie, uczucie lekkości i zdrowie. Niestety, w czasach, w których większość dostępnych produktów spożywczych jest wysoko przetworzona, zachowanie dobrej kondycji organizmu nie jest łatwe. Co to są produkty przetworzone, jak działają na organizm i jak zniwelować negatywne skutki ich oddziaływania? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Co to jest jedzenie przetworzone?

Przetworzone jedzenie to takie, które poddano procesom przygotowywania, jakie zmieniły skład danego produktu i jego właściwości. Przetwarzanie ma na celu uzdatnienie produktu do spożycia, utrwalenie, poprawienie strawności czy spełnienie wymagań konsumentów.

Chociaż ogólnie uważa się, że jedzenie przetworzone jest szkodliwe, teza taka jest dużym uproszczeniem. Odpowiednie przetworzenie produktów pozwala często wydobyć ich wartości odżywcze. Niestety, wiele produktów spożywczych jest wysoko i ultra przetworzonych. Należą do nich m.in.:

 • kolorowe napoje gazowane;
 • słodycze, lody;
 • chipsy, krakersy, paluszki;
 • płatki śniadaniowe (słodzone);
 • najtańsze przetwory mięsne;
 • dania gotowe i instant;
 • posiłki typu fast food.

Produkty tego typu mają znikomą wartość odżywczą i zwykle są bogate jedynie w cukry proste, sól, niezdrowe tłuszcze oraz kalorie. Badania wykazują, że w krajach rozwiniętych społeczeństwo nawet połowę dziennej podaży energii czerpie z dań przetworzonych. Okazuje się też, że im prostsze dania i krótsze składy na etykietach, tym zdrowsze i bardziej wartościowe produkty. Przetworzona żywność zmienia też pH organizmu ze względu na brak wartości odżywczych. Powoduje to zakwaszenie organizmu, przez co staje się on bardziej podatny na gromadzenie się toksyn (wywołujących stany zapalne, choroby i zaburzenia przemiany materii).

Czym jednak są toksyny? Według słownika to substancje chemiczne, które są trujące dla określonego organizmu. Lekarze za substancje toksyczne uważają substancje uzależniające (jak alkohol i narkotyki).

Jak oczyścić organizm?

Nagromadzenie toksyn negatywnie wpływa na kondycję organizmu, dlatego warto przeprowadzać oczyszczanie go ze szkodliwych substancji. Dobre efekty można osiągnąć, wprowadzając do swojej codziennej diety napary z ziół, które pomagają regulować pracę układu pokarmowego. Wśród nich można wskazać:

 • pokrzywę, która działa moczopędnie i dzięki temu pomaga usuwać szkodliwe substancje i nadmiar wody z organizmu;
 • czystek, który wspiera usuwanie metali ciężkich, reguluje mikroflorę bakteryjną i wybiela zęby;
 • melisę (wspierającą działanie wątroby);
 • ostropest plamisty, który również pozytywnie oddziałuje na wątrobę dzięki działaniu blokującemu toksyny;
 • rumianek (wspierający usuwanie złogów jelitowych).

Więcej informacje na naszym kanale YouTube!

W oczyszczeniu niezwykle istotna jest dieta. Nie należy jednak stosować skrajnych diet, które powodują utratę ważnych minerałów i substancji odżywczych, a takich propozycji jest w sieci całe mnóstwo. Zdrowo przeprowadzona detoksykacja pozwoli osiągnąć długotrwały efekt i nie zburzyć homeostazy organizmu.

Dieta na oczyszczenie organizmu

Dieta oczyszczająca organizm z toksyn to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się toksyn. Odpowiedni jadłospis pozwala wyregulować naturalne procesy metaboliczne, a to one powinny brać aktywny udział w detoksykacji. Szkodliwe substancje są usuwane z organizmu poprzez naturalne procesy, jak oddawanie moczu i kału oraz pocenie się. Tylko zdrowa dieta i rezygnacja z używek pozwolą na przeprowadzenie skutecznej detoksykacji.

Zawsze należy też zachować zdrowy rozsądek, jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu. Objawy zatrucia są bardzo niespecyficzne – brak energii i zmęczenie, problemy ze skórą czy żołądkiem lub niespokojny sen mogą znamionować wiele różnych chorób. Przed podjęciem decyzji o przejściu na dietę oczyszczającą warto udać się do lekarza rodzinnego i sprawdzić swój stan zdrowia. Jeśli objawy nie są związane z żadną dolegliwością, a lekarz uzna stan organizmu za dobry, można zdecydować się na przejście na dietę oczyszczającą.

Jakie są założenia zdrowej diety detox?

Niezwykle proste. Dla osób przyzwyczajonych do jedzenia wysoko i ultra przetworzonego, mogą jednak być na początku trudne we wdrożeniu. Należy też pamiętać, że dieta oczyszczająca powinna dostarczać organizmowi optymalnej ilości energii oraz witamin i składników mineralnych, co pozwoli wyeliminować ryzyko niedoborów i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia podczas oczyszczania. Wprowadzenie do diety większej liczby warzyw i owoców oraz zminimalizowanie spożycia mięsa, nabiału czy glutenu sprawią, że organizm będzie pracował wydajniej i wzmoże działania mające na celu oczyszczenie z toksyn i wyeliminowanie chorych komórek. Niezwykle ważne dla pozbycia się toksyn jest też nawadnianie. Woda będzie pozytywnie wpływać na kondycję organizmu i pomoże wyregulować poziom pH.

Dla osób, które z jakichś powodów nie są w stanie przygotować dla siebie diety oczyszczającej, przygotowaliśmy propozycję pudełkowej diety DETOX. Posiłki przyrządzane przez kucharzy SuViBox dostarczają wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Wykorzystywane przez nas produkty to warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym, kasze bez glutenu i warzywa strączkowe, a także zdrowe tłuszcze oraz zioła.

Podsumowanie

Wybierz dietę DETOX od SuViBox i oczyść swój organizm. Nie tylko pozbędziesz się toksyn i szkodliwych substancji, ale też poprawisz swoje samopoczucie i przyspieszysz przemianę materii oraz stracisz zbędne kilogramy. Dieta DETOX jest odpowiednia również dla osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne.

Skontaktuj się z nami i zdecyduj, jak długo chcesz przeprowadzać detox. Najlepsze efekty zapewnia kuracja trwająca 7–21 dni, ale u każdego może to wyglądać inaczej. Daj sobie szansę i wypróbuj nasze dania. Oprócz korzyściami zdrowotnymi z pewnością cieszyć się będziesz smakiem świeżych i pełnowartościowych produktów – wszystkie posiłki przygotowujemy metodą sous-vide, co pozwala zachować wartości odżywcze.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.