Blog
Od czego zależy spalanie tłuszczu? Etapy spalania tkanki tłuszczowej
Oceń ten post:
Rate this post

Od czego zależy spalanie tłuszczu? Etapy spalania tkanki tłuszczowej

Rate this post

Każdy z nas chce mieć jak najmniej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu katujemy się na siłowni i wypróbowujemy kolejne diety cud. Czy jednak one działają? Dowiedz się, od czego zależy spalanie tłuszczu. Zrozum, jak wyglądają poszczególne etapy i jak skutecznie schudnąć.

Tkanka tłuszczowa – dlaczego jest niezbędna?

Wiele osób nie darzy jej miłością. Z chęcią pozbyliby się jej raz na zawsze. W rzeczywistości jednak jest ona niezbędna do prawidłowej pracy organizmu. Nie może jej zatem zabraknąć.

Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie

Optymalna ilość tkanki tłuszczowej u kobiet wynosi od 25 do 32%. W przypadku intensywnych treningów poziom ten może być niższy: od 15 do 20%.

Mężczyźni również potrzebują tkanki tłuszczowej. Jej zalecana zawartość w organizmie jest jednak mniejsza. Średnio stanowi ona 15% masy ciała. Jej optymalny poziom zaś mieści się w granicach od 8 do 21%.

Funkcje tkanki tłuszczowej

Zanim przejdziemy do tego, od czego zależy spalanie tłuszczu, warto mieć świadomość, po co on w ogóle jest. Jak się okazuje, pełni on niejedną rolę w organizmie. Dlatego nie może go zabraknąć w Twojej diecie.

Tkanka tłuszczowa odpowiada za:

 • gromadzenie energii;
 • ochronę przed wychłodzeniem;
 • regulację poziomu kwasów tłuszczowych we krwi;
 • funkcje metaboliczne;
 • prawidłowe działanie układu immunologicznego;
 • produkcję niektórych hormonów.

 

Lipogeneza, czyli jak powstaje tkanka tłuszczowa?

Znasz już podstawowe funkcje tkanki tłuszczowej. Mamy nadzieję, że wiesz już, dlaczego jest ona niezbędna dla Twojego organizmu. Przejdźmy zatem do procesu jej powstawania. Nazywamy go lipogenezą.

Tkanka tłuszczowa powstaje wtedy, kiedy pojawia się nadwyżka kaloryczna. Spożywasz wtedy więcej kalorii, niż potrzebujesz. Taka nadwyżka jest powiązana między innymi z ilością tłuszczu w diecie. Dotyczy to zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych, jakie znajdziesz w artykułach pochodzenia zwierzęcego. Są to takie produkty jak:

 • śmietana;
 • smalec;
 • mięso;
 • ryby;
 • mleko;
 • masło;

Oczywiście nie jest tak, że do powstawania tkanki tłuszczowej przyczyniają się tylko tłuste przekąski. Na liście dietetycznych grzeszków powinny się znaleźć również słodycze i przetworzona żywność. Węglowodany jak cukry proste są także przekształcane w kwasy tłuszczowe. Tym samym mogą powiększać tkankę tłuszczową o dodatkowe centymetry. O tym, jak ją spalić, napisaliśmy poniżej.

Etapy spalania tkanki tłuszczowej

Chcesz spalić tkankę tłuszczową? Kiedy jest jej za dużo, przybywa centymetrów. Chwytasz się wtedy wszystkiego, co może Ci pomóc. Jednak nie wszystkie metody są skuteczne. Aby się o tym przekonać, poznaj etapy spalania tkanki tłuszczowej. Rozumiejąc, jakie procesy zachodzą w organizmie, łatwiej będzie Ci zgubić dodatkowe kilogramy.

Lipoliza

Pierwszym etapem spalania tłuszczu jest lipoliza. W jej trakcie tłuszcz jest rozkładany na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe. Aby do tego doszło, potrzebna jest mobilizacja.

