Blog
jak być fit
Oceń ten post:
Rate this post

Jak być FIT? 6 wskazówek jak wprowadzić zdrowy tryb życia z dietą

Rate this post

Jak być fit? Czym właściwie jest bycie fit? Czy to tylko dbanie o sylwetkę i wygląd, godziny spędzone na siłowni i liczenie każdej kalorii? A może to jednak coś więcej? W naszym artykule zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę znaczy „być fit” i jak można być fit w obecnych czasach, zwłaszcza tych pandemicznych. Jakie są najważniejsze zasady, których należy przestrzegać?

Unikaj nałogów!

Nałogi to ogromny problem Polaków. Nawet 21% mieszkańców kraju pali nałogowo, a mniej więcej tyle samo deklaruje całkowitą abstynencję, co oznacza, że cała reszta, prawie 80% ludności, jest osobami pijącymi. Spośród nich blisko 20% jest uzależnionych, pije w sposób szkodliwy oraz ryzykowny. Problem alkoholizmu jest też trzecim powodem rozwodów – po niedopasowaniu charakterów i zdradzie. Wspomnienie o kwestiach zdrowotnych to tylko formalność. Alkohol i papierosy są przyczynami m.in.:

  • nowotworów płuc, języka, jamy ustnej, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, żołądka, piersi czy szyjki macicy;
  • utraty pamięci, zaniku koncentracji, trudności ze skupieniem;
  • alkoholowego zapalenia wątroby, marskości wątroby, stłuszczenia wątroby;
  • nadciśnienia, arytmii, kardiomiopatii;
  • udaru;
  • chorób zębów: paradontozy, próchnicy, chorób przyzębia.

Rezygnacja z nałogów nie jest prosta. Wymaga samozaparcia i dyscypliny, a często nawet pomocy specjalistów. Warto jednak podjąć walkę z wyniszczającymi nawykami, by odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.

Chcesz być codziennie fit? Uprawiaj sport!

Sport to zdrowie i wie o tym każdy. By być fit, nie trzeba jednak wyczynowo uprawiać konkretnych dyscyplin czy codziennie odwiedzać siłowni – wystarczy półgodzinny marsz czy jazda do pracy na rowerze zamiast tramwajem. Aktywność należy podejmować co najmniej 4 razy w tygodniu. To ważne szczególnie dla osób pracujących na siedząco – taki tryb pracy zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu aż o 60%, a przecież ok. 70% Polaków wykonuje swoje obowiązki zawodowe przy biurku. Sport pozwala odciążyć kręgosłup oraz wyrównać poziom cukru i cholesterolu w organizmie. Aktywność fizyczna nie jest jednak sposobem na utrzymanie w dobrej kondycji jedynie ciała. Pomaga też uwolnić myśli, obniżyć poziom stresu i poprawić nastrój.

Moda na bycie fit – kontroluj rozmiar!

Nadwaga i otyłość to niestety poważne problemy zdrowotne. Mogą mieć wiele podłoży – czasem pojawiają się w przebiegu poważniejszych schorzeń, czasem towarzyszą terapiom. Bywa jednak, że są wynikiem niedbalstwa, złych wyborów i niezdrowych nawyków. Utrata dodatkowych kilogramów może pomóc w niwelowaniu ryzyka nowotworów, choroby wieńcowej, nadciśnienia, cukrzycy, zawałów i udarów.

By dowiedzieć się, czy nasza waga jest prawidłowa, warto poznać wskaźnik BMI. Nie jest to idealny wzór – daje jednak pewne pojęcie co do stanu naszego organizmu. By poznać wskaźnik, wystarczy wagę w kilogramach podzielić przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Według norm BMI wyższe niż 25 oznacza nadwagę, a wynoszące powyżej 30 – otyłość I stopnia.

Nawadniaj organizm

Woda jest niezbędna do życia, dlatego należy codziennie dostarczać jej odpowiednie ilości do organizmu. Chociaż jest obecna w pożywieniu i napojach, przyjmowanie jej w czystej postaci jest niezwykle ważne dla jej odpowiedniej podaży. Woda jest rozpuszczalnikiem dla elektrolitów – pomaga dostarczać je do organizmu. Bez niej nie byłyby możliwe procesy trawienia i wchłaniania. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń termoregulacji, a odwodnienie na poziomie 9% może grozić nawet śmiercią.

