Blog
dieta na pamięć
Oceń ten post:
Rate this post

Co jeść na pamięć i poprawę pracy mózgu?

Rate this post

Wszystko wylatuje Ci głowy, wciąż czujesz zmęczenie i rozdrażnienie, a nauka lub praca umysłowa zaczęły sprawić Ci trudności? Spróbuj podjąć działania, na rzecz poprawy koncentracji, w kuchni! To właśnie w produktach spożywczych czekają na Ciebie pierwiastki, minerały i składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu – w tym na poziom odczuwanego zmęczenia, zdolność do koncentracji oraz zapamiętywania. Brzmi pysznie? W takim razie zapraszamy Cię do lektury przewodnika żywieniowego, w którym zaprezentujemy produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, niezbędne w diecie na koncentrację i pamięć.

Dieta dla mózgu: produkty roślinne

Wśród produktów, które doskonale wpływają na kondycję mózgu, wyjątkowo bogatych w składniki odżywcze i mineralne, wyróżniamy zwłaszcza produkty pochodzenia roślinnego. Aby spełniały pożądaną funkcję, czyli odżywiały mózg i neurony, warto spożywać je co najmniej kilka razy w tygodniu. O jakich rodzajach żywności tu mowa?

 

  • Zboża i produkty zbożowe. Zawierają one dużo węglowodanów, które pobudzają organizm do wytwarzania glukozy – „paliwa” wykorzystywanego przez mózg do pracy. Najlepszym przykładem będą płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo czy pełnoziarnisty makaron, kasze i różne rodzaje ryżu. Warto jednak dodawać je do poszczególnych posiłków, ponieważ zbyt duża ilość węglowodanów w diecie może powodować odwrotny efekt – a więc spadki koncentracji, wywoływane nagłym wyrzutem, a potem spadkiem insuliny we krwi.
  • Warzywa i owoce (a zwłaszcza owoce jagodowe i warzywa o zielonych liściach). Ponieważ zawierają mnóstwo antyoksydantów, chronią organizm przed wolnymi rodnikami, przyczyniającymi się do postępowania procesów starzenia – także w obszarze mózgu. Spożywanie warzyw i owoców w dużych ilościach zapewnia więc jasność umysłu na długie lata. Sprawdź menu SuviBox, by poznać tajniki naszych diet i wybrać tę zdrową i jednocześnie smaczną dla siebie!
  • Czekolada gorzka, kakao oraz orzechy, pestki i nasiona. Wszystkie wymienione produkty to bardzo bogate źródła magnezu, niezbędnego do prawidłowej pracy układu nerwowego – a więc również do sprawnego i szybkiego działania mózgu. To doskonała propozycja na dodatek do diety na pamięć i koncentrację dla dzieci, młodzieży i studentów. W trakcie odrabiania pracy domowej lub nauki na kartkówkę podsuń podopiecznemu migdały, orzechy włoskie i pasek gorzkiej czekolady – zamiast chipsów czy innych, niezdrowych przekąsek.

Dieta na dobrą pamięć i koncentrację: produkty zwierzęce

Osoby, które w swojej diecie nie zrezygnowały ze spożywania produktów odzwierzęcych także znajdą produkty wspierające pracę mózgu i procesy zapamiętywania. Wśród nich można wyróżnić:

Jajka

Kurze jaja, a właściwie żółtko jaj, jest bogatym źródłem naturalnej lecytyny – fosfolipidu wpływającego na pracę mózgu poprzez usprawnienie przekazywania informacji pomiędzy neuronami. Aby dostarczać sobie tego składnika w odpowiedniej ilości, warto zjadać od 3 do 4 jaj tygodniowo.

Ryby morskie

To jedno z najbogatszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, niezbędnych do prawidłowej pracy mózgu. Utrzymywanie prawidłowego poziomu tych kwasów obniża ryzyko chorób oraz zaburzeń neurologicznych typowych dla podeszłego wieku, poprawia nastrój poprzez wpływ na produkcję serotoniny oraz neuroprzekaźników. W tym celu dobrym pomysłem będzie dieta wege z rybami od Suvibox, która zawiera niezbędne produkty roślinne i kwasy tłuszczowe.

Mięso

Jest przede wszystkim źródłem witamin z grupy B oraz niacyny, których niedobór może objawiać się nie tylko pogorszoną zdolnością do koncentracji, ale również obniżonym nastrojem, a nawet bezsennością. Ponadto mięsa (zwłaszcza podroby) to bogate źródło żelaza, niezbędnego do prawidłowego ukrwienia organów – w tym również mózgu.

Zioła na pamięć i koncentrację – czy to ma sens?

Oprócz dostarczania składników odżywczych wpływających na prawidłowy przebieg procesów w mózgu poprzez spożywanie konkretnych produktów spożywczych, na poprawę koncentracji i zapamiętywania mogą wpłynąć także zioła. Na pamięć i koncentrację poleca się szczególnie:

 

  • picie naparu z zielonej herbaty (zwłaszcza przed nauką czy wytężoną pracą umysłową), który pobudza mózg wolniej, ale na dłużej niż mocna kawa (ponadto zielona herbata jest polecana wśród ziół na pamięć i koncentrację także za sprawą zawartości antyoksydantów, chroniących komórki przed starzeniem się);
  • zażywanie suplementów z ginkgo biloba (miłorzębem japońskim), który jest nieodłącznym elementem składu suplementów diety przeznaczonych dla seniorów. Miłorząb japoński wspiera efektywniejszy przepływ krwi w mózgu, a więc przyczynia się do większego utlenowienia tego organu;
  • spożywanie suszonego korzenia ashwagandhy, znanej również jako japoński żeń-szeń. Ma działanie wspierające koncentrację oraz procesy myślowe, a jego suplementacja polecana jest szczególnie studentom i pracownikom umysłowym.

 

Podsumowując, dietetycznych sposobów zadbania o mózg i koncentrację jest wiele. Szerokie możliwości mają zarówno miłośnicy mięsa, jak i weganie, a także studenci, pracownicy umysłowi czy dzieci. Warto pamiętać o tym, że komponowanie diety wspierającej koncentrację obecnie, to także inwestycja w przyszłość, ponieważ (tak, jak zostało tu już wspomniane) wiele z produktów dobrych dla mózgu zawiera substancje chroniące ten organ przed procesami starzenia. Chcą dobrać odpowiednią dietę na pamięć i koncentrację warto skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem Suvibox!

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.