Blog
otyłość i nadwaga
Oceń ten post:
Rate this post

Nadwaga, otyłość – jak im zapobiegać?

Rate this post

Nadwaga jest problemem globalnym, gdyż dotyczy ludzi na całym świecie. Nadwaga jest ściśle powiązane z trybem życia, a zwłaszcza z odżywianiem. Z każdym rokiem wzrasta liczba ludzi z nadwagą i otyłością. I z każdym rokiem obniża się próg wiekowy osób z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. A to prowadzi bezpośrednio do upośledzenia organów w ciele człowieka.

Tkanka tłuszczowa jest co prawda koniecznym składnikiem ciała ludzkiego, bo pomaga mu prawidłowo funkcjonować. Lecz szkodliwe jest nagromadzenie jej w ogromnych ilościach. Gdyż otyłość kumuluje lipidy w niektórych narządach, jak na przykład w trzustce, czy w wątrobie. Zatrważające i smutne jest to, że coraz więcej dzieci i młodzieży posiada zbyt dużą masę ciała.

Co wpływa na rozwój otyłości?

Na rozwój otyłości mają wpływ geny, ale nie są one najważniejsze. Największy wpływ na rozwój otyłości mają czynniki poza genowe, a zwłaszcza czynniki środowiskowe. Należą do nich złe nawyki żywieniowe i brak aktywności ruchowej. Badania naukowe dowodzą, że brak w organizmie witaminy D 3 również jest powodem tycia, gdyż witamina D 3 ma istotny wpływ na metabolizm w ustroju człowieka. Aktywna postać witaminy D 3 może wpływać na ekspresję dziesiątek genów. A niedobór witaminy D 3 może upośledzić działanie insuliny, źle wpływać na metabolizm glukozy, jak i na pozostałe narządy i tkanki.

Z powodu otyłości każdego roku umiera na świecie wiele tysięcy ludzi w różnym wieku. A na leczenie ludzi otyłych każdego roku wydaje się miliardy dolarów. Aby zapobiec wzrastającej niepełnosprawności i śmiertelności z powodu nadwagi potrzeba uświadomienia, wsparcia innych osób i własnej determinacji.

Tylko to może zwiastować udaną walkę z otyłością bez efektu jojo.

  • Determinacja i silna wola podczas odchudzania jest bardzo ważna. Oto przykład. Można skusić się i spożyć tuczący pokarm, ale można również odmówić jego spożycia. Wszystko zależy od siły woli.
  • Dobrze też jest ustalić sobie granice i cel, do którego się zmierza. Rozsądek podpowiada mogę spożyć tylko tyle, bo pragnę osiągnąć cel, którym jest zrzucenie kolejnego kilograma lub kilku kilogramów.
  • Bardzo pomocne podczas odchudzania jest także uświadomienie sobie i wpajanie sobie tego, że jestem panem swojego ciała. I jeżeli tylko zechcę, to mogę schudnąć, bo kontroluję swoją wagę ciała.
  • Ważne jest też wybieranie konkretnego jedzenia. Produktów świeżych, wartościowych, a tym samym zdrowych.
  • Kolejna zasada mówi o samopoczuciu. Po posiłku mam być nieprzejedzona, lekka i pełna energii. A nie ciężka, zmęczona i ospała.

Kiedy najlepiej jeść?

Jeść trzeba wtedy, gdy czuje się niewielki głód. Zbyt duże wygłodzenie sprawia, że pochłania się dużą ilość pokarmu na raz. Jedzenie na zapas, gdy organizm nie jest głodny sprawia, że ciało tyje. Aby zyskać poczucie sytości powinno się jeść powoli.

Wielkie znaczenie ma również ilość posiłków. Spożywanie 5-6 posiłków dziennie pomaga w walce z nadwagą. Wspomaga metabolizm! Warto spróbować również zasadę niespożywania posiłków na 2-3 godziny przed snem a także odzwyczaić się od podjadania miedzy posiłkami.

Nie sięgać też po węglowodany lub śmieciowe jedzenie podczas znudzenia, czy podczas odpoczynku i filmu. Dobrym rozwiązaniem jest zamawianie cateringu dietetycznego – reguluje on liczbę spożywanych posiłków, ich wartości odżywcze oraz poszczególne składniki- które są nam niezbędne.

Jakie są rodzaje otyłości?

  • Pierwszy rodzaj to otyłość prosta pierwotna. Powodowana jest dodatnim bilansem energetycznym, czyli nadmiarem zjadanych kalorii w stosunku do potrzeb organizmu. Jest to najczęstszy powód otyłości i sięga ponad 95 % przypadków.
  • Drugi rodzaj to otyłość wtórna spowodowana różnymi chorobami, dolegliwościami i niektórymi lekami.

Typy otyłości

  • Typ brzuszny, kiedy dochodzi do nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy otrzewnej. Ten typ dość często jest przyczyną chorób sercowych i naczyniowych, a nawet powodem powstania nowotworu.
  • Typ pośladkowo-udowy z lokalizacją tkanki tłuszczowej w okolicach pośladków i bioder. Występuje zwłaszcza u kobiet po menopauzie.

Zarówno jeden, jak i drugi typ otyłości jest powodem do powstania wielu chorób, a w tym niepełnosprawności spowodowanej zwyrodnieniem stawów kolanowych i biodrowych.

Któryś z opisów pasuje do Twojej sylwetki?

To ważne, by wykonać badania i sprawdzić stan swojego zdrowia a następnie – przystąpić do diety, zanim będzie za późno a stan nadwagi czy otyłości zacznie wpływać negatywnie na Twoje zdrowie! Pamiętajcie o regularnych posiłkach i piciu wody!

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.