Jeśli chodzi o zasady picia wody, badacze są zgodni tylko co do tego, że trzeba ją pić. W przypadku zalecanych ilości zdania są różne – minimum, które zaleca się kobietom i mężczyznom przy umiarkowanej temperaturze oraz średniej aktywności fizycznej to odpowiednio 2 i 2,5 litra. Różnice w tym zapotrzebowaniu będą jednak wynikać ze stylu życia, wieku, płci, stanu organizmu i klimatu. Kobiety w ciąży i karmiące będą potrzebowały jeszcze więcej wody.

Najlepsze metody nawadniania to picie wód źródlanych wzbogaconych o składniki mineralne oraz jedzenie owoców i warzyw, w których składzie często znajduje się wiele wody (grejpfruty, ogórki, melony czy arbuzy w aż 90% składają się z wody).

Sprawdź również nasze wskazówki na kanale YouTube:

Pamiętaj o zdrowiu i komforcie psychicznym!

Bycie fit to nie tylko dbanie o sylwetkę, uprawianie sportu i nawadnianie. To również dbanie o swój komfort psychiczny. Stres jest cichym zabójcą, który stopniowo niszczy zdrowie. Najczęściej ma swoje źródło w jakichś traumatycznych wydarzeniach, jednak coraz częściej ma charakter chroniczny, związany z martwieniem się pracą, przyszłością czy pieniędzmi. Przewlekły stres powoduje podwyższenie się poziomu kortyzolu we krwi, a to prowadzi do zaburzeń snu, łaknienia, reakcji emocjonalnych, odporności organizmu oraz pamięci.

By poradzić sobie ze stresem, warto ograniczyć przyjmowane na siebie obowiązki zawodowe, domowe czy inne. Warto znaleźć czas dla siebie, który poświęci się na odpoczynek i regenerację sił. Z pomocą przyjdą też metody relaksacyjne, jak joga lub medytacja. Dzielenie się problemami z przyjaciółmi czy rodziną również będzie doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia. W niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy psychologa – dbanie o zdrowie psychiczne jest niezbędne, tak samo jak chodzenie do dentysty bądź wykonywanie cyklicznych badań profilaktycznych.

Zdrowa dieta fit – bo jesteś tym, co jesz!

Fit diety często są pierwszym wyborem, kiedy zastanawiamy się, jak poprawić swoje codzienne życie. Doskonale wiemy, jak bardzo są istotne, dlatego w naszej ofercie zawarliśmy mnóstwo jadłospisów, które każdy może wybrać na podstawie osobistych potrzeb. Przygotowaliśmy też dietę FIT, w przypadku której można wybrać liczbę posiłków, od 3 do 5, oraz wariant kaloryczny, spośród sześciu: od 1000 do 2500 kcal. Wszystko to ma umożliwić naszym klientom wybór odpowiedniego, dopasowanego do ich potrzeb programu żywieniowego, który dodatkowo będzie spełniał wszelkie wymagania co do fit diety pudełkowej.

Co jednak powinien zawierać fit catering dietetyczny, by faktycznie można było go określić jako fit? Przede wszystkim musi być odpowiednio zbilansowany, by dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin i mikroelementów. Dobrze jest wybierać potrawy o niskim bądź średnim indeksie glikemicznym – pozwoli to na kontrolę poziomu glukozy we krwi. Dieta fit powinna też być dopasowana pod każdym względem do oczekiwań stosującej ją osoby – może służyć zarówno tym, którym zależy na zdrowym, codziennemu odżywianiu, z założeniem wyeliminowania nieodpowiednich produktów, jak i tym, którzy chcą stracić na wadze.

Podsumowanie

Bycie fit to nie tylko dieta, chociaż faktycznie jest ona zwykle pierwszą myślą każdego, kto chce zmienić swoje życie. Bycie fit wymaga wielu zmian, ale z pewnością jest ich warte. Najważniejsze to porzucenie nałogów, większa aktywność fizyczna, nawadnianie organizmu, dbanie o sylwetkę oraz komfort psychiczny. Odpowiednie zmiany pozwolą poprawić jakość życia, a razem z nią również zdrowie. Wypróbuj więc nasze diety pudełkowe Suvibox, w szczególności dietę FIT. Walcz z nałogami, uprawiaj sport i ciesz się zdrowym życiem!

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.