Jakie czynniki mają wpływ na lipolizę?

Spalanie tłuszczu zależy m.in. od deficytu kalorycznego i wysiłku fizycznego. Więcej na ich temat napisaliśmy poniżej.

Istotny jest także rodzaj tłuszczu. Nasycone kwasy tłuszczowe spala się trudniej niż nienasycone. Jednak to właśnie one w znacznym stopniu budują niższe partii sylwetki.

Lipoliza jest również uzależniona od poziomu stresu. Im wyższy poziom kortyzolu w organizmie, tym spalanie tłuszczu jest utrudnione.

Innym czynnikiem jest insulinoodporność. Okazuje się bowiem, że wysoki poziom insuliny może hamować lipolizę nawet o 90%.

Oksydacja

Kolejnym etapem jest oksydacja, czyli utlenianie. Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, co się dzieje ze spaloną tkanką tłuszczową, nie jest taka prosta. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie zamienia się ona w energię. Zamiast tego dochodzi do powstawania wody i dwutlenku węgla. Są one następnie wydalane z organizmu.

Jak spalić tkankę tłuszczową?

Znasz etapy spalania tkanki tłuszczowej. Poznaj zatem jak dieta oraz trening fizyczny wpływają na te procesy. Jak się okazuje, na ten temat krąży wiele mitów.

Deficyt kaloryczny

Jest to podstawa każdej diety odchudzającej. Deficyt kaloryczny to nic innego jak ograniczenie ilości spożywanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego. Najlepiej, aby deficyt był utrzymywany w wysokości 300-400 kcal na dobę.

Deficyt kaloryczny można zastosować na każdej diecie. Ważny jest jednak dobór odpowiedniego jadłospisu. Dzięki niemu organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jeśli zależy Ci na optymalnej diecie, która nie tylko pozwoli Ci schudnąć, ale także zadba o zdrowie, wypróbuj diety pudełkowe od Suvibox. Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym dietetykiem, aby wybrać jadłospis, który pomoże Ci spalić tkankę tłuszczową.

Jaki trening na spalanie tłuszczu?

Istnieje przekonanie, że dopiero w 45 minucie biegania, spala się tkankę tłuszczową. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że jest to bardziej złożone zagadnienie. Wpływ ma bowiem nie tylko długość treningu, ale także jego rodzaj.

Spalaniu tkanki tłuszczowej sprzyjają ćwiczenia o niskiej i średniej intensywności. Im są one dłuższe, tym większe jest utlenianie się tłuszczu. Wynika to jednak z wyczerpywania innych źródeł energii.

Jak to możliwe? Kiedy odbywasz bardzo intensywne treningi, nie spalasz tkanki tłuszczowej. Ćwiczysz wtedy beztlenowo. Organizm zaś pozyskuje energię z glikogenu mięśniowego.

Znacznie skuteczniejsze są treningi tlenowe. Nie wymagają one tak dużej intensywności. Pozwalają na zejście do progu tlenowego, a tym samym do spalania tkanki tłuszczowej. Jednocześnie mogą trwać dłużej, co przedłuża etap lipolizy.

Nie oznacza to jednak tego, że trzeba pożegnać się z bieganiem czy treningiem cardio. Takie ćwiczenia są pomocne w kształtowaniu sylwetki i poprawie kondycji. Nie łudźmy się jednak, że wystarczą one do spalenia tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie

Od czego zależy spalanie tłuszczu? Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości na ten temat. Pamiętaj, że głodówki i mordercze treningi nie są drogą do sukcesu. Nie tak działa Twój organizm. Znając jego potrzeby, będzie Ci łatwiej dostosować dietę oraz plan ćwiczeń, aby spalić nadmiar tłuszczu.

Oceń ten post:
Rate this post
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

* pola obowiązkowe

Rate this post

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Wypróbuj diety SuViBox i ciesz się urozmaiconą dietą dostarczaną codziennie do Twoich drzwi.