Blog
zdrowe orzechy w diecie
Oceń ten post:
5/5 - (2 votes)

Jakie orzechy na diecie warto jeść, by urozmaicić swój jadłospis?

5/5 - (2 votes)

Czy orzechy są zdrowe? Zdecydowanie tak! Wiele osób jednak myśli, że ten przysmak jest zakazany na diecie odchudzającej ze względu na wysoką kaloryczność. Nic bardziej mylnego! Warto wiedzieć, że regularne spożywanie tej przekąski pozytywnie wpływa na te funkcje organizmu, które wspierają nas w procesie utraty wagi. To jednak nie jedyna zaleta orzechów – w zależności od konkretnego rodzaju, orzechy dostarczają do organizmu witaminy, niektóre z nich są naprawdę dobrym źródłem białka, a inne – cennego dla organizmu cynku i magnezu. Jakie zdrowe orzechy wybierać do swojego jadłospisu, czy należy unikać tych w smażonej wersji i które z nich są najmniej, a które najbardziej kaloryczne? O tym poniżej – zapraszamy do lektury!

Które orzechy są najzdrowsze? Rodzaje orzechów polecane dla osób odchudzających się

Orzechy na diecie powinny być dobierane w taki sposób, by jednocześnie nie podnosiły znacząco poziomu codziennej podaży kalorii, a z drugiej – by dostarczały do organizmu jak najwięcej składników odżywczych. Poniżej przedstawiamy listę tych gatunków, które mają najmniej kalorii, a dodatkowo są pełne witamin i minerałów.

    • Orzechy ziemne na 100 gramów mają około 560 kalorii, przy czym dwie małe garście to około 50 gramów produktu – oznacza to, że zjedzenie takiej ilości będzie satysfakcjonujące, a jednocześnie nie dostarczymy do organizmu zbyt wiele kalorii (orzechy ziemne oraz wybrany owoc mogą być sycącą i zdrową przekąską). Ponadto ten rodzaj orzechów zawiera dużo białka (25 gramów na 100 gramów produktu) – sprawdzi się więc nie tylko u osób na redukcji, ale również tych, które aktualnie są na etapie budowania masy mięśniowej. Jako zamiennik polecamy oczywiście popularne masło orzechowe!
    • Nerkowce na 100 gramów również mają około 560 kalorii, przy czym są nieco większe niż orzechy ziemne – w związku z czym 50 gramów produktu to objętość około 1 garści. Nerkowce mają specyficzny, nieco maślany smak i miękką, niemal rozpływającą się w ustach konsystencję, którą uwielbia wielu amatorów tego typu przekąsek. Podobnie jak fistaszki zawierają sporo białka (18 gramów na 100 gramów produktu), a dodatkowo są bogate w magnez, fosfor, cynk oraz żelazo – to sprawia, że stają na czele rankingu orzechów pod względem zawartości cennych dla zdrowia minerałów.
    • Pistacje – na 100 gramów zawierają około 590 kalorii, przy czym jedna garść to tylko około 15 gramów pistacji. Ze względu na to, że każdy orzech trzeba obrać przed zjedzeniem, będą idealną przekąską „do filmu” – oczywiście wraz z pokrojonymi w słupki warzywami. Pistacje warto kupować w wersji niesolonej i niesmażonej – ze względu na podniesienie ich kaloryczności przez ten ostatni zabieg. Są bogate w białko – mają około 20 gramów na 100 gramów produktu. A jakie witaminy mają orzechy pistacjowe? Najważniejsze to witaminy z grupy B, wpływające na prawidłową prace układu nerwowego i mózgu. Są bogate w antyoksydanty, które zapobiegają procesom oksydacyjnym w komórkach – a więc, po prostu, przeciwdziałają starzeniu się organizmu.
    • Orzechy włoskie – zawierają około 650 kalorii na 100 gramów produktu – jedna garść to około 30 gramów. Czym charakteryzują się orzechy włoskie? Właściwości tego produktu to przede wszystkim bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, wpływających zarówno na odporność organizmu, jak i na stan włosów, skóry i paznokci [Dieta na piękne i zdrowe włosy]. Oprócz tego są doskonałym źródłem kwasu foliowego (niezbędnego w diecie kobiet planujących dziecko lub będących już w ciąży) oraz witaminy B6.
    • Migdały – w 100 gramach mają około 580 kalorii, przy czym w garści mieści się około 30 gramów produktu. To wyjątkowe orzechy – są bogate w magnez, pozytywnie wpływający na układ nerwowy i zdolność koncentracji [Przeczytaj również: Co jest na pamięć i poprawę pracy mózgu?]. Dodatkowo są bardzo dobrym źródłem białka, a także witaminy E – niezbędnej do zachowania elastyczności skóry, włosów i paznokci (co chroni te struktury przed uszkodzeniami mechanicznymi). Migdały mają także sporo błonnika, przez co doskonale sprawdzą się u osób na diecie, potrzebujących wsparcia procesów trawiennych.

Czy prażone orzechy są zdrowe? Uważaj na tę dietetyczną pułapkę!

Niestety, nadal wiele osób – niezależnie od tego, czy aktualnie chcą zredukować wagę, czy są zadowolone ze swojej sylwetki – nie wie, że orzechy prażone nie do końca stanowią zdrową alternatywę dla chipsów i innych, słonych przekąsek. Dlaczego warto ich unikać (a zwłaszcza spożywania ich w dużej ilości)? Przede wszystkim orzechy prażone zawsze mają dodatek tłuszczu – najczęściej jest to niezdrowy dla naszego organizmu (i, niestety, niekoniecznie dobry dla planety) utworzony olej palmowy. Przyjmowanie tego typu tłuszczów wraz z pokarmami może prowadzić do podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu we krwi, a także do szybszego pojawienia się groźnej choroby – miażdżycy naczyń krwionośnych.

Druga kwestia, nad którą powinni zastanowić się miłośnicy prażonych orzechów, to zawartość soli w takim produkcie. Bardzo często taka przekąska jest sowicie osolona, a garść lub dwie zaspokajają już zapotrzebowanie na sól (a tym samym na sód) na cały dzień! Nadmiar soli sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie a także deregulacji ciśnienia tętniczego krwi. Należy więc z nią uważać!

Jako catering dietetyczny SuviBox dbamy o uzupełnianie diet o zdrowe i pełnowartościowe orzechy. Znajdziesz je w formie sałatek orzechowych [dieta dla kobiet w ciąży], jako dodatek do fit ciasta czy składnik tajskiego dania Pad thai  [dieta standard]. Stosujemy różne rodzaje orzechów wysokiej jakości, bez dodatku soli, a także dbamy o odpowiednie ich proporcje.

Oceń ten post:
5/5 - (2 votes)
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

5/5 - (2 votes)

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.